• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?
İşte trafik sigortası, kıdem tazminatı ve reddi miras konularında bilinmeyenler

Trafik kazasında sakatlanma ve ölüm halinde trafik sigorta poliçesi yoksa nereye başvurulur?

Aracın trafik sigortasını düzenleyen sigorta şirketinden tazminat talep edilebilir. Trafik sigortasının olmaması, poliçenin yapıldığı sigorta şirketinin iflas etmesi veya çalınmış/gasp edilmiş aracın kazaya karışması durumunda güvence hesabı devreye girer. Bu hallerde “Sigorta Güvence Hesabı”na başvurarak, sakatlık halinde sakatlık tazminatı, ölüm halinde geride kalanlara destekten yoksun kalma tazminatı ödenmesini talep edilebilir. Kaza sebebiyle tedavi giderleri ise SGK tarafından ödenir. Fakat hastanede trafik kazası olduğunu mutlaka belirtilmeli.

KIDEM TAZMİNATI ALIRSINIZ AMA…

Farklı iş yerlerinde çalışılan süreler, kıdem tazminatı hesabında dikkate alınır mı? 

Kıdem tazminatı, işçinin işe başladığı günden itibaren çalıştığı süre için işverence ödenen tutardır. Her geçen tam yıl için 30 günlük ücret ödenir. Tamamlanmayan yıllar için 30 günlük ücret üzerinden orantılı ödeme yapılır. İşçinin alacağı kıdem tazminat tutarı aylık tavan ücretini geçemez. Kıdem tazminatı brüt ücret üzerinden hesaplanır. Bir tek damga vergisi kesintisi yapılır. İş kanununda belirlenen hizmet sözleşmesinin sona erme hallerinde ödenir. İşçinin kendi isteğiyle işten ayrılması halinde ödenmez. İşçilerin kıdemleri, hizmet sözleşmesinin kesintili veya kesintisiz devam etmiş olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde çalıştığı süreler birleştirilerek hesaplanır. Çalışma süreleri birleştirilirken bir önceki çalışma dönemine ait tazminatın alınmamış olması gerekir. Ayrıca Yargıtay'ın yerleşmiş kararlarına göre birleştirilecek önceki çalışma döneminin kıdem tazminatına hak kazandıran bir sebeple sona ermesi aranır.

REDDİ MİRAS İÇİN GEÇ KALMAYIN

Babamın kamu kurumlarına borcu bulunuyor. Ancak herhangi bir varlığı yok. Reddi miras davasında borçları ispat etmemiz gerekir mi? 

Mirasçısı olduğunuz bir yakınınız vefat ettiğinde eğer borçları alacaklarından ve mal varlığından fazla ise söz konusu borçlara muhatap olmamak için mirası reddedebilirsiniz. Mirasın reddi vefat tarihinden itibaren 3 ay içinde sulh hukuk mahkemesine başvurarak yapılır. Mirastan kayıtsız şartsız vazgeçilmesi gerekir. Bu davada vefat edenin borçlarını ispat etmenize gerek yoktur. Bu halde alacaklılar sizden herhangi bir talepte de bulunamayacaklardır. Ancak miras bırakanın ölümünden önceki beş yıl içinde miras bırakandan almış olduğunuz ve miras paylaşımında geri vermekle yükümlü olduğunuz malvarlığı varsa bu malvarlığının değeri kadar sorumluluğunuz devam edecektir. Üç aylık ret süresini geçirmeniz halinde ise mirasın reddedilmiş sayılabilmesi için; ölümü tarihinde miras bırakanın borçlarının ödeyebilecek maddi varlığının olmadığının ispat edilmesi gerekir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim