• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C

Kaçakçılar kamuoyuna ilan edilecek

Kaçakçılar kamuoyuna ilan edilecek
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, çeşitli kaçakçılık fiillerinden mahkumiyet hükmü kesinleşenleri kamuoyuna ilan edecek. Kaçakçılık suçları ve hükümlülerine ilişkin bilgiler, 3 ay süre ile Bakanlığın resmi sitesinde yayımlanacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, çeşitli kaçakçılık fiillerinden mahkumiyet hükmü kesinleşenleri kamuoyuna ilan edecek.

Bakanlığın, "Kaçakçılık Türleri ile İlgili Mahkumiyet Hükmü Kesinleşenlerin Kamuoyuna İlan Edilmesine Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, tütün ve tütün mamulleri, alkollü içkiler, akaryakıt, uyuşturucu, silah ve mühimmat, tarihi eser, motorlu taşıt, elektronik eşya, canlı hayvan, et, çay, şeker, zeytin gibi gıda maddeleri ile genetiği değiştirilmiş organizmalı ürünler, radyoaktif ve kimyasal maddeler, toplum sağlığını tehdit eden ürünler, nesli tükenmekte olan yabani hayvan ve bitki türleri, fikri ve sınai mülkiyet hakları, sahte para, altın, maden kaçakçılığı, hayali ihracat, göçmen kaçakçılığı fiillerinden mahkumiyet hükmü kesinleşenler, kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla Bakanlık tarafından ilan edilebilecek.

İlan edilecekler, Bakanlık bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından belirlenecek. Komisyon, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu müsteşar yardımcısı başkanlığında, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü, Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürü, 1. Hukuk Müşaviri ve Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirinden oluşacak.

İlana esas olacak miktar veya değerler

Kaçakçılık fiiline konu mahkumiyet kararının kamuoyuna ilan edilmesi için akaryakıt ve türevleri için 5 bin litreden, sigara için 5 bin paketten, tütün için 500 kilogramdan, alkollü içki için 150 litreden, canlı hayvan için 50 baştan, et için 500 kilogramdan, çay için 150 kilogramdan, şeker için 500 kilogramdan, zeytin için 250 kilogramdan, zeytinyağı için 250 litreden, diğer eşya türleri için ise gümrüklenmiş değerinin 250 bin liradan az olmama şartı aranacak.

Söz konusu gümrüklenmiş değer tutarı, her yıl Maliye Bakanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranında artırılacak.

Genetiği değiştirilmiş organizmalı ürünler, radyoaktif ve kimyasal maddeler, çevre veya toplum sağlığını tehdit eden ürünler, fikri ve sınai mülkiyet hakları, nesli tükenmekte olan yabani hayvan ve bitki türleri, tarihi eser, uyuşturucu ile silah ve mühimmat, sahte para, altın, maden kaçakçılığı ve göçmen kaçakçılığı fiilleri, miktar veya eşyanın gümrüklenmiş değerine bakılmaksızın kamuoyuna ilan edilebilecek.

3 ay süre ile ilan edilecek

Kamuoyuna ilan edilecek kaçakçılık suçları ve hükümlülerine ilişkin bilgiler, 3 ay süre ile Bakanlığın resmi internet sitesinde yayımlanacak. Söz konusu bilgiler, Komisyon kararında yer alması şartıyla diğer iletişim vasıtalarıyla da kamuoyuna duyurulabilecek. Süre, suçun mahiyetine göre Komisyon tarafından bir katına kadar artırılabilecek.

Kamuoyuna ilan edilecek kaçakçılık suçları ve hükümlülerine ilişkin bilgilerin içeriğinde; kaçakçılık olayına ilişkin bilgiler, kaçakçılık suçundan mahkum olanlar, yayımlanma süresi ve gerekli görülen diğer hususlar yer alacak.

Yönetmelik hükümleri, 18 yaşını doldurmamış olanlar için uygulanmayacak.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim