• BIST 110.932
  • Altın 174,678
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 24 °C

İzmirli İş Adamlarının Yeni Yıldan Beklentisi Büyük

İzmirli İş Adamlarının Yeni Yıldan Beklentisi Büyük
2015 yılı iki seçim, terörden ekonomiye ve dış politikaya kadar pek çok farklı alanda karmaşık sorunlarla dolu bir yıl olarak tarih sahnesinde yerini...

2015 yılı iki seçim, terörden ekonomiye ve dış politikaya kadar pek çok farklı alanda karmaşık sorunlarla dolu bir yıl olarak tarih sahnesinde yerini alırken; tüm sektör temsilcileri 2016 yılının birikmiş sorunları çözüme kavuşturacak ve talebin hızla artmasını sağlayacak bir yıl olması yönünde beklentilerini dile getirdi.

Ekonominin ülke genelindeki lokomotif sektörü inşaatta bu süreçte en dikkatle izlenmesi gereken sektörlerin başında geliyor. İş dünyası, 2016'dan çok şey bekliyor.

"2016'DA DURGUNLUK KALKACAK"

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op.Dr. Kenan Kalı, 2015 yılının durağan bir yıl olduğunu belirterek "2016 yılında durgunluğun kalkmasını ve ekonominin yeniden canlanmasını bekliyoruz. 2015, ekonomik açıdan sıkışmış bir yıldı. Seçimlerin ardından ülkemiz beklediği istikrar ortamına kavuştu. 2016'da piyasaların açılacağını ve taleplerin daha fazla karşılanacağını düşünüyorum. 2016 yılının iyi bir yıl olmasını diliyorum. 2016'da komşumuzda süren yangının da sönmesiyle birlikte Türkiye tutulamaz güzel bir ülke olacak. Bunun yanı sıra; ekonomimizi etkileyen dış politikaların ve ülkeler arası yaşanan bazı sorunların mantık çerçevesinde çözülmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

"2016, İZMİR'DE YENİDEN YAPILANMA YILI OLSUN"

Müteahhitler Federasyonu (Müfed) Başkanı İnşaat Mühendisi Necip Nasır da, 2016 yılında İzmir'in gerek alt yapı gerek üst yapı anlamındaki eksiklerinin tamamlanmasının ve marka kent kimliğine yakışan projelerin yaşama geçirilmesinin öncelikli hedefler arasında olmasını istedi.

MÜFED olarak, kentsel dönüşüm, ada bazlı kent planlamasının yapılması, depreme dayanıklı bina ve çevreci bir şehir düzenlemesi konularına yıllardır dikkat çekmek için çalıştıklarını belirten Nasır, şöyle konuştu: "İzmir'deki bazı yatırımlar, açılan dava sonucunda yarım kalıyor, kentin yarınlarının kurulması için mutlaka yeni adımların atılması gerekiyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım'ın, İzmir'in iki yakasını buluşturacak Körfez Tüp Geçit Projesi bu bağlamda kentimize değer katacaktır."

"YENİ YILDAN UMUTLUYUZ"

Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer de, inşaat sektörünün 2015 yılında genel anlamda istenen ölçüde büyüyemediğini söyledi.

Türkiye'nin ekonomideki ivmesinin hızlanması gerektiğini anlatan Tanyer, sözlerini şöyle sürdürdü: "İş dünyası olarak 2016 yılından umutluyuz. Gerek iç gerek dış politikada yaşanan dalgalanmalar piyasayı doğrudan etkiliyor. Yakalanan istikrar ortamının sürdürülmesi için hükümete büyük görev düşüyor. İnşaat sektörü Türkiye'nin parlayan yıldızıdır. Türkiye'nin de bu noktada çağdaş konutlara ve kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Hükümetten istikrarla birlikte kredi faizleri ve normal faizlerin düşmesini bekliyoruz. 2016 yılında inşaat sektörü daha aktif olacak ve yatırımcılar da hareketlenecektir."

"SAĞLIK SEKTÖRÜNDE YATIRIM DEVAM ETMELİ"

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu da, sağlığın her insan için vazgeçilmez olduğunu belirtti.

Sağlık problemi olan kişinin yaşamındaki diğer konuların ikinci planda kaldığını anlatan Kaşkaloğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Sağlık sektöründe devlet yatırımları kadar özel sektörün de yatırım yapması gerekiyor. Hem yerli, hem de yabancı hastalar için İzmir, sağlık turizmi açısından çok uygun bir lokasyon durumunda. 2016 yılında sağlık yatırımları, mutlaka artarak sürmeli. Doktor kadar yeni hemşire, hasta bakıcı ve sağlık personelinin de yetiştirilmesi ve eğitimi çok önemli."

"SAĞLIK TURİZMİNDE GERÇEK POTANSİYELİMİZİ ORTAYA ÇIKARMALIYIZ"

Ege Özel Hastaneler Derneği Başkanı Nuri Nasır, sağlık turizminde hedef pazarın Avrupa ülkeleri vatandaşlarından oluştuğunu anlatarak şöyle konuştu:

"1 milyon sağlık turizmi hastası, 23 milyon turist kadar döviz kazandırıyor. İzmir, sağlık turizminde gerçek potansiyelinin çok altında. Turizm konusunda deneyimli bir ülke olarak sağlık turizminde de ülkemize gelir getirmememiz için hiçbir neden yok. Türkiye'ye sağlık turizmi konusunda 2010 yılında 100 bin kişi gelirken, bu rakam 2013 yılında 300 bine ulaştı ve 2 buçuk milyar dolarlık döviz girdisi sağlandı. 2023 yılında bu hedef, 20 milyar dolar olarak belirlendi. Türkiye'nin istikrarlı gidişinin de bu konuda önemli katkısı olduğunu düşünüyorum. 2016'nın, bu alanda atılım ve yatırımların hız kazandığı bir yıl olacağını düşünüyorum.

EGEBETA YÖNETİM KURULU BAŞKANI GAFUR ALİŞER:

"2015'İN RÜZGARI 2016'I YI DA ETKİLEYEBİLİR"

EGEBETAYönetim Kurulu Başkanı Gafur Alişer, "2015, ekonomik anlamda zor bir yıldı. Seçimlerin ve Rusya krizinin bunda etkisi büyük. Hem dünya hem de Türkiye açısından statükoyu koruyalım, ayakta duralım mantığı hakimdi. İş dünyası bu anlamda kabuğuna çekildi. İkinci seçim ve yaşanan belirsizlikler de bu süreci uzattı. 2015 yılının son çeyreği bu şekilde kayboldu" dedi.

Rusya krizinin enteresan bir şekilde çok hızlı geliştiğini belirten Alişer, şunları söyledi: "Bu bilgilerin ışığında 2016 yılı muhteşem geçecek deme lüksümüz yok. Türkiye, doğru duruş sergilerse; krizi fırsata çevirerek yeni pazarlara yönelebilirse kendi durumunu artıya çevirebilir. İş dünyası da bu rüzgardan olumlu etkilenir."

"2016'DA HEM FIRSAT HEM RİSKLER VAR"

Günaydın Group Yönetim Kurulu üyesi Erol Günaydın da, "2016 yılında Türkiye'de büyüme trendi hakim olacak. Ocak, Şubat ve Mart aylarında durgunluk yaşanacak. Çünkü personel maliyetlerindeki artış ve bu artışın hazmedilmesi süreci var önümüzde. Mart ayıyla birlikte tekrar hareketlenme bekliyorum" dedi.

İran kapısının açılmasının lojistik sektörü açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirten Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Orta Doğu krizinin çözülme ihtimali söz konusu. 2015 yılının ardından lojistik sektörünün büyümesi öngörüsündeyiz. Sektör şu anda var olan dinamikleriyle yetersiz. Yeni yatırım yapılmalı. İşçilik maliyetleri arttığı için bütün maliyetler buna paralel artacak. Fiyatların yeniden ayarlanması gerekiyor. Ülke açısından, ekonomik anlamda risklerle birlikte fırsatlar var. Ne iyimser ne de karamsar konuşmak tam doğru değil. Bununla birlikte 2016 yılının 2015'ten daha olumlu geçeceğine inanıyorum."

İzmirli İş Adamlarının Yeni Yıldan Beklentisi Büyük

İzmirli İş Adamlarının Yeni Yıldan Beklentisi Büyük

İzmirli İş Adamlarının Yeni Yıldan Beklentisi Büyük

İzmirli İş Adamlarının Yeni Yıldan Beklentisi Büyük

İzmirli İş Adamlarının Yeni Yıldan Beklentisi Büyük

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim