• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 18 °C

İzmir’e En Çok İstanbul’dan Göç Edildi

İzmir’e En Çok İstanbul’dan Göç Edildi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in yayınladığı verilere göre, İzmir'e iç göçün artış eğilimine geçtiği ve en çok İstanbul'dan İzmir'e göç...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in yayınladığı verilere göre, İzmir'e iç göçün artış eğilimine geçtiği ve en çok İstanbul'dan İzmir'e göç edildiği belirtildi. Buna göre, 2015 yılında 16 bin 129 İstanbullu İzmir'e göç etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye'nin göç haritası istatistiklerini yayınladı. TÜİK verilerine göre, İzmir'e iç göç, artış eğilimine geçerken, İzmir'e göçenlerin çoğu İstanbul'dan geldi. 2015'te yüzde 5 iç göç alan İzmir, en fazla iç göç alan 3'üncü kent oldu. 126 bin 238 kişinin göç ettiği İzmir'in net göç rakamı 20 bin 849 olarak gerçekleşti. Türkiye'nin 80 ilinden de göç alan İzmir'i en çok İstanbullular tercih etti. Buna göre, 2015 yılında 16 bin 129 İstanbullu İzmir'e geldi.

İstanbul'u, 9 bin 184 kişiyle Manisalılar takip etti. Üçüncü sırada 8 bin 116 kişiyle Ankara yer aldı. İstanbul'dan İzmir'e göçü ve konut piyasasına yansımasını İzmir'in inşaat sektörünün önde gelen isimleri aradiginkonut.com'a değerlendirdi.

İZMİRLİLER ELİNİ ÇABUK TUTMALI

"İstanbulluların yaşamak için İzmir'i seçmesi bizim üç yıldır dile getirdiğimiz bir durumdu" diyen Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı, İstanbul'un megapol olmasının getirdiği trafik ve pahalılık gibi sorunların İstanbulluları İzmir'e yönlendirdiğini söyledi. Özellikle İzmir-İstanbul otoyolunun bitmesinin ardından bu göçün daha da büyüyerek devam edeceğini anlatan Kalı, şöyle konuştu:

"İzmir'in aldığı göç tablosuna bakınca en çok İstanbulluların ardından Ankaralıların İzmir'i seçtiğini görüyoruz. Bu da İzmir'in nitelikli göç aldığını gösteriyor. Zaten burada en önemli nokta gelen göçün niteliği. İzmir olarak, hızlı ve niteliksiz göç almanın önüne geçmemiz gerekiyor. İstanbul'dan gelen insan sayısına baktığımızda daha binde bir oranında. İstanbul ve Ankara'dan alınan göç arttıkça İzmir'deki kentsel dönüşüm de olumlu yönde hızlanacaktır. Aksi takdirde hızlı gelen niteliksiz göç, İzmir'in daha da sıkışmasına neden olacaktır. Benim İzmirlilere tavsiyem iş işten geçmeden ve İzmir'deki konut fiyatları İstanbul fiyatlarına gelmeden yatırımlarını yapmaları yönünde."

İZMİR'İN AVANTAJI ÇOK

İzmir'e artan iç göçü değerlendiren ve bu göçün büyük çoğunun İstanbul'dan gelmesinin nedenlerini anlatan Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer, şunları söyledi:

"Bizim projelerimiz de dahil İzmir'deki inşaat projelerine en fazla talep İstanbullular'dan geliyor. İstanbul'dan yorulan; trafik, hava kirliliği, gürültü ve insan kalabalığından kaçan İstanbullular İzmir'i tercih ediyor. Bunun nedeni İzmir'in daha doğal, daha sakin ve daha yaşanabilir olması. Ayrıca yaşam İstanbul'a oranla çok daha ucuz. Sağlık ve beslenme açısından avantajlı. Tüm bu şartları göz önünde bulundurduğumuzda İzmir, yaşanacak kentlerin başında geliyor. Gelen göç bize İzmir'in konut açısından Türkiye'nin parlayan yıldızı olacağını gösteriyor. İstanbul'da işlerinden ayrılarak emekli olanların ilk etapta İzmir'i seçtiklerini artık hepimiz biliyoruz. İstanbul'dan İzmir'e gelen insan sayısı bundan böyle azalmayacak, daha da artacaktır."

İZMİR DAHA KALİTELİ KONUT SUNUYOR

İstanbul'da sosyal olanakların ve ekonominin daha canlı olmasına rağmen yaşam kalitesinin giderek azaldığını dile getiren DRC Grup kurucularından Onur Durmuş, İzmir'e, İstanbul'dan gelen göçün nedenini İzmir'deki yüksek yaşam kalitesine bağladı. Durmuş, İstanbulluların, İzmir'de özellikle Çeşme, Urla ve Seferihisar gibi sayfiye yerlerinde oturmak istediğini belirterek şunları söyledi: "İzmir'in iklimi, insan yapısı ve İstanbul'a göre düşük olan trafik yoğunluğu, insanları cezbediyor. İnsanlar artık vaktinin çoğunu ev ve iş yeri arasında geçirmek istemiyor. İzmir'de gelişen inşaat sektörü de daha kaliteli konut sunuyor. İzmir-İstanbul otoyolunun tamamlanmasıyla hem iş hem de oturma amacıyla İzmir'e daha çok insan gelecek. İzmir kısa süre içinde ekonomi ve kent yaşamı anlamında büyük gelişme kaydedecek."

İZMİR CAZİBE MERKEZİ OLUYOR

Hızlı tren ve İstanbul otoyolunun bitmesinin ardından İzmir'in diğer bölgelerle ulaşımının çok daha rahat bir konuma geleceğini anlatan Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, "Özellikle İstanbul İzmir-İstanbul otoyolunun iki kent arasındaki mesafeyi 3-3 buçuk saate indirecek olması İzmir'i cazibe merkezi haline getiriyor. Ayrıca Anadolu ile İzmir'in yakınlaşması İzmir'i daha da cazip kılıyor. Yatırımcıların da bu anlamda ilgisi arttı. İzmir'de iş yapmak için soran çok oluyor" diye konuştu.

İzmir'in büyük bir pazar olduğunu anlatan Nasır, sözlerine şöyle devam etti:

"Şunu belirtmeliyim ki; bu yatırımların İzmir'e olumlu yansıması için bir an evvel İzmir olarak master planlarımızı yapmamız gerekiyor. Sadece yolların gelmesi yeterli değil. Bizim bütüncül ve bölgesel planlarla İzmir'i inşaat sektörü açısından yatırım yapılabilir bir kente dönüştürmemiz gerek. Mevcut planlar yeterli değil. Planları oluşturmadığımız sürece, gelecek talep sadece yeni sorunların doğmasına neden olacaktır."

YENİ KENT MERKEZLERİ OLUŞMALI

İstanbul'dan İzmir'e yaşanan göçün beklenen bir durum olduğunu anlatan Yücesoy İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yücesoy, "İzmir'in gelişen ekonomisi ve İstanbul'da yaşamın giderek zorlaşması bu durumu doğurdu. Bilindiği üzere İzmir'den İstanbul'a bir beyin göçü yaşanıyordu. Şu anda durum tersine döndü. Kent ekonomisinin yeni yatırımlarla büyümesiyle birlikte İstanbul'da yaşayan İzmirliler memleketlerine geri dönmeye başladı. Yapımı devam eden İzmir–İstanbul otoyolu ve Ankara – İzmir yüksek hızlı tren hattı da bu süreci hızlandıracak. İstanbul ile başlayan bu göç dalgası, Anadolu'nun farklı kentleriyle devam edecek. Kent nüfusu giderek artacak. Bu nedenle merkez ilçelerin yerine nüfus yoğunluğunu yayacak yeni kent merkezleri oluşturulmalı. Kent altyapısı ve ulaşım olanakları da geliştirilmeli" diye konuştu. Yücesoy, İzmir'de yeni cazibe merkezleri oluşturulması gerektiğini savundu.

NİTELİKLİ GÖÇ ARTARAK SÜRECEK

Kavuklar Grup Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Metehan Kavuk ise İstanbul'un hem yaşam tarzı hem de coğrafya olarak tek rakibinin İzmir olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: "İstanbul'un sosyal yaşamına, boğazına ve kültürüne alışmış insanlar bu yüzden ilk alternatif olarak İzmir'i düşünüyor. Her ne kadar İstanbul'dan İzmir'e göç eden insan sayısı fazla olsa da, çoğu yüksek yaş grubundan oluşuyor. Bu da ilk başta İzmir için iyi görünmesine rağmen, uzun vadede pek de kent lehine bir gelişme değil. Ancak 2008 krizinden sonra daha fazla çalışan insanın ve iş dünyasının İzmir'i tercih ettiğini görüyoruz. Bunun nedeni hem İzmir'de yeterli kalifiyeli elemanı bulabilmeleri hem de İstanbul'da iş esnasında trafik gibi nedenlerden dolayı boşa geçen vakti İzmir'de işe dahil edebilmeleri."

İzmir'de kiraların ucuz olmasının da rolü olduğunu anlatan Kavuk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir de İstanbul'dan kopmadan İzmir'de işini devam ettiren ciddi bir kesim var. İzmir-İstanbul otoyolunun bitmesinin ardından bu trafik daha da yoğunlaşacaktır. Hep söylediğimiz gibi, İzmir uzun süredir bekleyen ve gerekli kalkınmayı gerçekleştiremeyen bir kentti. Buradaki iş dünyasının çoğu Kobi'lerden oluşuyor. Bu kesimin artık profesyonel şirketleşme yönüne evrilmesi gerek. Beklentimiz bu yönde. Böylelikle İzmir çok daha hızlı ilerleyecektir. Nitelikli göç artmaya devam edecektir. Bundan böyle İstanbul'dan ve diğer illerden nitelikli göçün artarak devam edeceğini söylemek yanlış olmaz."

İzmir’e En Çok İstanbul’dan Göç Edildi

İzmir’e En Çok İstanbul’dan Göç Edildi

İzmir’e En Çok İstanbul’dan Göç Edildi

İzmir’e En Çok İstanbul’dan Göç Edildi

İzmir’e En Çok İstanbul’dan Göç Edildi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim