• BIST 111.032
  • Altın 174,588
  • Dolar 4,0640
  • Euro 4,9847
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 13 °C

İşte Türkiye'nin en büyük sorunu

İşte Türkiye'nin en büyük sorunu
Öğ­re­tim üye­le­ri, kır­sal ve kent­sel ke­sim­den oy ver­me ya­şın­da olan 2 bin 356 ki­şi üze­rin­de an­ket yap­tır­dı­lar. So­nuç­lar ise araş­tır­ma­yı ya­pan­la­rı bi­le şa­şırt­tı. So­run­la­rın ilk sı­ra­sın­da “iş­siz­li­k” me­se­le­si geliyor. R

Koç Üni­ver­si­te­si­’n­den Prof. Dr. Ali Çar­koğ­lu, Sa­ban­cı Üni­ver­si­te­si­’n­den Prof. Dr. Er­sin Ka­lay­cı­oğ­lu ve AB­D’­nin Ohi­o Eya­let Üni­ver­si­te­si’n­den Doç. Dr. Erik Nis­be­t’­in bir­lik­te yap­tık­la­rı “Tür­ki­ye­’de Si­ya­set, Med­ya ve İn­ter­net­te Öz­gür­lük­le­r” ko­nu­lu araş­tır­ma­nın so­nuç­la­rı dün açık­lan­dı. Ekonomik aorunların yanı sıra araştırmada bir başka önemli gerçek daha ortaya çıktı. Partili seçmenlere “Yayın organlarında sansür var mı, yok mu?” sorusu soruldu. AKP’li seçmenlerin yüzde 46,8’i, “Sansür var” dedi.

SONUÇLARA ONLAR DA ŞAŞTI 

Öğ­re­tim üye­le­ri, si­ya­se­ti et­ki­le­yen ana tar­tış­ma ko­nu­la­rı­nın ül­ke ve dün­ya pers­pek­ti­fin­den gö­rü­nü­mü­nü or­ta­ya koy­mak ama­cıy­la kır­sal ve kent­sel ke­sim­den oy ver­me ya­şın­da olan 2 bin 356 ki­şi üze­rin­de an­ket yap­tır­dı­lar. So­nuç­lar ise araş­tır­ma­yı ya­pan­la­rı bi­le şa­şırt­tı. Çar­koğ­lu, so­run­la­rın ilk sı­ra­sın­da “iş­siz­li­k”  me­se­le­si­nin çık­ma­sı­nı şöy­le an­lat­tı:

GELECEKTE DE TEMEL SORUN

“İn­san­la­ra, Tür­ki­ye­’nin en bü­yük so­ru­nu­nu sor­duk. Bu­gü­ne ka­dar ol­ma­dı­ğı bi­çim­de yüz­de 33,1’le 'iş­siz­lik' de­di­ler. Oy­sa es­ki­den böy­le ol­maz­dı. İş­siz­lik, her şe­yin önün­de. Ge­le­cek­te­ki en bü­yük so­ru­nun ne ol­du­ğu­nu sor­du­ğu­muz­da da yüz­de 19,1’le yi­ne iş­siz­lik çık­tı.”  Çar­koğ­lu, so­nuç­la­rı yo­rum­lar­ken, eko­no­mik so­run­la­rın top­lam­da  iş­siz­lik, yok­sul­luk ve ge­lir ye­ter­siz­li­ği ve eko­no­mik is­tik­rar­sız­lık­la bir­lik­te yüz­de 52’ye  ulaş ­tı­ğı­nı, bun­la­rın ar­dın­dan yüz­de 10,7 ile Gü­ney­do­ğu so­ru­nu ve ba­rış sü­re­ci­nin gel­di­ği­ni söy­le­di.

IŞİD DÜNYA MESELESİ

Te­rör ve ulu­sal gü­ven­lik me­se­le­si­nin ise 10,4’le üçün­cü sı­ra­da yer bul­du­ğu­nu ifa­de eden Çar­koğ­lu, IŞİD, dış po­li­ti­ka ve Su­ri­ye me­se­le­si­nin ise yüz­de 3,2 ile son sı­ra­da ol­du­ğu­nu, Türk in­sa­nı­nın bu ko­nu­yu dün­ya me­se­le­si gi­bi al­gı­la­dı­ğı­nı ifa­de et­ti.

AKP’LİLERİN YARISI ' SANSÜR VAR' DİYOR

Araştırmada bir başka önemli gerçek daha ortaya çıktı. Partili seçmenlere “Yayın organlarında sansür var mı, yok mu?” sorusu soruldu. AKP’li seçmenlerin yüzde 46,8’i, “Sansür var” dedi.

HDP’nin yüzde 61,9’u, CHP’lilerin yüzde 67,3’ü, MHP’lilerin de yüzde 62,5’i “Evet, yayın organlarında sansür var” diye görüş belirtti. 

Pe­ri­han ÇA­KI­ROĞ­LU- BUGÜN GAZETESİ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim