• BIST 111.032
  • Altın 174,588
  • Dolar 4,0640
  • Euro 4,9847
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 14 °C

İşte Türkiye'nin 'Diyabet Yol Haritası'

İşte Türkiye'nin 'Diyabet Yol Haritası'
Diyabet Yol Haritası kapsamında diyabet, marketlerde satılan ürünlerin içerikleri diyabet risk oranlarına göre renk kodları ile belirlenecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Uluslararası Diyabet Liderler Zirvesi sonrasında, Türkiye'de her 14 kişiden 1'inde görünen diyabet hastalığına karşı eylem planını "İstanbul Diyabet Yol Haritası" olarak açıkladı. SGK, diyabete karşı yeni eylem planıyla, Türkiye'ye 2012 yılında 10 milyar TL maliyet yaratan diyabet ve diyabetle ilişkili hastalık ve komplikasyonların oluşturduğu mali yükü aşağıya çekmeyi planlıyor.
Mali yük aşağı çekilecek

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, Türkiye'de diyabetli hasta sayısının 2.5 milyon kişiden 5.2 milyon kişiye ulaştığını belirterek, "Yeni eylem planımızla Türkiye'ye 2012 yılında 10 milyar TL maliyet yaratan bu hastalığın oluşturduğu mali yükü aşağıya çekmeyi planlıyoruz" dedi.

Diyabetin hızlı artışının önüne geçilebilmesinin ve bu yoldaki engellerin aşılmasının ancak küresel çaba ile mümkün olduğunu ifade eden İlhan, Kasım 2013'te düzenlenen Uluslararası Diyabet Liderler Zirvesi sırasında dünyanın bu alanda önde gelen uzmanlarıyla diyabetin hem sağlık, hem toplumsal hem de ekonomik boyutunun masaya yatırıldığını anımsattı.

İlhan, zirvenin ardından diyabetin görülme sıklığını düşürmek ve ekonomik yükünü azaltmak için SGK olarak "İstanbul Diyabet Yol Haritası" adıyla bir eylem planı hazırlandığını belirterek, bu alanda değişim yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

Okul kantinleri daha sağlıklı hale getirilecek

İlhan'ın verdiği bilgiye göre, diyabetin önüne geçebilmek için öncelikli 10 öneri kapsamında diyabet, ulusal strateji, kalkınma ve eylem planlarına dahil edilecek. Sağlık Bakanlığı, SGK ve ilgili diğer tüm birimlerin katılımı ile bir Diyabet Koordinasyon Kurulu oluşturulacak. Belirlenen riskli insanların diyabetten korunabilmesi için özel eğitim programlarının uygulanabileceği merkezler oluşturulacak ve bu kişilerin yılda en az bir kez takipleri yapılacak.

Diyabetle ilgili halk nezdinde farkındalık oluşturmak için çalışmalar yürütülecek. Bu kapsamda; diyabete ilişkin kamu spotları hazırlanacak, diyabetle ilişkili paneller düzenlenecek, toplumsal ve kamusal alanlarda bilgilendirme faaliyetleri yapılacak, dijital ve sosyal medya çalışmaları yürütülecek.

İlköğretim dönemi ve liselerde diyabetle ilgili bilgilendirmeler yapılacak ve doğru beslenmeye yönelik eğitimler verilecek. Okul kantinlerinin daha sağlıklı hale getirilmesi için çalışmalar yürütülecek. Gençlerin spor olanakları geliştirilecek ve bu kapsamda beden eğitimi ders saatleri artırılacak. Gebelik döneminde annelere özel eğitimler verilecek. Parklarda daha fazla fiziksel aktivitelerin yapılmasını kolaylaştıran alanlar oluşturulacak. Marketlerde satılan ürünlerin içerdikleri obezite/diyabet risk oranlarına göre renk kodları belirlenecek.

Tüm sağlık ve yardımcı sağlık hizmeti veren personelin diyabet hastalığı konusunda sürekli eğitimi ve standardizasyonu sağlanacak. Diyabetli hastaların bakım ve tedavi kalitesinin artırılması için çalışmalar yapılacak. Diyabet futbol maçları düzenlenecek.
Uluslararası Diyabet Liderler Zirvesi

Uluslararası Diyabet Liderler Zirvesi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ev sahipliğinde gerçekleşmişti.

Sağlık Bakanlığının resmi ortaklığında, Uluslararası Sosyal Güvenlik Teşkilatı (ISSA), Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF), Türkiye Diyabet Vakfı, Türk Diyabet Cemiyeti ve Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneğinin desteği ile yapılan zirvenin organizasyon desteğini ise Novo Nordisk üstlenmişti.
Zirve kapsamında, diyabetlilerin yaşamlarını iyileştirmek ve sağlık sistemlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için neler yapılabileceğine ilişkin konular ele alınmıştı. Clinton Vakfı'nın Kurucusu ve Amerika Birleşik Devletleri'nin 42. Başkanı Bill Clinton'ın uydu bağlantısıyla bir konuşma yaptığı Zirve'ye Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreteri Kofi Annan da katılmıştı. Bu yıl da Türkiye Diyabet Vakfı ve SGK işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilecek olan 2014 yılı Diyabet Parlamentosu, SGK'nın ev sahipliğinde 19 Kasım çarşamba günü gerçekleştirilecek.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim