• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 12 °C

‘İstanbul Gravürlerı̇’ Sergı̇sı̇ Açıldı

‘İstanbul Gravürlerı̇’ Sergı̇sı̇ Açıldı
1. Uluslararası "Engravist" Sanatsal Etkinlikler Bulus¸ması kapsamında hazırlanan "I·stanbul Gravu¨rleri" sergisi ac¸ıldı.

1. Uluslararası "Engravist" Sanatsal Etkinlikler Bulus¸ması kapsamında hazırlanan "I·stanbul Gravu¨rleri" sergisi ac¸ıldı. Tu¨rkiye'de yapılmıs¸ en bu¨yu¨k organizasyon olma o¨zelligˆini tas¸ıyan sergi, 5 ayrı u¨lkeden sanatc¸ıları agˆırlıyor.

Yıldız Teknik U¨niversitesi Sanat ve Tasarım Faku¨ltesi ile Bas¸bakanlık Yurt Dıs¸ı Tu¨rkler ve Akraba Topluluklar Bas¸kanlıgˆı is¸birligˆi ile du¨zenlenen Engravist Uluslararası I·stanbul Baskıresim Etkinlikleri sergisinin ac¸ılıs¸ına yurtic¸i ve yurt dıs¸ından c¸ok sayıda akademisyen ve davetli katıldı. Yu¨ksel Sabancı Sanat Merkezi'ndeki serginin ac¸ılıs¸ında bir konus¸ma yapan Yıldız Teknik U¨niversitesi Sanat ve Tasarım Faku¨ltesi I·letis¸im Tasarımı Bo¨lu¨mü Bas¸kanı Doc¸. Dr. Lu¨tfu¨ Kaplanogˆlu, bu yıl ilkini gerc¸ekles¸tirdikleri etkinligˆi geleneksel hale getirmeyi amac¸ladıklarını so¨yledi. Sergiye katılan sanatc¸ılara tes¸ekku¨r eden Doc¸. Dr. Kaplanogˆlu, daha sonra katılımcılara tes¸ekku¨r sertifikalarını takdim etti.

Sempozyum, c¸alıs¸tay ve bir de serginin yer aldıgˆı gravu¨r alanında s¸imdiye kadar Tu¨rkiye'de yapılmıs¸ en bu¨yu¨k organizasyon olma o¨zelligˆini tas¸ıyan 1. Uluslararası "Engravist" Sanatsal Etkinlikler Bulus¸ması kapsamında 5 ayrı u¨lkeden sanatc¸ılar agˆırlanıyor. Etkinlik paralelinde du¨zenlenen "I·stanbul" temalı c¸alıs¸tayın sonunda u¨retilen eserlerin de yer aldıgˆı sergide 70 sanatc¸ı tarafından hazırlanan 107 "I·stanbul" temalı gravu¨r yer alıyor.

İSTANBUL GRAVÜRLERİNİN ÜRETİLMESİ AMAÇLANIYOR

"Engravist" Sanatsal Etkinlikler Bulus¸ması, I·stanbul'un sahip oldugˆu ko¨klu¨ ku¨ltu¨rel mirasın "I·stanbul" temalı gravu¨r c¸alıs¸maları aracılıgˆı ile Balkanlar ve digˆer akraba topluluklar arasında tanıtılması ve o¨zellikle gu¨nu¨mu¨z I·stanbul gravu¨rlerinin u¨retilmesini sagˆlamayı amac¸lıyor. I·stanbul'un tarihi ve ku¨ltu¨rel mirasının tanıtımı ile turizmine de bu¨yu¨k katkı sagˆlayacak bu yıl ilki gerc¸ekles¸tirilen etkinligˆin o¨nu¨mu¨zdeki yıllarda da tekrarlanarak geleneksel hale getirilmesi, bu sayede Yıldız Teknik U¨niversitesi'nin bir gravu¨r mu¨zesi altyapısına da kavus¸turulması amac¸lanıyor. Etkinlik ayrıca ulusal ve uluslararası katılımcılar arasındaki iletis¸imin gu¨c¸lendirilmesine, bilgi ve tecru¨be paylas¸ımının artırılmasına da katkı sagˆlayacak.

Yu¨ksel Sabancı Sanat Merkezi'ndeki "I·stanbul Gravu¨rleri" sergisi 30 Mart'a kadar gezilebilecek.

‘İstanbul Gravürlerı̇’ Sergı̇sı̇ Açıldı

‘İstanbul Gravürlerı̇’ Sergı̇sı̇ Açıldı

‘İstanbul Gravürlerı̇’ Sergı̇sı̇ Açıldı

‘İstanbul Gravürlerı̇’ Sergı̇sı̇ Açıldı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim