• BIST 93.043
  • Altın 193,699
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

İşler’den Musul için birlik çağrısı

İşler’den Musul için birlik çağrısı
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Musul’daki gelişmelere değinerek halkı bir olmaya çağırdı.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Musul’daki gelişmelere ilişkin, "Irak’ın düşmüş olduğu kaos durumu, bizleri de endişelenmektedir. Orada Irak devleti otoriteyi yitirmiş durumdadır. Oralar, oldu bittiye getirilecek yerler değildir. Bu mesele milli mesele, böyle bir meselede iktidar muhalefet birlik içinde hareket etmelidir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Crowne Plaza’da gerçekleştirilen Yurt Dışındaki Kültür Varlıkları Eşgüdüm ve Yönlendirme Kurulu 2014 yılı ilk olağan Toplantısı’na katıldı. İşler, yaptığı konuşmada, artık, yeni bir dünyanın, ’Yeni Türkiye’nin olduğunu belirterek, "Hakim güç odaklarının çıkar çakışması ve çatışmaları arasında; insaniliği merkeze alarak adım atan, gönüllere hitap eden, ırk, dil, din, renk ayrımı yapmayan, kendi kültür ve medeniyet kodları ile dünyaya ve hayata bakan, ve ona göre davranan bir Türkiye var. ’Kendi gök kubbemiz altında’ ruh köklerimizin ilhamı ile söylenmiş bir dil bestede olduğu gibi ’Güzel gören güzel eyler’ anlayışı ile hayat mana veren bir yeni ’idrak’ var. Memnuniyetle ifade etmeliyim ki, AK Parti Hükümetleriyle yepyeni bir ivme kazanan Türkiye’nin uzattığı dostluk eli olan TİKA’nın bu ruhla attığı her adımın geri dönüşlerinin bizatihi şahidiyim. Artık dışa kapalı, içe dönük bir Türkiye yok. Kalkınma yolunda hızla ilerleyen, eğitimli genç bir nüfusa sahip, sağlam ve kararlı adımlar atan, kucaklayan, kuşatan, akraba coğrafyalar başta olmak üzere insanın hayat sürdüğü her yerde derde çare olan, tecrübe ve bilgisini paylaşan yepyeni bir ’ufuk’ var. Evet değerli dostlar. Türkiye’nin insanlık projesi olan TİKA var" ifadelerini kullandı.

"Türkiye’nin yumuşak güç enstrümanı olarak TİKA, yolumuza ışık tutan Yunus Emre’nin dediği gibi, ’işi sevgi olan’, ’meselesi gönüller yapmak olan’ bir teknik yardım kuruluşudur" diyen İşler, "Beş kıtada insani yardım götürdüğü ülke sayısı “120”dir ve Program Koordinasyon Ofisi sayısı, 2014 yılı sonu itibari ile 37 ülkede ’40’ ofise yükselecektir. TİKA, sağlık, su, tarım, eğitim, kültür,restorasyon ve altyapı başta olmak üzere, çok geniş bir yelpazede Türkiye’nin tecrübesini ihtiyaç içindeki her yere ulaştırmaktadır. Bu şu demektir, TİKA, mukaddeslerimiz arasında yer alan ve namusumuz demek olan ay yıldızlı bayrağımızı, sınırlar ve ufuklar ötesinde, dünyanın her tarafında dalgalandırmaktadır, gururla ve şerefle. Yeri gelmişken hatırlatayım, TİKA’nın resmi amblemi de mübarek bayrağımızdır. Nasıl ki, şehit kanlarıyla sulanmış aziz vatan topraklarının her tarafında, bu ülkenin has evlatları olan Türk, Kürt, Boşnak, Laz, Çerkez, Arnavut, Alevi, Sünni…asla leke kabul etmeyen bu namusa, müebbet bekçilik yapıyorsa, TİKA da, dünyanın her tarafında şanına yakışır bir tarzda ay yıldızı dikmekte ve üzerine titremektedir" şeklinde konuştu.
Hükümet tarafından uygulanan proaktif dış politikanın en önemli aracı olan TİKA’nın, gerek sahada göstermiş olduğu başarılı faaliyetler, gerekse kamu kurumları ve STK’larla sürdürdüğü başarılı koordinasyonun neticesinde yeni görevlerin de adresinin olduğuna dikkati çeken İşler, "05 Temmuz 2008 tarihinde yayımlanan 2008/15 sayılı ve ’Yurt Dışındaki Kültür Varlıklarımızın Restorasyonu’ konulu Başbakanlık genelgesi ile yurt dışındaki kültür varlıklarımıza dair yürütülecek çalışmalarda kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak, strateji geliştirmek ve restorasyon faaliyetlerini yönlendirmek için Yurt Dışındaki Kültür Varlıkları Eşgüdüm ve Yönlendirme Kurulu teşkil edilmiştir.

Bu kapsamda, 2013 yılı içerisinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla başlatılan çalışmalarda, TİKA öncülüğünde 3 farklı çalıştayda konuyla ilgisi olduğu düşünülen 25 farklı kurumdan temsilciler ve akademisyenlerle bir araya gelinmiş ve “Yurtdışındaki Kültür Mirasımızın Sürdürülebilir Korunması Strateji Planı” hazırlanmıştır. Bu plan çerçevesinde, ilk defa sadece Yurtdışındaki Kültür Varlıklarının Korunmasına yönelik olarak kullanılmak üzere 2014 ve 2015 yılı bütçelerinde Kalkınma Bakanlığı’ndan yatırım programında yer almak suretiyle toplam 40 milyon TL ödenek ayrılmıştır" diye konuştu.

"VATANDAŞLARIMIZIN BURNUNUN KANAMAMASI İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALIYORUZ"
İşler, Musul’daki gelişmelere ilişkin olarak, "Maalesef Musul’da talihsiz bir olay yaşanmıştır. Doğrusu, bu olayın iki boyutu var komşu ülke Irak’ın düşmüş olduğu kaos durumu, bizleri de endişelenmektedir. Orada Irak devleti otoriteyi yitirmiş durumdadır. Bu üzücü bir gelişme. Bu olayı lanetliyor, kınıyoruz. Oralar oldu bittiye getirilecek yerler değildir. Orayla ilgili anlaşmalar vardır. Bizim şu andaki önceliğimiz oradaki vatandaşlarımızın burnunun kanamaması için her türlü tedbiri alıyor, girişimde bulunuyoruz. Dün Sayın Başbakanımız, sonra da Cumhurbaşkanımız toplantılar yapmıştır. Meclis’te bugün bilgilendirme toplantısı yapılacağı açıklanmıştı. Son gelen bilgiye gire bu toplantı iptal edilmiş durumda. Dışişleri Bakanımız bugün muhalefet partilerini bilgilendirecek. Bu mesele milli mesele, böyle bir meselede iktidar muhalefet birlik içinde hareket etmelidir. Devletimiz olayı yakından takip etmektedir. Ne gerekiyorsa yapılacaktır. Önceliğimiz oradaki vatandaşlarımıza zarar gelmesini engellemektir" dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim