• BIST 106.941
  • Altın 174,033
  • Dolar 4,1006
  • Euro 4,9925
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 26 °C

Işık: Verimlilikte geniş kitlelere ulaşacağız

Işık: Verimlilikte geniş kitlelere ulaşacağız
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık verimlilik etkinliklerini geniş kitlelere ulaştıracağız.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, verimliliğin sadece sanayiyi ve ekonomiyi değil, hayatın her alanını, 77 milyon vatandaşın her birini ilgilendiren çok önemli bir konu olduğunu belirterek, "Bu nedenle, etkinliklerimizi çok geniş bir hedef kitlesine hitap edecek şekilde gerçekleştireceğiz" dedi.
Bakanı Işık, Congresıum ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen Verimlilik Haftası Açılışı ve Verimlilik Projeleri Ödül Töreni'nin açılışında yaptığı konuşmada, hafta boyunca Türkiye'nin farklı şehirlerinde yapılacak etkinliklerle, verimlilik konusunun önemini vurgulamaya ve toplumun değişik kesimlerinin bu konuya ilgisini artırmaya çalışacaklarını söyledi.

Verimliliğin sadece sanayiyi ve ekonomiyi değil, hayatın her alanını, 77 milyon vatandaşın her birini ilgilendiren çok önemli bir konu olduğunu ifade eden Işık, "Bu nedenle, etkinliklerimizi çok geniş bir hedef kitlesine hitap edecek şekilde gerçekleştireceğiz" diye konuştu. Işık, ilk ve ortaöğretimdeki çocuklara yönelik etkinlikler ve yarışmalar gerçekleştirildiği gibi eko-verimlilik, yavaş/sakin şehirler, temiz üretim gibi sanayiye yönelik uygulamalar ve daha akademik konular üzerinde de etkinliklerin olacağını anlattı.

Türkiye ekonomisinin son 12 yılda büyük değişim geçirdiğini, önemli başarılara imza attığını bildiren Işık, "Ülkemizde yapısal bir dönüşüm gerçekleştirdik, büyüme, ticaret hacmi ve sermaye hareketleri alanında başarılı bir performans sergiledik" dedi.

Yıl sonunda, 2014 için belirlenen büyüme hedefinin yakalanacağını düşündüğünü dile getiren Işık, "İçinde bulunduğumuz küresel konjonktürü hesaba kattığımızda, yıllık yüzde 4 civarında gerçekleşecek bir büyüme, gerçekten de ciddi bir başarı olarak görülmelidir. Ancak yıllık ortalama yüzde 4-5 seviyesinde büyüme, bizi 2023 hedeflerimize ulaştıramaz. Yıllık ortalama büyüme hızımızı sürdürülebilir şekilde yüzde 7 seviyesine çıkarmamız gerekiyor" diye konuştu.

- "Eski köye yeni adetler getirmeliyiz" -
Etkinlik ve verimliliğin, insan kaynağının, entelektüel kapasitenin, Ar-Ge harcamalarının, nicelik ve niteliğin senkronize şekilde artırılması gerektiğine dikkati çeken Işık, "İş yapma tarzımızı ve rekabet algımızın kültürel temellerini de sürekli gözden geçirmeli, eski köye yeni adetler getirmeliyiz. Rekabet gücünü, mevcut pazar payıyla tanımlamak yerine, sürdürülebilir büyümeyi sağlayacak üretim faktörlerinin tümünü kapsayan verimlilik düzeyi olarak görmeliyiz" dedi.

Verimlilik düzeyinin, büyümenin önemli parametrelerinden birisi olduğunu belirten Işık, Türkiye'nin verimlilik artış hızında çok iyi bir düzeyde olduğunu söyledi. Verimlilik artışının hızlı olmasının, istenilen düzeyde olunduğu anlamına gelmediğini anlatan Işık, "Mesela OECD ve AB ülkeleriyle karşılaştırdığımızda, Türkiye'de işgücü verimliliği bu ülke ortalamalarının yaklaşık yüzde 60'ı düzeyinde" diye konuştu.
Türkiye'de GSMH büyümesine en yüksek katkının Toplam Faktör Verimliliğinde öngörülen artıştan gelmesini beklediklerini bildiren Işık, Toplam Faktör Verimliliğinin başlıca belirleyicilerinin eğitim, Ar-Ge harcamaları, doğrudan yabancı sermaye yatırımları, dışa açıklık, kurumsal yapı ve altyapı yatırımları olduğunu kaydetti. 2023 yılında Türkiye'nin yıllık büyümesinde Toplam Faktör Verimliliğinin payının en az yüzde 30 olmasını hedeflediklerini anlatan Işık, üretim odaklı ekonomilerin sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirebilmeleri için mutlak olarak verimlilik artışı sağlamaları gerektiğini söyledi.

- "Türkiye Bölgesel ve Sektörel Verimlilik Gelişim Haritasını oluşturacağız" -
Verimlilik Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında 2017 sonuna kadar 6 hedef alanda 89 eylem gerçekleştireceklerini ifade eden Işık, şöyle konuştu: "Bu kapsamda, verimlilik alanındaki sorunların sektör ve bölge özelinde farklılaşma düzeylerini belirleyen Türkiye Bölgesel ve Sektörel Verimlilik Gelişim Haritası'nı oluşturacağız. Bakanlığımız bünyesinde kurduğumuz Girişimci Bilgi Sistemi ve Sanayi Sicil Bilgi Sistemi'nin sağladığı verilerden de yararlanarak ölçek, sektör ve bölge düzeyinde analizler yapacağız. Verimlilik alanında yapılan lisansüstü çalışmalar için destek programları oluşturacağız. Temiz üretim/eko verimlilik istatistikleri oluşturacak ve yayınlayacağız. Ulusal Verimlilik Yönetim Sistemini kurarak işletmelere yönelik belgelendirme mekanizması oluşturacağız. Bu belgeye sahip işletmelerin kamu destek ve teşviklerinden öncelikli veya avantajlı olarak yararlanmalarını sağlayacağız.

Yükseköğretim programlarındaki müfredatın imalat sanayimize entegrasyonunu artıracak çalışmalar yapacağız. Enerji yoğunluğunu azaltmak amacıyla OSB'lerde mevcut enerji yönetim birimlerini güçlendirecek ve sayılarını artıracağız. KOBİ'lerin enerji verimliliği konusundaki eğitim, etüt ve danışmanlık hizmetlerinin desteklenmesine yönelik mekanizmaları iyileştireceğiz."

Verimlilik artışında süreklilik sağlamak için bu konuda farkındalığı yüksek bireyler yetiştirilmesi gerektiğini belirten Işık, "Hükümet olarak ekonomiden eğitime, sanayiden hizmet sektörüne kadar tüm alanlarda verimliliği ve inovasyonu temel alıyoruz. Gereksiz yere açık bıraktığımız bir lamba, en temel insan hakları konusunda bile yapılan kısır bir tartışma, Soma'da olduğu gibi iş güvenliği gibi önemli bir alana yönelik ihmaller. Küçük büyük demeden, vaktimizi, enerjimizi israf eden, hatta hayatlara mal olan bu tür yanlışların her birini, hep birlikte düzeltmeliyiz, düzelteceğiz" diye konuştu. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel de Vodafone'nun sunduğu hizmetlerle sektörlerdeki iş süreçlerinde maliyet azaltımı ve verimlilik, dolayısıyla rekabetçilik sağladığını bildirerek, "Yani şirketlerin ve kurumların yeni iş alanlarına açılmasını sağlıyoruz" dedi. Türkiye'nin bugün dijital dönüşüm sağladığını anlatan Süel, şirketlere ve kurumlara sundukları komple iletişim çözümleriyle verimlilik sağladıklarını ifade etti.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik AŞ Genel Müdürü Levent Çakıroğlu da Arçelik AŞ'nin 6 yılda verimlilikle 100 milyon lira tasarruf ettiğini kaydetti. Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz ise hayatın her alanında verimlilik arayışını canlı tutmak amacıyla böyle bir hafta düzenlendiğini ifade etti. Konuşmaların ardından toplam 22 işletme ve 4 kamu kuruluşuna, 2014 Verimlilik Proje Ödülleri verildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim