• BIST 110.932
  • Altın 174,417
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 23 °C

IŞİD'e katılanlar geri dönüyor!

IŞİD'e katılanlar geri dönüyor!
IŞİD'e katılan Avrupalıların çoğu İslamiyet'i sonradan kabul etmiş kişiler. İçlerinde maddî durumu hayli iyi ve eğitimli gençler de var...


2500 militanın geri dönmelerini tehdit olarak gören Avrupa ülkeleri önleyici yasal tedbirler için çalışıyor. Avrupa'daki gençlerin Irak ve Suriye'de kan dökmeye devam eden IŞİD terör örgütüne katılımları hızla artıyor. IŞİD'e giden militanlar, Avrupa'da en fazla Fransa, İngiltere ve Almanya'dan yola çıkıyor. Merkezi Amerika'da bulunan ve güvenlik araştırmaları yapan “Soufan Group” adlı şirketin hazırladığı rapora göre, Batılı ülkelerden 2 bin 500'den fazla savaşçı, Irak ve Suriye'de IŞİD saflarına katıldı. Müslüman olmayan ülkelerden Irak ve Suriye'ye gidenlerin büyük kısmının İslamiyet'i sonradan kabul etmiş kişiler olduğu belirtiliyor.
5 milyon Müslümanın yaşadığı Almanya'daki resmi rakamlara göre savaşmak için giden 400 kişiden 100'ü geri döndü ve bunların yarısı 25 yaşından küçük. Resmi raporlarda, savaş bölgelerine Avrupa'dan gidenlerden yüzlercesinin öldüğü, bazılarının ise hayal kırıklığı yaşayarak geri döndüğü aktarılıyor. Savaş bölgelerinden dönenleri güvenlik açısından tehdit olarak gören Alman istihbaratının bu kişileri izlediği, savaş bölgelerine gitmek isteyenleri de engellemeye çalıştığı biliniyor. Bazı siyasetçiler ise bu kişilerin Alman vatandaşlığından çıkartılmasını istiyor.
Fransa'dan gidenlerin ise yüzde 20'si sonradan Müslüman olan Fransızlar. IŞİD'e katılanların sayısının ise yaklaşık 900 civarında olduğu, bunlardan 100'ünün geri döndüğü ifade ediliyor. Savaşçıların arasında kadınlar bile var. Fransa'dan bunun için özel bir yasa çıkarılmış. Şüpheli kişilerin pasaportları geçersiz hale getiriliyor. 
İngiltere'den IŞİD'e katılanların sayısı ise 500 ila 750 arasında... ABD'li gazeteci James Foley'nin boğazını kesen IŞİD militanının da bir İngiliz olduğu biliniyor. İngiltere de bölgede savaşıp döndüğü öne sürülen kişilerin pasaportlarına el koyuyor.
Savaş bölgesinde 150 vatandaşı olan Belçika'da ise somut bir korku var. Brüksel'deki Yahudi Müzesi'ne 24 Mayıs'ta düzenlenen ve 4 kişinin öldüğü saldırıya ilişkin gözaltına alınan Cezayir kökenli Fransız vatandaşı Mehdi Nemmouche'un Suriye'de 1 yıl savaşıp dönmüş olması ülkede yabancı savaşçılar konusundaki endişeleri artırmıştı. 
130 vatandaşı IŞİD'le birlikte savaşan Hollanda'da ise bu kişilerin 30'u bir süre önce geri döndüğü 14'ünün ise çatışmalarda öldüğü biliniyor. Bu şahısların pasaportlarına el koyan ülke, yeni düzenleme ile vatandaşlıktan çıkarma kararı dahi alabilecek. 
Avusturya'dan giden 130 kişiden 20'sinin öldüğü ve savaştan döndüğü iddia edilen 10 kişinin de tutuklandığı açıklandı. 
Danimarka'dan 100, Norveç'ten ise 50-60 civarında militanın bölgeye gittiği, 20 kadarının tekrar ülkeye giriş yaptığı bildiriliyor. 
Balkanlar'daki durum da aşağı yukarı aynı. Bu konuda Kosova yönetimi çok ciddi tedbirler alıyor. Geçen ay Kosova'da IŞİD ve El Nusra'ya saflarında savaştıkları şüphesiyle 42 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların sayısı Bosna Hersek'te 16'yı buldu. Arnavutluk'ta da 100 militanın IŞİD saflarında savaştığı biliniyor. 

YAŞ ORTALAMASI GİTTİKÇE AZALIYOR
Fransa'dan bugüne kadar 900, İngiltere'den 500 ve Almanya'dan da 400 civarında kişi savaşmak için Irak ve Suriye'ye gitti. Savaşçıların çoğu 18-29 yaş aralığındaki gençlerden oluşuyor, yaş ortalaması ise gün geçtikçe küçülüyor.

AB ÜLKELERİ 6 DEFA TOPLANDI
İnternet takibe alınacak

8 ülke, internet üzerinden organize olan IŞİD militanlarını takip için servis sağlayıcılarıyla işbirliği yapacak.


Yapılan araştırmaların ortak noktası ise çatışma bölgelerine giden Avrupalı savaşçılar dönüşlerinin de tüm AB üyeleri için bir tehdit olacağı... AB, Suriye ve Irak'a savaşmaya gidenlerin sayısının giderek artması ve bunun sonucunda büyüyen güvenlik riski karşısında çözüm arayışına girdi. Belçika'nın öncülüğünde 8 AB üyesinin içişleri bakanları, yabancı savaşçıların Suriye ve Irak'a ulaşmasını engelleyecek tedbirler için bugüne kadar 6 defa toplanarak 4 ayaklı bir eylem planı hazırladı. Avrupalı içişleri bakanlarının bazılarına Türkiye ve diğer bölge ülkelerini de davet ettikleri toplantıların sonuncusu 7 Temmuz'da İtalya'da yapıldı. Belçika, İtalya, Fransa, Almanya, İngiltere, İspanya, Hollanda, İsveç ve Polonya'nın onay verdiği tedbirler, önleme, kimlik belirleme ve yolculuğu tespit etme, cezai yaptırım ve üçüncü ülkelerle işbirliği ayakları üzerine oturtuldu. 8 ülke, internetin daha etkin gözetimi için servis sağlayıcılarıyla işbirliğini yoğunlaştırma kararı aldı.
Uzmanlara göre bu gençlerin beslendikleri en önemli kaynak internet... Buckingham Üniversitesi Güvenlik ve İstihbarat Merkezi Direktörü Prof. Anthony Glees, İngiltere'den IŞİD'e katılanların çoğunun eğitimli ve donanımlı olduğunu vurgulayarak, “Bu gençler cihadı kendilerinde ara dönem aktivitesi olarak görüyor. Bu insanlar fakirlik seviyelerinden, işsizlikten gelmiyor” dedi.
Danimarka'da radikalizm ve terörizm konularında çalışmalar yapan Magnus Ranstorp da savaşmaya gidenlerin bir kısmının hedefinin macera ve aksiyon olduğunu, ideolojinin ikinci planda kaldığını kaydetti. Ranstorp, “Aralarında çok iyi işleri olan aile babaları da var” dedi.
Britanya Müslüman Birliği Başkanı Dr. Ömer El- Hamdun da, “Bu gençler sanıldığı gibi eğitimsiz ve işsiz değil, aralarında tıp mezunları bile var” dedi.

Hristiyan ve Yahudiler de var
Suriye ve Irak'a IŞİD'e karşı savaşmak için gidenler sadece Müslümanlarla sınırlı değil. Bin civarında Hristiyan'ın da Suriye ve Irak'a giderek terör örgütü IŞİD'e karşı savaştığı biliniyor. Avrupa'dan gidenlerin birçoğu İsveç, Almanya, Hollanda ve İsviçre gibi ülkelerden yola çıkıyor. Süryaniler, Suriyeli Kürtler'in kurduğu YPG ile hareket ederken, Avrupa ülkelerindeki Yezidi gençlere de savaşmak üzere bölgeye geri dönmeleri çağrısı yapılıyor. Süryani Askeri Konseyi'nin İsviçre'den savaşçı temini için son iki yılda topladığı bağış miktarının yaklaşık 165 bin avro olduğu iddia ediliyor. 
Orta Doğu'da İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırılara katılan Yahudi gönüllüler de var. Gazze operasyonunda ön cephede yer alan bu askerlerin sayısı 5 bin 700 civarında... Bunların masrafları İsrail ordusunca karşılanıyor, aylık olarak da 250 dolar maaş alıyorlar. İlgi çekici bir detay ise Gazze'de ölen asker Max Steinberg'in cenazesine ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin katılması... Kerry, 20 bin kişinin katıldığı cenaze töreninde yaptığı konuşmada, “Burada olmaktan gurur duyuyorum” demişti.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim