• BIST 107.015
  • Altın 172,007
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

İş adamları için vergi ayı geliyor

İş adamları için vergi ayı geliyor
İş adamları, serbest meslek erbabı, zirai kazanç sahipleri, kira geliri olanlar ve bir grup rantiye, 2013 yılında elde ettikleri gelir için mart ayında beyanname verip vergisinin yarısını yatıracak.

Gelir, gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarı olarak tanımlanıyor. Bu çerçevede 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'na göre ticari, zirai, serbest meslek kazançları, ücretler, menkul ve gayrimenkul sermaye iratları ile bunların dışında kalan ve gerçek kişilerce elde edilen diğer kazanç ve iratlar, gelir vergisi ile vergilendiriliyor.

Buna göre söz konusu mükellefler yarından itibaren 25 Mart Salı günü akşamına kadar, geçen yıla ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerini verecek. Mükellefler, 1-31 Mart tarihlerindeki yıllık gelir vergisinin ilk taksitini de ödeyecek. Geri kalan taksit de temmuz ayı içinde ödenecek.
Gelir vergisi beyannameleri elektronik ortamda doldurularak verilecek. Gayrimenkul Sermaye İradı, yani kira geliri mükellefleri beyannamelerini elektronik ortamda doldurabilecekleri gibi, ilgili vergi dairesine giderek de elden teslim edebilecek. Mart ayı içinde çeşitli illerdeki alışveriş merkezlerinde vergi idareleri tarafından kurulan stantlarda da kira geliri mükelleflerine yardımcı olunacak.
Kira geliri beyannamelerini zamanında teslim etmeyenler, 3 bin 300 liralık istisna hakkını kaybedecek. Ayrıca mükelleflere vergi ziyaı cezası ile usulsüzlük cezaları da kesilecek.

- 1,8 milyon gelir vergisi mükellefi
Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre, 2013 yılı aralık ayı itibarıyla Türkiye'de 1 milyon 798 bin 56 faal gelir vergisi mükellefi bulunuyor. İstanbul 480 bin 435 faal mükellef sayısı ile ilk sırada yer alırken, bu ili 129 bin 931 faal mükellef ile Ankara, 123 bin 755 mükellef ile de İzmir takip ediyor. Türkiye'de gelir mükellefinin en az olduğu il ise 991 mükellef ile Bayburt.
Bu arada Türkiye'de geçen yılın sonu itibarıyla 2 milyon 471 bin 782 gelir stopaj vergisi mükellefi, 1 milyon 550 bin 164 gayrimenkul sermaye iradı (kira geliri) mükellefi, 693 bin 694 basit usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefi, 662 bin 225 kurumlar vergisi mükellefi ve 2 milyon 378 bin 432 katma değer vergisi mükellefi bulunuyor.

- Emlak ve temizlik vergileri
Öte yandan 2014 yılı emlak ve çevre temizlik vergilerinin ilk taksitlerinin ödenmesi için süre de mart ayından itibaren başlayacak ve 31 Mayıs Cuma gününe kadar devam edecek.
Emlak vergisi, 2014 yılı için yeniden belirlenen arsa metrekare birim değerleri üzerinden verilecek.
"Özel bütçeli idarelere, il özel idarelerine, belediyelere, köy tüzel kişiliğine, kanunla kurulan üniversitelere ve devlete ait binalar, kamu menfaatlerine yararlı derneklere ait binalar, Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara ait binalar, zirai üretim amaçlı kullanılan binalar" için emlak vergisi verilmiyor. Ayrıca, emekliler, hiç geliri olmayanlar ve özürlüler ile gazi ve şehitlerin dul ve yetimlerin de belli şartlarda emlak vergisi ödemesi gerekmiyor.

Konutlara ait çevre temizlik vergisi, su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 24 kuruş, diğer belediyelerde 19 kuruş olarak hesaplanacak.
Belediyenin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan, ancak su ihtiyacını belediyece veya büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerince tesis edilmiş su şebekesi haricinden karşılayan konutlara ilişkin çevre temizlik vergisi, geçen yılın sonunda belirlenen tarifeler üzerinden tahakkuk ettirilecek.

İş yerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi, büyükşehir belediyeleri ve büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde de 2013 yılı sonunda belirlenen tarifelere göre uygulanacak.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim