• BIST 94.552
  • Altın 192,939
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 15 °C

İnce: 'Türkiye yangın yerine dönmüş, aç sefil geziyor'

İnce: 'Türkiye  yangın yerine dönmüş, aç sefil geziyor'
CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıklayan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, "Ben, CHP 1999'da seçim barajına takıldığında, sabaha kadar ağlarken, Sayın Genel Başkan, DSP'de milletvekili olmak istiyordu. Ben disiplinsiz değilim.


İnce, 5-6 Eylül tarihlerinde yapılacak CHP olağanüstü kurultayı  öncesi, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 

Tarhan'dan İnce'ye yanıt! 

Gençlik yıllarından beri kurultayların bir parçası olduğunu ifade eden  İnce, gerek gençlik kollarında bulunan, gerek kurultay delegesi, ilçe yöneticisi,  il başkanı, gerek milletvekili olarak, kurultay atmosferini bildiğini söyledi. 
 
İnce, partinin her kademesinde bulunduğunu dile getirerek, "Hazırım.  Sokak hazır, millet buna hazır, halkımız hazır, partinin tabanı hazır. Salonda  kurultay delegelerinin de hazır olduğunu düşünüyorum" dedi. 

 

Ezber bozan CHP anketi!
 
Heyecanlı olduğunu belirten İnce, CHP'yi alternatif yapmak, iktidar  yapmak, AK Parti'yi yenmek için heyecanlı olduğunu anlattı. İnce, bunun, parti  içi yarıştan kaynaklı değil, Türkiye'yi yönetme heyecanı olduğunu kaydetti. 
 
"Genel Merkez olanaklarını kullanarak" 
 
İnce,  kurultayda kaç delegenin imzasıyla aday gösterileceğini ve kaç  oy alacağını düşündüğüne yönelik soru üzerine, 700'ün üzerinde oy alacağını  düşündüğünü belirtti. 
 
 İmza ile oyun aynı olmadığını bu kurultayda ilk kez herkesin  göreceğini dile getiren İnce, bunun ilçe ve il kongrelerinde de sayısız  örneklerinin bulunduğunu söyledi. İnce, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Baktığınızda toplanan imza ile alınan oy birbirine hiç  uyuşmamaktadır. Bu kez ise burada bir rekor olacak. Sayın Genel Başkan, topladığı  imzanın üçte birini, ben topladığım imzanın 3 katını alacağım. Bunu herkes  görecek. Birtakım baskılarla, birtakım Genel Merkez olanaklarını kullanarak imza  toplamanın sandıkta oya yansımayacağını, vicdanı olan insanların vicdanıyla oy  kullanacaklarını biliyorum. 
 
Bazı isimler var, bu isimleri PM'ye taşımak istiyorlar. Bunları çarşaf  liste ile taşımaları mümkün değil. Bu işleri bilen bir arkadaşları olarak,  kurultay delegeleri uyarıyorum. O isimleri çarşaf listeyle PM'ye taşıması mümkün  değil. Bu delege onu seçmez. Demek ki Genel Başkan seçildikten sonra blok liste  hazırlıkları var. Buna karşı arkadaşlarımın kulaklarının delik olmasını  istiyorum. Eğer o isimleri, -12. maddeden üyeler var-, onları PM'ye taşımayı  planlıyorlarsa, çarşaf listeden bu kişilerin seçilmesi mümkün değil. Demek ki  Genel Başkan seçildikten sonra blok liste özlemlerini dile getirecekler.  Delegelerimizin de blok listenin karşılarına dayatma olacağını, tüzük  değişikliklerinin bir dayatma olacağını, bu dayatmaya genel başkanlık seçiminde  çok güzel bir cevap vereceklerini düşünüyorum. Çarşaf listeyi savunuyorum. Ama  öyle isimler gündeme geliyor ki bu isimlerin çarşaf listeden çıkması mümkün  değil. Bunu bilmek için kahin olmaya gerek yok. Demek ki blok liste  hazırlıklarını o kişilerden çıkarıyorlar." 
 
"Anahtar liste sunacağım" 
 
Kendisinin PM listesinin nasıl olacağı soru üzerine İnce, anahtar  liste sunacağını kaydetti. 
 
 İnce, genel başkan seçildikten sonra, partinin bütün kesimlerini  kucaklayan, kapsayan, gençlerden, kadınlardan, yeni yüzlerden oluşan bir listeyle  çıkacağını belirtti. 
 
Kurultay delegelerinden, "Genel Başkan mı yoksa tüzük mü büyük"  sorusunu kendilerine sormasını isteyen İnce, tüzüğün, Genel Başkan'dan daha büyük  olduğunu kaydetti. 
 
İnce, Genel Başkan'a göre değil, tüzüğe göre Genel Başkan olması  gerektiğini belirterek, önce tüzük değişikliği yapılmasını, sonra Genel Başkan  seçimi olmasını önerdi. 
 
"İktidar olmayı unutmuş" 
 
 İlk olarak Genel Başkanlık fikrinin ne zaman oluştuğunun sorulması  üzerine İnce, şunları kaydetti: 
 
"Hükümet programında, 'yolsuzluklarla mücadele ettik' deniliyor.  Yolsuzlukları kapatmak için mücadele ettiler. HSYK'yı değiştirdiler, dosyaları  yok ettiler, bu yolsuzluk dosyalarını kapatmak için mücadele ediyorlar. Türkiye  yangın yerine dönmüş, Türkiye'nin sınırları bitmiş, 1,5 milyon Suriyeli  sokaklarda aç sefil geziyor, 49 vatandaşımız rehin. Türkiye'de bunca sorun varken  CHP, umut olamıyor, iktidar alternatifi olamıyor. Sokakta bekleyin, sokaktan  geçen 100 kişiye her ilde sorun, 2015 seçimlerinde Sayın Kılıçdaroğlu'nun  başbakan olma, AKP'yi yenme, oyunu yükseltme ihtimalini gören bir Allah'ın kulu  var mı? Bunu vicdanıma soruyorum, oyları yükseltme ihtimalini görmüyorum, çevreme  soruyorum, arkadaşlarıma, öğrencime, çocuğuma soruyorum, görmüyorlar. Herkesin  vicdanına sesleniyorum, böyle bir ihtimal var mı? Böyle bir ihtimal görmüyorum.  Onun için bu partiyi seçeneksiz bırakmak istemiyorum. 
 
  Sayın Genel Başkan, 2010'da Genel Başkan olduğunda, 'yüzde 40  yapamazsam istifa ederim'. Bugün, 'Anlamlı bir oy düşmesi olursa istifa ederim'  diyor. Yani iktidar olmayı unutmuş. Ben ise iktidar olamazsam giderim, ilk iki  seçimde partiyi birinci parti yapamazsam, hatta ilk seçimde, 10 ay sonraki  seçimde AKP'yi 330'un altına düşürüp, Türkiye'yi tehlikeye sokmamak lazım. Çünkü  bunlar başkanlık sistemini getirecek. Sayın Kılıçdaroğlu ile devam edersek,  23-24'lerde oy alırız, eğer böyle alırsak AKP 367'yi geçer, AKP geçerse anayasayı  değiştirir, anayasayı değiştirirlerse başkanlık sistemi gelir. Ondan sonra CHP'de  kimin genel başkan olduğunun hiçbir önemi yok. Türkiye'ye bunu anlatmaya  çalışıyorum. Köprüden önceki son çıkıştır bu. Türkiye'deki son seçimdir. Eğer bu  seçimde bunları durduramazsak, vah benim ülkemin haline. Eğer insanlar, 'Sayın  Kılıçdaroğlu, bunu durdurur' diyorsa, diyecek bir şey yok. Ben inanmıyorum  durduracağına." 
 
   "1 ay içinde örgüt disipline olacak" 
 
 Muharrem İnce, bunların, bir disiplinsizlik olayı olmadığını kaydetti. 
 
Disiplinin, inanç birliğiyle, hedef birliğiyle, alternatif olma  iddiasıyla, örgütü motive etmekle olacağını belirten İnce, 1 milyon 200 bin  üyenin gönlüne, "Biz iktidar olacağız, Sayın Genel Başkanımız Başbakan olacak"  düşüncesini sokmakla disiplin sağlanacağını anlattı. 
 
 İnce, sopa göstererek disiplin olmayacağını ifade ederek, şöyle devam  etti: 
 
 "Ne sopası, ne disipliniymiş. Ben partiyi iktidar yapmak istiyorum. Bu  disiplinsizlik değil. Bu partiyi seviyorum. Bu partinin gençlik  kollarında  tuvaletlerini yıkamışım, bayraklarını asmışım, partinin baraja takıldığı gün il  başkanlığını yapmışım, tek başıma çelengimi alıp, partiye gidip koymuşum. Ben,  1999'da parti baraja takıldığında sabaha kadar ağlarken Sayın Genel Başkan,  DSP'de milletvekili olmak istiyordu. Ben disiplinsiz değilim. Ben bu partinin,  has evladıyım, harbi evladıyım, çekirdekten gelmiş evladıyım.  Yazık oluyor, bir  diktatöre, bir faşiste yeniliyoruz. Geliyor geliyor, seni yeniyor. 2010'da,  2011'de, 20014 yerel seçiminde, cumhurbaşkanlığı seçiminde yenmiş. Ben yenilsin  istemiyorum. Ortak aklı kullanmak, bilimden yararlanmak, örgütü ayağa kaldırmak  istiyorum. Bu disiplinsizlik değil ki. 'Disipline veririm'. Sopa göstermekle  disiplin olmaz. 'Seni disipline veririm' diyerek sınıfta çocukları tehdit  ederseniz, o sınıf sizi dinlemez. Sınıf sizin bilginize, öğretmenliğinize hayran  olacak. Kendinizi hayran ettireceksiniz. Ben genel başkan olduğumda, bu örgüt  disipline olacak. Emin olun 1 ay içinde örgüt disipline olacak. Çünkü ben onlara  iktidar olma ruhu vereceğim. Sizin genel başkanınız iddiasına onları  inandıracağım. Disiplin öyle sağlanır. Yoksa sen başarısız ol, 'başarısızsın'  diyenleri, 'seni disipline veririm' diye tehdit et, yok böyle bir şey. Kimi  veriyorsunuz disipline, verseniz ne olur? Kuştan korkan darı ekmez. Yola  girmişiz. Banazlı Koca Haydar Pir Sultan Abdal ne diyor, 'dönen dönsün ben  dönmezem yolumdan.' Ben bir yola girmişim." 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim