• BIST 107.401
  • Altın 173,624
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 16 °C

İlk yerli güneş enerji panelleri üretilecek

İlk yerli güneş enerji panelleri üretilecek
Türkiye'de Antalya ve Karaman'dan sonra en çok güneş gören kent olan Van'da, 80 milyon avroluk yatırımla ülkenin ilk yerli güneş enerji panellerinin üretileceği fabrika kurulacak.

Urartularda 'güneş şehri' anlamına gelen 'Tuşba' adıyla uzun yıllar Urartu Krallığına başkentlik yapan Van, yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin kullanılmasını sağlamak amacıyla yürütülen politikalarla Türkiye'nin güneş enerjisinden elektrik üretme merkezi haline gelecek.

Bu kapsamda, kentin güneş enerjisi potansiyelini, hammadde ve Ortadoğu pazarına yakınlığını göz önünde bulunduran Solarvan Şirketi, Van Orgazine Sanayi Bölgesinde Türkiye'de ilk kez yüzde 100 yerli güneş enerjisi panelleri üretmek amacıyla yatırım teşvik belgesi aldı.

Kısa süre sonra fabrikanın temelini atmayı ve 2014 yılının Ekim ayında da ilk ürünlerini pazara sunmayı hedeflediklerini belirten Solarvan Şirketi Türkiye Genel Müdürü Hayrettin Gümüşkaya, şirketin yüzde 70'inin Alman ve İsviçreli ortaklara ait olduğunu söyledi.

Yüzde 100 yerli paneller üretilecek Van'da güneş enerjisi panelleri üretme çalışmalarının iki yıldan bu yana devam ettiğini ve yatırımın gerçekleştirilmesi için tüm kararların alındığını vurgulayan Gümüşkaya, şöyle konuştu:

"Projemiz, yılda yaklaşık 180 megawatlık güneş enerjisi panellerinin üretimi ve güneş enerjisi santrallerinin kurulumunu anahtar teslimi yapacak bir şekilde tasarlandı. Hedefimiz, 2014 yılının Ekim ayında Türkiye'de güneş parklarını kuran ekipmanların üretimi ve anahtar teslimi kurulumunun teslimini yapabilecek düzeye gelmemiz. İnşallah önümüzdeki yıl ülkemiz kendi ürettiğimiz yüzde 100 yerli panellerle kendi üretimini, çok yüksek marjlarda sahip olduğu güneş enerjisinden sağlamış olacak. Organize sanayi bölgesinde arsa tahsisi yapıldı, yatırım teşvik belgesi ve ÇED raporu süreçleri de tamamlanmış durumda."

"100 milyon avroluk ihracat hedefliyoruz" Van OSB'de kendilerine tahsis edilen 150 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan fabrikada Alman ve İsviçre teknolojisinin kullanılarak ortak hücre ve panel üretimini yapacaklarını anlatan Gümüşkaya, hazırladıkları projenin, panellerde kullanılacak teknik cam konusunda da bölgede lider olan yerli üreticilerle işbirliği üzerine oturtulduğunu bildirdi.

''Üretim aşamasında yaklaşık 400 kişilik istihdamının sağlanacağı projede, ülke içi satışların dışında 100 milyon avroluk ihracat yapmayı hedefliyoruz" diyen Gümüşkaya, ek ve dolaylı istihdamlarla oluşturulacak güneş parklarıyla birlikte projenin yaklaşık 4 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını dile getirdi.

Van Gölü'nün sodasından yararlanılacak Türkiye'de en fazla güneş alan yerin Antalya olduğunu ancak Antalya ile Van arasında bin 700 metrelik nem tabakasının bulunduğunu ifade eden Gümüşkaya, şunları kaydetti:

"Bu tabakadan geçen enerji verimliliği ciddi oranda kayboluyor. Bir Van ile Antalya kıyaslandığında teknik olarak yüzde 15 Van'ın güneşi daha verimli. Van teşvik bölgesinde şu anda en yüksek teşviği alan illerden biri. 2023 Türkiye hedeflerinde güneş parklarının en yoğun kurulacağı bölge Van, Hakkari ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi. Diğer güneş parklarına en çok ihtiyacı olan bölge Ortadoğu. Buranın, bu bölgeye yakın olması çok önemli. Diğer bir unsur da bizim teknik cam üretiminde özellikle kullanılacak hammaddelerden soda ve silikat hammaddesinin Van bölgemizde bulunması. Bu yatırımın ekonomik olarak burada yapılmasına vesile oldu. Soda altyapısı olarak sadece göl değil karasal kısımlarda da hammadde var. Bununla ilgili altyapı çalışmaları devam ediyor. Van Gölü de bu konuda muhtemelen değerlendirilecek. Silikat konusunda da aynı durumda çalışmalar devam ediyor. Yatırımı Van'da yapmamızdaki bir etken de Vanlı olmamız.''

Fabrika Türkiye'de ilk Gümüşkaya, projelerinin en önemli özelliğinin, Türkiye'de ilk olması ve yüzde 100 yerli panel üretiminin artık Türkiye'de yapılabilecek olması olduğunu vurgulayarak, Türkiye ilk kez bir sektöre direk ve o sektörün teknolojisini gerektiren materyalleri üreterek giriyor olmalarının projeyi önemli kıldığını ifade etti.

Gümüşkaya, projenin temeline bakıldığında nükleer enerji üretimi teknolojisine sahip olmaya yakın bir değer olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"DAKA ve Van Valiliği ilk başvurduğumuz andan itibaren işin bölgedeki öncüleri oldular. Özellikle yabancı yatırımcıların Van'a ve Türkiye'ye karar vermesi noktasında çok büyük destek olundu. Burada gerçekten bütün DAKA personeline teşekkür ediyoruz. Bu işin görünmeyen kahramanları onlar. Her türlü teknik, ekonomik ve maddi bilgileri, Van'la ilgili bir yatırımcının ihtiyacı olan bütün dokümanları burada tedarik ettiler. İkna etme süreçlerinde buraya gediğimizde gezdirme ve takıldığımız her konuda doyurucu bilgileri verme konusunda çok büyük destekler aldık."

DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci de şirketin nisan ayında teşvik belgesi aldığını ve önümüzdeki aylarda yatırımın fiilen gerçekleşme sürecinin başlayacağını bildirerek, hammaddeyle ilgili araştırmalarda elde edilen numunelerin Kanada'ya analize gönderildiğini ve sonuçların gelmesinin ardından hangi kalitede ürün çıkacağıyla ilgili verilerin kendilerine ulaşacağını söyledi.

www.aksiyonhaber.com 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim