• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 29 °C

İhsanoğlu: İsrail'e vetoyu AK Parti kaldırdı

İhsanoğlu: İsrail'e vetoyu AK Parti kaldırdı
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, gazete yöneticileriyle bir araya geldiği toplantıda ve NTV'de katıldığı programda AK Parti hükümetinin geçmişte, İsrail'in üye olması için OECD vetosunu kaldırdığını söyledi.

Bu gelişmenin Mavi Marmara'dan sonra olduğunu hatırlatan İhsanoğlu, benzer bir durumun Atom Enerji Kurumu'nda da yaşandığını dile getirdi.

Başbakan Erdoğan'ı eleştiren Cumhurbaşkanı adayı Ekmedeleddin İhsanoğlu, bugün İsrail'e yönelik sert eleştiriler yapan AK Parti'nin geçmişte, İsrail'in üye olması için OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) vetosunu kaldırdığını belirtti.
 
İhsanoğlu, "Şimdi bana diyorlar ki, İsrail'i suçlamıyor. Ben dokuz sene boyunca İsrail'i suçladım. 1961 yılında kurulan OECD'ye israil, Türkiye vetosundan dolayı girememiştir. 2010 senesinde AK Parti hükümeti bu vetoyu kaldırdı ve İsrail girmiş oldu. Halbuki Mavi Marmara'dan sonra Türkiye bunu kaldırıyor." şeklinde konuştu.
 
Bugün AKP Genel Başkan Yardımcısı olan Numan Kurtulmuş'un da o sırada sert ve gerçekçi sözlerle bunu eleştirdiğinin altını çizen İhsanoğlu, Atom Enerji Kurumu'nda da benzer durumun yaşandığını söyledi.

'Gazze saldırılarını raporlattım'
 
İsrail tarihinde ilk defa Gazze'ye saldırdığında BM tarafından hazırlanan Goldstone raporunu kendisinin hazırlattığını söyleyen İhsanoğlu, "BM Gerçekleri Tespit Eme Komisyonu benim teklifim üzerine kuruldu ve bu komisyonun başkanı Güney Afrikalı biriydi ve hazırlanan rapor yine Musevi bir hâkim tarafından karara bağlandı. Yine bizim çalışmalarımız sayesinde Gazze saldırıları resmi rapor haline geldi, tarihinde ilktir. Bütün bunları yapan bir insana söylüyorlar bunu. Bunları ciddiye almak enerjinizi boşa harcamaktır." şeklinde konuştu.
 
NUMAN KURTULMUŞ DA AYNI ELEŞTİRİYİ YAPMIŞTI
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, HAS Parti'nin başında iken benzer bir eleştiride bulunmuş, "Erdoğan'ın kalbi Ali, dili Muaviye söylüyor" demişti.
 
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın One Minute çıkışını hatırlatan Numan Kurtulmuş, gerçek eleştirinin uygulamalarda olması geretiğini vurgulamıştı. OECD üyeliği için İsrail'e vetonun kaldırılmasının yapılan eleştirilerin göstermelik olduğunun ispatı olduğunun altını çizmişti.
 
İşte Numan Kurtulmuş'un o açıklamaları:

UYGURLARIN LİDERİ NEDEN TÜRKİYE'YE GELEMİYOR?

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam adına hareket eden bazı kişilerin samimi olmadığını dile getirerek "Mesela Uygurların lideri Rabia Kadir Hanım, niye Türkiye'ye gelemiyor? Hem üstelik adı da Rabia'dır. Rabia Hanımefendiyi niye biz burada görmek istiyoruz da göremiyoruz? Niye buradaki Uygur kardeşlerimiz liderleriyle Avrupa'da görüşüyorlar? Bunun bir izahı olması lazım." dedi.

"BEN TÜRK OĞLU TÜRKÜM"

İhsanoğlu, Anadolu ziyaretleri kapsamında Konya'da kanaat önderleriyle bir araya geldi. İhsanoğlu, Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Konferans salonunda yaptığı konuşmanın ardından vatandaşların sorularını yanıtladı. Bir vatandaşın sorusuna İhsanoğlu, "Efendim ben başkasını bilmem. Ben Türk oğlu Türküm elhamdülillah. Benim babam da anam da Türk Allah'a şükür. Ama şunu da söyliyim bizim Türklük anlayışımız ırkçı bir anlayış değildir. Anadolumuzda çok farklı menşeilerden olan insanlarımız var. Biz bin seneden beri bir ve beraber bu topraklarda yaşıyoruz. Ama başkalarının varlığını kabul ederken kendi varlığımızı niye inkar edelim?"

"DÜNYA'DA EN AĞIR ZULÜM DOĞU TÜRKİSTAN'DA YAŞANIYOR"
İhsanoğlu, Doğu Türkistan'daki Türkler'e yapılan zulümlere değinerek şunları söyledi: "Dünyada en zor şartlarda, en ağır zulüm, en dayanılmaz baskı Doğu Türkistan'dadır. Bunun dünyada bir örneği yoktur. Bir Filistin ve bir de Doğu Türkistan. Bizim edebiyatımızın en temel eserlerini yazan Kaşgarlı Mahmut ve Yusuf Has Hacip'in mezarları orada. Hal böyle olunca benim bu konuda yaptığım çalışmaları ben açıklarsam kamuoyuna bir çok kişinin yüzü kızaracaktır. Ve onların nasıl yalnız bırakıldığını söylersem İslam dünyasında bir çok İslam adına hareket edenlerin ne kadar gayri samimi olduğunu anlayacaksınız. Ama şunu söyliyim, bu Uygurların lideri Rabia Kadir Hanım, niye Türkiye'ye gelemiyor? Hem üstelik adı da Rabia'dır. Yani Türk Rabia Hanım, Uygurların lideri İsa Yusuf Alptekin'den sonra dünyaca ve Uygurlarca kabul gören bu muhterem lideri, Rabia Hanımefendiyi niye biz burada görmek istiyoruz da göremiyoruz? Niye buradaki Uygur kardeşlerimiz liderleriyle Avrupa'da görüşüyorlar? Bunun bir izahı olması lazım."

"ÖZELLEŞTİRME KAMU YARARI İÇİN YAPILIR "
Genç bir dinleyicinin İhsanoğlu'na özelleştirmeler hakkındaki sorusu üzerine İhsanoğlu şu cevabı verdi: "Özelleştirme özünde doğru bir politika. Yeter ki o özelleştirme kamu yararı için yapılsın, rant için yapılmasın. Bu özelleştirme katma değer yaratması için milli gelire, devlete, devletin yüklerini azaltsın, kamburlarını gidertsin. Fakat aynı zamanda ekonomiye katma değer yaratsın. Ve iş sahasını yaratsın, işsizliği azaltsın. Fakat 'Ver kurtul' şeklinde yapılan özelleştirmeler bir takım dost - ahbap veyahut yakın tanıdıklara imkan sağlamak için yapılan özelleştirmeler çok yanlış özelleştirmelerdir. Maalesef burada hukuk mücadeleleri yapıldığı halde yüksek mahkemelerin verdiği kararlar bu konuda uygulanmıyor. Kanunlar uygulanmazken yeni kanunlar çıkarılıyor. Yani her zaman biçilmiş kaftan hazırlanıyor. O kaftan uymadıysa yeni bir kaftan yapılıyor. Herşey meşru hale getiriliyor. Özelleştirme her zaman iyi birşey değildir. Kapitalist ekonomilerin en yaygın olduğu ekonomiler Fransa, Almanya, İngiltere. Orada herşey özelleştirilmiş değildir. Birçok şey varki orada herşey hala kamunun idaresinde. Onlara bir bakmamız lazım. Bizde bir furya yaratılıyor. Mesela şimdi: "Cumhurbaşkanı çok güçlü olması lazım, Cumhurbaşkanı bütün güçleri elinde tutması lazım' Böyle bir furya. Birisi bir furya atıyor, ondan sonra bizim alimlerimiz ulemamız, yazıyorlar çiziyorlar sabahtan akşama kadar milletin kafasını yıkıyorlar. 'Vesayeti bitiren adam, dönüşümü yapan adam vs vs.' Bu sistem bir günde değişir mi, böyle şey olur mu? Bir algı yönetimi ve beyin yıkaması. Bunu şahsi hesaplamalardan uzak yapmak lazım."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim