• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 5 °C

İgiad’da Özdemir Dönemi

İgiad’da Özdemir Dönemi
İnegöl Genç İşadamları Derneği'nin (İGİAD) 13. Olağan Genel Kurulu'nda mevcut Başkan Bahadır Bayraktar, bayrağı Hakan Özdemir'e teslim etti.

İnegöl Genç İşadamları Derneği'nin (İGİAD) 13. Olağan Genel Kurulu'nda mevcut Başkan Bahadır Bayraktar, bayrağı Hakan Özdemir'e teslim etti.

İGİAD 13. Olağan Genel Kurulu, geçtiğimiz Cuma akşamı gerçekleştirildi. İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen kongreye Kaymakam Ali Akça, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, İTSO Başkanı Metin Anıl, BESOB Bursa Müdürü Ahmet Akdağ, MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Halil Malkaç, siyasi parti temsilcileri, dernek ve oda başkanları, STK temsilcileri, işadamları ve İGİAD üyeleri katıldı.

Yönetim kurulu faaliyet ve denetim kurulu raporlarının okunarak, ibra edilmesinin ardından konuşan İGİAD Başkanı Bahadır Bayraktar, "Bizleri yaşadığımız şehirde bir işadamı derneğinde gönüllü olarak sorumluluk almaya iten, faaliyetlerimizi işimizden ve özel hayatımızdan vakit ayırarak hayata geçirten, şehrimize olan sorumluluk duygularımızın daima en yüksek seviyelerde olmasını sağlayan etkenler acaba neler olabilir diye düşündüğümüzde, şehir tarihimizden birkaç satırı paylaşmak yeterli olacaktır" dedi.

YENİ BAŞKAN HAKAN ÖZDEMİR

Başkan Bahadır Bayraktar'ın konuşmasının ardından seçimlere geçildi. Tek liste ile açık oylama usulü yapılan seçimde Hakan Özdemir, İGİAD Başkanlığı'na seçildi.

Seçimin ardından teşekkür konuşması yapan İGİAD Başkanı Hakan Özdemir, "Bahadır Başkanım ile beraber 2005'ten bu yana yönetimde yer aldım. Birçok projeyi gerçekleştirdik ve öncüsü olduk. Artık piştik. Yönetimdeki arkadaşlarımızla ve üyelerimizle çok daha güzel projeler gerçekleştireceğiz. Derneğimiz, 22 Mart 1991 yılında İnegöl Genç unvanı ile kurulan ilk işadamı derneklerindendir. Kuruluşundan bugüne görev almış tüm başkan ve yöneticilere, emeği geçen herkese teşekkür ederim. Misyonumuz; demokrasi ve insan hakları evrensel ilkelerine, anayasa ve tabi hukuk kurallarına, girişim, inanç ve düşünce özgürlüklerine saygıyı esas alır. Temel amacı, anayasanın öngördüğü esaslara ve Atatürk ilkelerine uygun olarak genç işadamlarının liderlik vasıflarını, sosyal sorumluluklarını, dayanışma ruhlarını geliştirmek, toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmesine katkıda sağlamak, yurtiçi ve yurtdışında aynı amaçla kurulmuş vakıf, dernek, federasyon ve konfederasyonlarla işbirliği yapmak, kamuoyuna bu amaçlar doğrultusunda yönlendirmek ve bu amaçlar doğrultusunda eğitim çalışmaları, sosyal ve kültürel etkinlikler yapmaktır. Bu temel misyon ve amaçlar doğrultusunda gelecek 2 yıl içerisinde sizlerin de desteği ile hayata geçirmek istediğimiz bazı faaliyetlerimiz var. Üyelerimizin profesyonel etkin tanıtımını yaparak yeni iş birlikleri sağlayacağız. Bir taraftan internet sitesi, sosyal mecralar, katalog, dergi ve basılım materyalleri, diğer taraftan da dahili olduğumuz 2 büyük konfederasyon ve federasyonlar ile TOB, BTSO, İTSO ve diğer SİAD'larla etkin iletişimimizi kullanacağız. İnegöl büyürse Bursa büyür, Bursa büyürse Türkiye büyür. Tüm kurumlarımızın desteklerini bekliyoruz. Üyeler arası etkin iletişimi sağlayacağız. Sahip olduğumuz tecrübeleri, başarıları, başarısızlıkları istişare ederek tüm üyelerimizin işlerinde daha başarılı olmalarını hedefliyoruz. Üyelerimizin ve ailelerinin sosyal paylaşımlarını artıracağız. Yurtiçi ve yurtdışı gezileri aile yemekleri gibi organizasyonlarla geliştireceğiz. Kurumsallık için devamlılık esastır. Birlikte markalaştırdığımız "İGİAD Akademi ve Tecrübe Alıyoruz" programlarına, danışmanlıklarına, söyleşi programlarına etkin bir şekilde devam edeceğiz. Derneğimizin 25. yılı anısına özel etkinlikler düzenleyeceğiz. Şehrimizi geliştirecek projeler üretmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"İGİAD İNEGÖL'ÜN GELECEĞİDİR"

İTSO Başkanı Metin Anıl da, "Burada Genç İşadamları Derneğimizin 13. olağan kongresini yapıyoruz. 1991 yılında tamirci Nuri ağabeyimizin lokalinde Genç İşadamları Derneğini kurduk. Biz de kurucular içerisindeyiz. Biz de bu rahleden çıkarak İTSO Başkanı olduk. Genç İşadamları Derneği bir okuldur, üniversitedir. Buradan yetişen, öğrenimini bitiren ve diplomasını alan arkadaşlar ticari, siyasi, sosyal ve aile hayatında başarılı olmuş kişilerdir. İnegöl'ün en önemli STK'larından bir tanesidir. 24 yıl içerisinde bu rahleden geçen arkadaşlarımızın çoğu İnegöl'ün siyasetine, ticaretine yön vermiş arkadaşlardır. Milletvekilimiz Hüseyin Şahin'de orada başkanlık yapmış ve oradan mezun olan arkadaşlarımızdan bir tanesidir. Bizler İGİAD üyesi olmaktan ve oradan gelmekten gurur duyan ve mutlu olan insanlardanız. İnegöl'de bugüne kadar ortaya konulan tüm değerli projelerde İGİAD'ın da desteği vardır. Yeni projelerin üretilmesi konusunda önerileri vardır, projelerin yanında olarak destek vermiştir. En önemli projelerden birisi İMYO'dur, İnegöl'ün il olma projelerinden bir tanesidir. Bu konuda İGİAD'ta yöneticilik yapan arkadaşlar fevkalade iyi çalışmalar yapmışlardır ve yapmaya devam ediyorlar. Geçmişte böyle bir STK'da özverili çalışmalar yaparak İnegöl'e hizmet eden başkan ve arkadaşlara teşekkür ediyorum. Gelecekte hizmet edecek arkadaşların da fevkalade hizmet vereceğini şimdiden görüyorum. İTSO, İnegöl'ün en büyük STK'sıdır. Ama onun alt yapısını oluşturan en önemli STK'lardan bir tanesi de İGİAD'tır. İTSO'nun geleceği de İGİAD'tır. Buna bağlı olarak başka STK'lar da vardır ama biz İGİAD'ı çok önemser, değer verir ve İnegöl'ün geleceğinin sahipleri olduğunu çok iyi biliriz. Yeni seçilen arkadaşlara başarılar diliyorum" dedi.

"BİRLİKTE OLMAKTAN KEYİF ALIYORUZ"

KOSGEB Bursa Müdürü Ahmet Akdağ ise yaptığı konuşmada, "Girişimci ve KOBİ'leri hedef kitlesi haline getirmiş bir kurum olarak biz gönüllülük esası ile bir araya gelmiş olan insanların kurdukları STK'ları çok önemsiyoruz. Mevzuatımızda da kendilerini meslek kuruluş olarak ifade ediyor, sürdürüyor olduğumuz birçok faaliyetinizde kendilerini bir paydaş, yoldaşlar olarak görüyoruz. Bu manada İGİAD'a çok değer veriyoruz. Geçmiş yıllarda çok güzel çalışmalar yaptık. Bahadır kardeşimin temsilinde İGİAD'ın samimi duruşunu gördüm. Sorunların üzerine giden, gayret ve başarı hedefleyen bir anlayışı temsil ettiler. Yapılan seçim sonucunda yine değerli bir kardeşimiz başkan oldu. Bahadır kardeşimiz çıtayı çok yukarıya koydu, Hakan bey kardeşimiz de son derece başarılı bir işadamıdır ve son derece başarılı bir STK başkanı olacaktır. Hem kendisinin hem de yönetiminin başarılı olmasını temenni ediyoruz. Kurum olarak sizlerle beraber olmaktan son derece keyif alıyoruz" ifadelerini kullandı.

"ÖZGÜRLÜK İÇİN HEP BERABER MÜCADELE EDECEĞİZ"

Eski yönetime hizmetlerinden dolayı teşekkür eden ve yeni yönetime de başarılar dileyen CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "İGİAD'ın en önemli özelliklerinden bir tanesi demokrasi. Demokrasiye ihtiyacımız var. Demokrasinin en önemli unsurları sizlersiniz. Bir ülkede STK'lar, demokratik kitle örgütleri, sivil inisiyatifler toplumun her alanında ne kadar etkili olurlarsa demokrasi o kadar gelişir ve büyür. Demokrasinin olmadığı yerlerde ekonomi ne kadar başarılı olursa olsun mutlaka tökezleyecektir, sorunlar yaşayacaktır. Bu anlamda böyle bir misyonunuzun olmasını çok kıymetli buluyorum ve bunu yerine getireceğinize sonuna kadar inanıyorum. Ülke ekonomik olarak zor bir süreçten geçiyor ama en önemlisi ülke içeride ve dışarıda bir kaos ile karşı karşıya. İçeride bir kirli savaşı sürdürüyoruz. Bunu bitirmek zorundayız. Bu coğrafyada hepimize yaşayacak yer var, hava var, güneş var, toprak var. Biz siyasilere de iş düşüyor. Biz siyasilerin bu sorunu çözmesi lazım. Bu sorun çözülmezse diğer sorunlarımızın, paramızın, ekonomimizin, enflasyonumuzun çok kıymeti yok. Kızılderili gibi oluruz. Gelirler, elimizdeki her şeyi alırlar, bize sadece belirli şeyleri bırakırlar ve biz de bununla yaşamaya devam ederiz. Gençleri çok önemsiyoruz. Bu ülkede kirli savaşı bitirmek zorundayız. Bu bitmeden gerçek sorunları yoluna koyamayız. Siyaseten üzerimize düşen sorumluluğu gerçekleştireceğiz. Bu olmak zorunda. Emperyalizm böl parçala yönet taktiğini kullanır. Biz bu bölgedeki en güçlü devletiz. Bunun farkındalığını oluşturarak yeniden kardeşçe dayanarak yeni bir ülke oluşturabiliriz. Bu bizim elimizde. Bunu sadece siyasilere bırakmayın, bunun içinde olur. İnegöl benim için kıymetli. İnegöl'ün tarımsal alan bölümünü çok kıymetli buluyorum. Tarım alanlarımız hızla eriyor. Tarımda gelirimiz azaldığı için rekabet edemiyoruz ve ithalatçı ülke haline geldik. Her şeyi satın alıyoruz. İnegöl'ün tarımsal niteliğinin korunması, geliştirilmesi gerekiyor. Tarım alanlarını koruyacağız, tarıma dayalı sanayiyi geliştireceğiz. İnegöl mobilyada 1 numara. Bursa bu konuda bazı yatırımlar yapıyor. İnegöl'ü burada 1 yapmak lazım. İnegöl burada ihtisaslaşmak ve büyümek istiyorsa kendisini ve teknolojisini yenileyecek, İnegöl markasına sahip çıkacak, biz de sizin yanınızda olacağız. İnegöl'de yeni hastane oldu ama mobilya sanayindeki yaralanmalardan dolayı plastik cerrahiye ihtiyaç vardı. Bunun gelişmesi gerekiyor çünkü bunun için İnegöl'den Bursa'ya gitmek çok doğru değil. Yanınızdayız. Birlikteyiz. Bu coğrafya için demokrasi ve özgürlük için hep beraber mücadele edeceğiz" dedi.

"ÜNİVERSİTE İÇİN DESTEĞİNİZE İHTİYACIMIZ VAR"

İGİAD'ın emrinde olduğunu ifade eden AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ise, "İnegöl Üniversitesi kurulması açısından desteğinizi bekliyorum. Sadece İGİAD'ın değil, tüm İnegöl'de yaşayan işadamlarımızın, STK'larımızın ve diğer kuruluşlarımızın desteğini bekliyorum. İnegöl bu aşamaya geldi, bunu hak ediyor ve yapacak güçteyiz. Kararlılığımız var. Uludağ Üniversitesi'nin yetki paylaşımı konusunda desteği var. İnşallah bu dönemde adı İnegöl ile anılan bir şehir üniversitesini hep beraber kuralım. Bunun içerisine sektörel gelişimi destekleyecek tasarım mühendisliği fakültesini şart olarak ekleyelim. İnovatif gelişmeleri sağlayacak, yaptığımız ürüne daha çok katma değer sağlayacak gelişmeleri içerisine katarak koymamız gerekiyor. Desteğinizi bekliyorum. Sivil inisiyatifin gücü, iktidarı ittiren motor görevi görüyor. Sizden bu desteği bekliyorum" şeklinde konuştu.

"MUHALEFET DE DOĞRU İŞLERLE BİZİM YANIMIZDA OLMAK İÇİN VAR"

Türkiye'nin içerisinde bulunduğu siyasal, jeopolitik konum ve tarihsel sürecin Türkiye'ye birçok zorluk yaşattığını aktaran Şahin, "Bu topraklar çok zor topraklardır, medeniyetin beşiğidir. Medeniyetlerin ilk kurulduğu topraklardır. Neresini kazsanız tarih çıkar ve insanlığın geçmişine ilişkin bir bulgu aradığınızda bu toprakların altında buluyorsunuz. Bu coğrafya zor bir coğrafya. Bu coğrafyada siyaset yapmak da hükümet olmak da devlet yönetmek de zor. Kararlı, istikrarlı ve güçlü bir milletiz biz. İçinde bulunduğumuz süreçler barış diyerek, huzur diyerek, kardeşlik diyerek siyaset yapanlarla istikrarı, güveni, topluma büyümeyi, kalkınmayı, daha çok demokrasiyi hedef gösteren bu demokratik anlayış içinde bulunduğumuz süreci de mutlaka başarıyla atlatacak. Bu süreçlerin de üstesinden geleceğiz. Tarihsel süreçte bu topraklarda hiçbir dönem yoktur ki kargaşa olmamış olsun. Ama güçlü millet kurduğu güçlü devletle bunu üstesinden gelmiş, yine gelecek. Kararlılık ve istikrarla gelecek. Milletimiz, 1 Kasım seçimlerinde güvendiği bir iktidara tek başına hükümeti teslim ederek kendi inisiyatifini ortaya koymuştur. Daha güzel günlerin habercisi olacak çalışmaların 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık performansını Başbakanımız açıkladı. Biz işadamıyız. Burası bir İşadamı Derneği. İşadamlarını ekonomik veriler çok yakından ilgilendiriyor. Artan kapasitelerle, destek miktarlarıyla, daha çok desteklerle, ihtiyaçlara binaen çıkarılan yeni desteklerle daha güzel günler göreceğiz. İhtiyaçlarımızı merkeze ileteceğiz. Biz bunun için varız. Biz iktidar olarak varız. Muhalefet de doğru işlerle bizim yanımızda olarak bunu desteklemek için var. Biz yeni dönemde sadece içinde bulunduğumuz işi değil Türkiye sürecini, dünya sürecini yakından takip etmek zorundayız" şeklinde konuştu.

"DÜNYA GLOBAL BİR KÖY KONUMUNDADIR"

Çarşamba gecesi bütün dünyanın Amerikan Merkez Bankası'nın alacağı karara kilitlendiğine dikkat çeken Şahin, "Bir merkez bankasının alacağı karar domino etkisi yaparak nereleri etkiler herkes bunun haberini bekliyor. Dolayısıyla her şeyden bağımsız bir yapı içerisinde değiliz, her yer birbirine bağlı. Ekonomiler birbirine bağlı. Bugün dünya global bir köy konumunda. Sizin ürettiğiniz ürün 100 lira pahalıysa sizden 50 lira ucuza satan malını satıyor. Hızlı balık olmak gerekiyor. Sektör olarak dinamik olmak gerekiyor. Bugün İnegöl'de hakim sektör mobilya ise mobilyada hızlı balık olup rekabet gücümüzü yükseltecek inovatif çalışmalarla ürünü ön plana çıkarmanız gerekiyor" dedi.

"ZAMAN İÇERİSİNDE MUTLAKA GERÇEKLEŞECEKTİR"

Mobilya sektörünün lojistik ve katma değer vergisi ile ilgili beklentileri olduğunu belirten Şahin, "Bunları karşılamak için çalışacağız. Bu çalışmalar için "Mermeri delen suyun şiddeti değil, devamlılığıdır" mantığı ile hangi bakanlıktan veya kurumdan ne destek alacaksak kararlılıkla üzerine gidip oradaki desteği kopartıp almamız gerekiyor. Verilir mi? Verilir. Şimdiye kadar çalışıldı, bunların hiçbiri olmadı deniyor. Babasultan Barajının da bundan 20 sene temeli atıldı ama bizim hükümetimiz döneminde bitirildi. Bugün yeraltı sulama şebekesi de tarıma hizmet etsin diye bitiriliyor. Çalışınca oluyor. İnegöl'de şuan nüfusun 300 bine yaklaşmasından dolayı su şebekelerimizin yetmemesinden dolayı büyük içme suyu barajına ihtiyacımız var. Hoıcaköy'de ihalesi ve yer tespiti yapıldı. 3-4 sene sonra şehrimizde yaşayan insanlarımıza Uludağ'ın bereketli sularını içireceğiz. Çalışınca oluyor. Ben İGİAD Başkanıyken İnegöl'e bir OSB daha gerektiğini henüz 31 yaşımdayken söylemeye başlamıştım. Bunu her dönemde ve her platformda dile getirdim. 2004 yılında eski Kaymakamımız Erdoğan Bektaş beye bu konuyu açtığımızda elle tutulabilir, sürdürülebilir bir konu olduğu ve yapılması için mücadele edilmesi konusunda karar birliğine vardık. Tarım bölgelerine de zarar vermeyecek şekilde 6-7. sınıf tarım arazilerinin üzerine kurduk. Bugün 20'si faaliyette ve 87'si inşaat halinde olan firmamız var. Orada 10 binin üzerinde istihdam sağlayacak yepyeni bir sanayi bölgesi oluştu. Orada adeta mantar gibi fabrikalar bitiyor. İnegöl'ün büyümesine ve gelişmesine eşgüdümlü olarak bu kentin çalışacak insana ihtiyacı var. Yeni İnegöl'ü oluşturduk. Orada da yeni yapılanma meydana gelecek. Zaman içerisinde mutlaka gerçekleşecektir. Ne tarım arazilerimiz zarar görsün ne de insanımız modern standartlardan uzaklaşsın. Bunların hepsi kolektif bir çalışmayla hayata geçirilen çalışmalardır" ifadelerini kullandı.

"EN MEDENİ SEÇİM"

Kaymakam Ali Akça'da, "İnegöl hareketli, dinamik ve bereketli bir ilçe. İnegöl mobilya ile anılan bir kent ve mobilyanın başkenti olma iddiasına sahip bir kent. Geçtiğimiz akşam duayen mobilyacılarımız için düzenlenen programdan oldukça keyif aldım. O ustaların gözleri hala çakmak çakmak. İnegöl'ün mobilya ile anılmasının ilk kıvılcımını onlar çakmış ve enerjileri devam ediyor. Gençlerin enerjisi ile yaşı kemale ermiş olanların tecrübesini birleştirsek mükemmel insan ortaya çıkar. Bu biyolojik olarak mümkün müdür bilmiyorum ama bu kurumsal bazda mümkün. Toplumsal bazda da mümkün. İnegöl'ün şuan yaptığı da bu aslında. Hem gençleri hem yaşı kemale ermiş olanları aynı potada birleştiriyor. İnegöl tecrübe aktarımını da çok iyi yapan bir geçmişe ve geleneğe sahip. Bu konuda da kurumsal kimlikleri olan STK'larımız ayrım gözetmeden, üzerlerine düşeni en iyi şekilde yapıyorlar. İGİAD'ın eski başkanına ve yeni başkanına, yeni yönetim kuruluna hayırlı ve uğurlu olsun diyorum. Gayretleri ve çabaları ilçemize kazanç sağlayacaktır. Allah yar ve yardımcıları olsun. Bu katıldığım seçimler içerisinde hem en medeni hem de en demokratik olanıydı. Bu noktada da İGİAD'ı kutluyorum" dedi.

Konuşmaların ardından İGİAD yönetimi tarafından, protokol üyelerine ve dernekte emeği bulunanlara plaket takdiminde bulunuldu.

YENİ YÖNETİM

Hakan Özdemir'in Başkanlığındaki İGİAD yönetiminde ise Levent Ordu, Yusuf Şehitoğlu, Umut Ortakçı, Tevfik Demirhan, Ersin Bahçeci, İlker Tokdemir, Onur Cilo, Bertan Ortakçı, Fikret Alan, Samet Yılmaz ve Nedim İncebay yer aldı.

İgiad’da Özdemir Dönemi

İgiad’da Özdemir Dönemi

İgiad’da Özdemir Dönemi

İgiad’da Özdemir Dönemi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim