• BIST 108.242
  • Altın 173,764
  • Dolar 4,0939
  • Euro 4,9876
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 25 °C

Hizmet İş’te Toplu İş Sözleşmesi Sevinci

Hizmet İş’te Toplu İş Sözleşmesi Sevinci
Çorum, İskilip ve Bayat Belediyeleri ile Hizmet-İş Sendikası arasında 2016 yılına ait toplu iş sözleşmesi imza töreni gerçekleştirildi.

Çorum, İskilip ve Bayat Belediyeleri ile Hizmet-İş Sendikası arasında 2016 yılına ait toplu iş sözleşmesi imza töreni gerçekleştirildi.

Afra Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen imza törenine, AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdari Amiri Salim Uslu, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, AK Parti Çorum İl Başkanı Rumi Bekiroğlu, Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Öz, İskilip Belediye Başkanı Recep Çatma, Bayat Belediye Başkanı Ekrem Ünlü, Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, Kargı Belediye Başkanı Zeki Şen, Çorum Belediye Başkan Yardımcıları Zeki Gül, Alper Zahir, Hizmet-İş İl Başkanı Mustafa Köroğlu ve davetliler katıldı.

Hizmet-İş İl Başkanı Mustafa Köroğlu, Kasım ayında başlayan Çorum, Bayat ve İskilip Belediyeleri ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin Ocak ayında uzlaşı içerisinde sonuçlandığını söyledi.

Toplu iş sözleşmesi kapsamında Çorum Belediyesi'nde maaşlara ortalama 500 TL civarında zam geldiğini dile getiren Köroğlu,"Sosyal hakların bazı kalemlerinde yüzde 20 artış olmuştur. Devletin memura yüzde 11 zam verdiği 2016 yılında Çorum Belediyemiz işçisine net yüzde 18 civarında zam vermiştir. İskilip belediyemiz ise bir yıl yevmiyelere seyyanen 10 lira zamlı olup, 52 olan ikramiyeler 20 günlük artışla 72 olmuştur. Bayat Belediyemiz ise memur maaş artışına göre yapılan iş sözleşmesinde 52 günlük ikramiyeye ilaveten 8 ikramiye vererek ikramiye sayısını 60'a çıkarmıştır" dedi.

Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Öz ise, imzalanan sözleşmelerde açıklanan ÜFE ve TÜFE'nin üzerinde bir artış sağlandığını belirterek, " Sözleşme imzaladığımız belediyelerimize teşekkür ediyoruz. İşçilerini memnun etmiştir" diye konuştu.

Bayat Belediye Başkanı Ekrem Ünlü, işçinin alın teri kurumadan ücretlerinin ödenmesi gerektiğine inandıklarını söyledi.

Toplu iş sözleşmesinden güzel bir sonuç alındığını, işçilerinde Hizmet İş Sendikası ile tanıştığını dile getiren Ünlü, "Bayat Çorum'un en büyük ilçelerinden birisi. Bugüne kadar devletimizden her türlü hizmeti aldı. Almaya da devam ediyor. Konumumuz itibariyle Çankırı ve Çorum'un arasındayız. Sadece Bayat'a değil, Sungurlu ve Çankırı'nın köylerine de hizmet eden ilçeyiz. İşçilerimiz çok güzel hizmetler üretiyorlar. Çalışanların hepsine teşekkür ediyorum. İşçinin alın teri kurumadan ücretinin ödenmesi gerektiğine inanıyoruz. Çalışanlarımızın hakları, maaşları her şeyden önce gelmektedir. Onun için tüm çalışanlarımızı günü geldiğinde emeklerinin karşılığını veriyoruz ve onun mutluluğunu yaşıyoruz. İşçilerimizde aidiyet duygusuyla ellerinden gelenin en iyisini yaparak halka hizmet veriyor" ifadelerini kullandı.

ESERLERİMİZLE ÇORUM'A ALTIN BİR DÖNEM YAŞATTIK

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü da, yaptıkları eserler ve ürettikleri hizmetlerle Çorum'a altın bir dönem yaşattıklarını söyledi.

Çorum Belediyesi'nin bin 680 çalışanı ile büyük bir aile olduğunu dile getiren Başkan Külcü, işçisiyle, memuruyla, müdürüyle, meclis üyesiyle, belediye başkanıyla bir bütünün parçaları olduklarını dile getirdi.

Bir makinenin dişlisindeki her bir diş nasıl bir vazife ifa ediyorsa belediye başkanından her kademedeki çalışanın da ayrı ayrı yükümlülüğü ve sorumluluğu olduğunu dile getiren Külcü,. "Ne mutlu bize ki Çorum Belediyesi bugün tıkır tıkır işleyen, dönen bir dişli gibi herkesin görevini huzurla, tam olarak yaptığı bir kurum haline geldik. Bu bizim için çok önemli. Herkesin işine sımsıkı sarıldığı sonunda ortaya çıkan başarıyı, mutluluğu birlikte yaşadığı bir bütün haline geldik. 7 yıl önce başka bir belediye vardı. 17 yıl önce başka belediye vardı. Herkesin bir emeği, katkısı, hizmeti oldu. Bunların hepsini önünüze alıp masaya koyup tek tek değerlendirdiğinizde şehirde yaşayan herkesin ittifak ettiği husus son 7 yıl belediyecilikte Çorum'da adeta tarihin yeniden yazıldığı bir dönem oldu. Her alanda bu böyle oldu. Şehrin neresine giderseniz gidin 200 caddesi, 2 bin sokağı, 14 mahallesinin hangisine giderseniz gidin orada Çorum Belediyesi var. Hiçbir işimizi ihmal etmiyoruz. Bu şehirde yapılması gereken ne kadar iş varsa. sahibi olmayan ne kadar iş varsa onların hepsi belediyenin işidir. Herkes gidecek sadece bu şehirde yaşayanlar burada kalacak. Biz burada kalacağız. Yaptıklarımızla ve yapmadıklarımızla burada yaşamaya devam edeceğiz. Onun sorumluluğu ile hareket ediyoruz. 7 yıldır mesai mefhumu gözetmeksizin gece gündüz demeden çalıştık. Bugün başka bir çorum fotoğrafını hep beraber ortaya çıkardık. Kolay olmadı. Zahmetsiz rahmetin olduğunu gördünüz mü? Emek vermeden başarıya ulaşıldığını gördünüz mü? Zahmetini çektik ortaya koyduğumuz eserlerle de Çorum'a bir altın dönem yaşattık" diye konuştu.

Çorum Belediyesi'nin hizmetlerinden toplumun bütün kesimlerinin memnun olduğunu vurgulayan Başkan Külcü, "Bunu ben söylemiyorum anketlerimiz söylüyor. Hizmetlerimizden sadece kendi partililerimiz değil, diğer partililerde memnun. Diğer partilerimizin seçmenlerinin desteği yüzde 50'nin üzerinde. Belediyeden memnunuz belediyemiz çalışıyor diyorlar. Belediye çalışıyor Çorum güzelleşiyor. Siyasette milletvekilliğini sayarsanız üçüncü dönem. Belediyede ikinci dönem. Geçen dönem çıraklık dönemiydi haliyle, terminalle, kültür merkezleriyle, yollarıyla parklarıyla dolu dolu yaşanmış 5 yıl. Şimdi bu 5 yılda edindiğimiz tecrübe, bilgi, birikim yeni bir 5 yıllık altın dönem getirecek. Bu dönemdeki işlerimiz geçen dönemle mukayese edilmeyecek. Beraber ortaya çıkaracağımız o eserler tamamlandığında belediyeyi bizden önceki dönem ve bizden sonraki dönem diye tarif edecekler. 2009 öncesi ve sonrası diye tarif edecekler. 2023'e, cumhuriyetin 100. yılına giderken güçlü, modern bir Çorum haline hep beraber getirmiş olacağız. 2023 hedefi cumhurbaşkanı ve başbakanımızın hedefi değil. Cumhurbaşkanımız bir hedef vizyon ortaya koydu. Onları o yolculukta yalnız bırakmamalıyız. Bizim üstümüze düşende o büyük yolculukta büyük Türkiye'yi inşa etme yolunda üstümüze düşeni yapmaktır" ifadelerini kullandı.

AK Parti Çorum milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu da, AK Parti iktidarının yılların birikmiş sorunlarını çözdüğünü söyledi. Türkiye'nin IMF'ye olan borcunun ödendiğini hatırlatan milletvekili Uslu, IMF'nin artık Türkiye'ye kendi politikalarını dayatamadığının altını çizdi.

Geçmişte bu tür toplu iş sözleşmelerinde belediye başkanlarından işçilerin maaş ve alacaklarını ödenmesi için talepte bulunduklarını hatırlatan Uslu, "Hiçbir belediyede çalışanlara borcumuz yok. Çok daha yüksek ücretler almak da mümkün. Hizmet noktasında Çorum, Bayat, İskilip, Osmancık ve diğer belediyelerimiz güzel çalışmalara imza atıyor. Şehirlere giren insanlar kayboluyordu. Şehirler girdap olmaktan çıktı, gelecek vaat ediyor, iş veriyor.. Sendikalar bilgiye dayalı sendikacılığı öne çıkarmak zorundadır. Dinlemek anlamak gibi bir olgunluğa sahip olmak zorundadır" dedi.

Hizmet İş’te Toplu İş Sözleşmesi Sevinci

Hizmet İş’te Toplu İş Sözleşmesi Sevinci

Hizmet İş’te Toplu İş Sözleşmesi Sevinci

Hizmet İş’te Toplu İş Sözleşmesi Sevinci

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim