• BIST 97.515
  • Altın 187,165
  • Dolar 4,5951
  • Euro 5,3502
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 22 °C

Hep birlikte yeni Türkiye

Hep birlikte yeni Türkiye
AK Parti'nin yeni genel başkanını seçeceği olağanüstü kongresi yapılıyor. Erdoğan bu kongreyle partisine veda ediyor, Davutoğlu ise tek aday olacak.


Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"Geçmişte bir küçük yavru partimizin kuruluşunda bir küçük altın vermişti. Kızımız diyor ki benim altınım yok ama benim de sevgim var kabul eder misiniz diyor. 

270820141146584312284_3.png

Çok değerli kardeşlerim. Yurt içinde ve yurt dışından katılan kıymetli misafirler.

Sizleri hasretle muhabbetle selamlıyorum. Allah'ın selamı rahmeti bereketi hepinize hepimize olsun diyorum. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 1. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin ülkemiz için yeryüzündeki tüm dost ve kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.

Sınırda nöbet tutan mehmetçikleri askerimizi polisimizi özellikle selamlıyorum. Şehit ve gazilerimizin anne ve babalarını da hürmetle selamlıyorum.

Olağanüstü kongremizin başında bir konuda şükranlarımı ifade etmek arzusundayım. 10 Ağustos sürecinde işte bu teşkilat tarih yazdı.

Müsade ederseniz şu ceketimi çıkarabilir miyim?

13 YIL 13 GÜN GENEL BAŞKANLIK YAPTIM

Genel başkanlık vazifem 13 yıl 13 gün sonra işte bugün nihayete eriyor. 13 yıl 13 gün.. Yarın inşallah saat 14.00'te TBMM'de mazbatımızı teslim alacak, Başbakanlık vazifesini de teslim edip yemin ederek 12 cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmiş olacağız.

Kudüs'e doğru yürüyen Selahaddinin askerlerinin duyguları neyse bizim duygularımız da odur.

NECMETTİN ERBAKAN'IN DA ALIN TERİ VAR

Bu harekette Abdülhamidin dirayeti Fatihin kahramanlığı Sultan Alparaslanın imanı vardır. Bu harekette Gazi Mustafa Kemalin ufku ve hayalleri vardır. Bu harekette Adnan Menderes, Eski başbakanlarımızdan Necmettin Erbakan'ın da alın teri vardır. Bu harekette eski başbakanlarımızdan merhum Turgut Özal'ın da emeği vardır. Bu hareket 14 Asır önce Mekke'nin yalçın dağlarına inzal olmuş Allah kelamını ve nebisini kendisine rehber edinmiş bir harekettir. Bu hareket Ahmet Yesevi'den Mevlana'ya Hacı Bektaş'tan Hacı Bayram'a Yunus'dan Uzun Ali'ye, Nazım Hikmetten Necip Fazıla, Mehmet Akif'ten Sezai karakoç'a kadar o bereketli pınarlardan beslenmiş bir harekettir.

Bu dava mensuplarıyla şereflenmez, tam tersine mensuplarına şeref verir.

KOLTUK DAVASINA DÜŞENLER

Ben yoksam dava da yok diyen en baştan kaybeder. Ben olmasam dava ilerleyemez diyen davanın ruhunu özünü anlayamamıştır. Bu dava ancak benim ismimle ayakta kalabilir benim ismimle şereflenir diyen kibir tuzağına düşmüştür. İstişareyi danışmayı ortak aklı dışlayan ortak kararları şahsi beklentileriyle uyuşmadığı için beğenmeyen bu kutlu davaya haksızlık etmiştir. Zira bu dava hiçbir zaman koltuk davası olmamıştır.

OKYANUS ÖTESİNDEN GELEN TELEFONLA İSTİFA EDENLER

Tarih davasına ihanet edenlerin nasıl onursuzca yok olup gittiğinin örnekleriyle doludur. Bizim yakın tarihimiz partisine ihanet edip zıllete düşen isimlere şahit olmuştur. Kardeşlerim işte onları hiç kimse hatırlamıyor ve hatırlamayacaktır. Onların iftiralarını hiç kimse hatırlamayacak. Okyanus ötesinden gelen telefonlarla istifa edenleri darbecilerin tehditlerine boyun eğenleri darbecilerin getirdikleri haberlere inananları bugün kimse hatırlamıyor ve hatırlamayacak bunu böyle biliniz.

PARTİ İÇİNDEKİ CEMAATÇİLERE GÖZDAĞI

Safını cesaretten yana belirleyenler bugün izzetleriyle haklı gururlarıyla buradalar. Başkalarının oyuncağı olanlar ise çoktan unutuldular. Ama unutulmaya namzet adaylar da yok değil ha. Onlar da vakti saati geldiğinde inanıyorum ki o çöplüğün içinde yerlerini alacaklar. Bu büyük dava kadim dava nice isimler gördü nice isimlere şahit oldu. O isimlerin hepsi geldi ve geçti. Ama dava işte burada. Bugün de bundan sonra da isimler değişecektir. Hiçbirimiz bu dünyada baki değiliz. Hepimiz faniyiz. Bu davaya emek sarfedenler hayırla yad edilecek. Bu dava uğruna canını malını ortaya koyanlar hiç unutulmayacak. Bu dava dairesi içinde eser bırakanlar asırlarca hatırlanacak. Şahsımı da buradaki tüm yol arkadaşlarımı da bu davanın neferleri olarak her zaman hayırla hatırlanmamızı bizlere nasip etsin.

EMİN ÇÖLAŞAN'A: ANIRMASINI BEKLİYORUZ

Türk lirasından 6 sıfırı attık. 6 sıfırı atarsak Taksim meydanında anıracak köşe yazarlarımız vardı. Hala anırmalarını bekliyoruz.
Kişi başına milli geliri 11 bin dolara yaklaştırdık, Merkez bankası rezervi 137 milyar dolar oldu. Türkiye'nin IMF'ye olan 23.5 milyar dolar borcunu biz sıfırladık. Kamu boç net stoku yüzde 35'lere geriledi. Tüm dünyada takdirle izlenen bir ekonomiye sahip olduk.

12 yılda 205 bin derslik inşa ettik. Okullarımıza 1 milyon adet bilgisayar gönderdik. 28 şubat döneminin son izlerini bu düzenlemeyle kaldırdık. Farklı katsayı uygulamasını kaldırdık.

ANA MUHALEFETİN BAŞINDAKİ ZAT YEMİN TÖRENİNE KATILMAYACAK

Sizi anlıyoruz yaşam tarzınızı değerlerinizi anlıyoruz ama sizin de bizi anlamanızı gönlünüzü açmanızı istiyoruz. Eski küslükleri gerilimleri kamplaşmaları bir yana bırakalım diyoruz. Ama ana muhalefetin başındaki zat yarın yemin törenine katılmayacağını söylüyor. Biz bir şey kaybetmeyiz ama kendisi çok şey kaybeder. CHP kendini sorgulamalı tarihiyle yüzleşmeli. Milletle her daim arasında mesafe olan CHP ülkeye de millete de fayda sağlamaz. Nerede Türkiye düşmanı odak varsa işbirliği yapan, yıllardır kıyasıya eleştirdiği paralel yapıya kol kanat geren CHP sağlıklı bir muhalefet yapamaz. Yemin törenine katılmayacağız diye açıklama yapıyor. Bu muhalefet tarzı eskimiştir. Bu muhalefetin ülkeye hiçbir katkısı olamaz.

MHP planı projesi alternatif çözüm önerileri olan bir parti olmak yerine terörün beslediği bir parti olmayı tercih etmiştir. 2007'de meclise yeniden girdiği günden bu güne kadar, MHP yönetimi Türkiye'nin hiçbir meselesine eğilmemiştir." 

Ankara Arena'daki AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi'nde yaşanan gelişmeleri Rotahaber'den takip edebilirsiniz

 

ERDOĞAN TÜM NOTLARI TOPLADI

Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan kongre salonunda katılımcıları selamlarken delegelerden kendilerine notlar iletildi. Erdoğan çifti de tüm notları aldı.

AK PARTİ KONGRESİ BAŞLADI

AK Parti'nin 1. Olağanüstü Kongresi başladı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu kongrenin açılış konuşmasını yapıyor. Soylu kongreye 1245 delegenin katıldığını ve kongre toplantısı için yeter sayısının çok üstünde bir katılımın olduğunu ilan etti. 

AK PARTİ KONGRE PROGRAMI

Erdoğan'ın siyasi yolculuğunu anlatan belgesel filmin gösterileceği kongrede, Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan konuşma yapacak. Kongreye katılan konukların takdim edilmesinin ardından, AK Parti'nin siyasi yolculuğunu anlatan bir başka belgesel filmin gösterimi daha yapılacak.

270820141105474233469_3-002.gif

Kongre, genel başkan adayı Davutoğlu'nun konuşmasının ardından, yabancı konuklar için düzenlenen resepsiyonla devam edecek.

Seçimin sonuçlandırılması ve divan tarafından seçim sonuçlarının ilan edilmesini takiben genel başkanın teşekkür konuşması ile sürecek olan kongre, divan başkanının kongreyi kapatmasıyla son bulacak.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"1. Olağanüstü kurultayımızda böyle anlamlı bir buluşmada bir arada olmanın mutluluğu içinde en kalbi duygularla selamlıyorum. Biraz sonra inşallah birinci olağanüstü genel kurulumuzu Ankara'nın en büyük salonunda yapacağız. Orada sizlere çok daha detaylı bir şekilde hitap edeceğim. 

Bizim bu konuşmamız bir misyon değişikliği değildir. Sadece bir isim değişikliğidir. Asla bir veda değildir. Bilesiniz ki bu da bir fatihadır. Yeni bir açılıştır, milattır. Bunu böyle bilmenizi istiyorum. Şu anda 40 bine varan 81 vilayetten buraya gelen siz değerli kardeşlerim bir şeyi ortaya koydunuz. Biriz yeniyiz diriyiz beraberiz kardeşiz hep birlikte Türkiye'yiz...

Misyonumuzdan hiçbir zaman feragat etmedik, taviz vermedik ama biz 77 milyonu sevdik, kucakladık, ayırt etmedik. 780 bin km karelik vatanımıza hizmet götürdük. Aynı şekilde bu hizmeti götürmeye devam edeceğiz. Edirne'den Hakkari'ye Sinop'tan Hatay'a hep birlikte inşallah ihya oldu inşa oldu inşa olmaya devam edecek. Modern bir Türkiye'yi gerçekleştirdik. Tek bayrak, tek vatan, tek devlet, tek millet dedik. Böyle devam edeceğiz. Ortak adayımız Ahmet Davutoğlu beydir. Eminim tam ittifakla Ahmet Davutoğlu seçilecektir. Süratle yarın yemin törenini yaptıktan sonra devir teslim töreninden sonra da kendilerine inşallah kabineyi kurma görevini vereceğiz ve Cuma günü de büyük ihtimalle yeni kabine gerçekleşmiş olacaktır.

Sizlerden ayrılmıyorum. Bu kardeşinize hakkınızı helal eder misiniz? Ben de size hakkımı helal ediyorum." 

AHMET DAVUTOĞLU VE EŞİ SARE DAVUTOĞLU SALONA GELDİ

AK Parti'nin yeni Genel Başkan adayı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu kongrenin yapılacağı Ankara Arena'ya geldi. Salondaki delegeleri selamlayan Davutoğlu çifti daha sonra salondaki yerlerini aldı.

AK Parti'de tarihi bir gün yaşanıyor. Partinin 1. Olağanüstü Kongresi'nde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun genel başkanlığı delegelerin oylarına açılacak.

270820141009064042456_3-002.gif

Kongreye tarihi nitelik kazandıran bir diğer önemli nokta ise kurucu Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan partisine veda etmesi olacak.

Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, bugün Genel Başkanlık görevini, Ak Parti Merkez Yönetim Kurulu'nun bir sonraki Genel Başkan olarak belirlediği Ahmet Davutoğlu'na devredecek.

270820140950084041311_3-002.gif
KONGREDE NELER YAŞANACAK?

AK Parti Genel Başkan adayı ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile eşi Sare Davutoğlu'nun salona birlikte girerek katılımcıları selamlamaları bekleniyor. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan'ın da platform üzerinde tur atarak partilileri selamlamaları öngörülüyor.

Erdoğan'ın siyasi yolculuğunu anlatan belgesel filmin gösterileceği kongrede, Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan konuşma yapacak. Kongreye katılan konukların takdim edilmesinin ardından, AK Parti'nin siyasi yolculuğunu anlatan bir başka belgesel filmin gösterimi daha yapılacak.

Kongre, genel başkan adayı Davutoğlu'nun konuşmasının ardından, yabancı konuklar için düzenlenen resepsiyonla devam edecek.

Seçimin sonuçlandırılması ve divan tarafından seçim sonuçlarının ilan edilmesini takiben genel başkanın teşekkür konuşması ile sürecek olan kongre, divan başkanının kongreyi kapatmasıyla son bulacak.

BİNLERCE KİŞİ ŞARKI SÖYLÜYOR

Salon içinde ve dışında AK Parti seçim şarkıları çalınırken, partililer şarkılara eşlik etti ve sunucunun anonslarıyla koordineli şekilde tezahüratlarda bulundu.

"Hep Birlikte Yeni Türkiye" temasını taşıyan kongrenin yapılacağı salonda, "Hayallerimiz var sevdamız var", "Şimdi Türkiye zamanı", "Biz birlikte Türkiyeyiz", "Yeni hedefler yeni Türkiye", "Durmak yok yola devam", "Her şey Türkiye için, bu ışık sönmeyecek" pankartları yer alıyor.

"Hep birlikte yeni Türkiye" sloganının kullanılacağı kongreye 10 bine yakın isim davet edildi. 12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ın genel başkan ve başbakan olarak son kez kürsüye çıkacağı kongrede, misafirlere Türk bayrağı ile parti bayrağı dağıtılacak.
 
Saat 10.00’da başlaması planlanan kongreye 09.40’da Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu’nun, 09.45’te de Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın birlikte geleceği bildirildi. 
 
AK Parti'de 12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'a veda edip Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Genel Başkan olarak seçileceği kongrenin hazırlıkları tamamlandı. Kongrenin ana sloganı "hep birlikte yeni Türkiye"
 
Ankara Arena spor salonunda gerçekleştirilecek kongrenin açılış konuşmasını Erdoğan yapacak. Ardından Ak Parti'nin 12 yıllık icraatlarının yer aldığı kısa bir film gösterilecek. Edinilen bilgiye göre, hazırlıkları devam eden kongreye 10 bine yakın isim davet edildi. Salonun dışında yer alacaklarla birlikte bu sayının 30 bine çıkması bekleniyor.

270820140950214048467_3-002.gif
"Engelli dostu" olarak ifade edilen kongre için 100'e yakın engelli isme gönderilmek üzere özel davetiye hazırlandı.
 
Görme engelliler için braille alfabesinde hazırlanan davetiyelerin yanı sıra kongreyi takip edecek olan işitme engelli katılımcılara ise işaret dili bilen özel görevliler yardımcı olacak. Kongrede ayrıca başta iİngilizce ve Arapça olmak üzere farklı dillerde simultane tercüme hizmeti verilecek.
 
Kongre sabahı tüm koltuklara kumanya ve ikramların yanı sıra birer türk bayrağı ile parti bayrağı bırakılacak. Ayrıca delegeler ve gelen konuklara kongre temalı 25 bin şapka dağıtılıcak. Kongre alanında ayrıca yabancı heyetler için kokteyl salonu da hazırlandı.
 
CHP, MHP ve HDP'nin aralarında yer aldığı 9 siyasi parti kongreye davet edildi. Ayrıca Türkiye'de görev yapan yabancı misyon şefleri ile yabancı siyasetçilere de davet gitti. Devlet başkanı ve başbakan düzeyinde ise davet gönderilmedi.
 
Kongreye ayrıca 700'e yakın yerli ve yabancı gazetecinin akredite olduğu öğrenildi.
 
ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU'NUN DEV FOTOĞRAFLARI
Kongre salonu süslemesinde, Erdoğan'ın yanısıra bugünkü Kongre'de Genel Başkan seçilmesi beklenen Ahmet Davutoğlu'nun da dev fotoğrafları yer aldı.

Kongre salonunun en görünen yerlerinden birinde de, Davutoğlu ve Erdoğan'ın birlikte olduğu, üzerinde "yolunuz yolumuz" yazılı olan afiş yer aldı.
CEMAAT MEDYASINA AKREDİTASYON YOK

Kongre'yi izleyecek gazeteciler için de özel basın kartları bastırıldı. AK Parti yönetimi, olağanüstü kongre için basına akreditasyon uygulaması da yaptı. Olağanüstü Kongre için Zaman, Cihan Haber Ajansı, Bugün, Kanaltürk, Yurt, Evrensel, Birgün ve Sözcü'ye akreditasyon verilmedi. Kongre salonunda delegeler, engelliler, gazeteciler ve köşe yazarları için ayrı platformlar oluşturuldu.

Kongrenin galerisi için tıklayınız.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim