• BIST 118.345
  • Altın 167,262
  • Dolar 3,9054
  • Euro 4,8313
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 6 °C

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken: Kürdistan bir realitedir

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken: Kürdistan bir realitedir
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Kürdistan'ın tarihsel, sosyal ve coğrafik bir realite olduğunu ifade etti.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Kürdistan'ın tarihsel, sosyal ve coğrafik bir realite olduğunu ifade etti. Kürdistan'ın statüsünü Kürt halkıyla buluşturmaya kararlı olduklarını kaydeden Baluken, HDP'nin konumunun tartışılması konusunda, "Bizim pozisyonumuzu, bizim icazetimizi, muhataplığımızı merak ediyorsanız Dolmabahçe mutabakatındaki o resme bakın" diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada "Kürdistan" ve "Demokratik Özerklik" konularında görüşlerini paylaştı. Baluken, "Biz, Dolmabahçe mutabakatına kadar, iki buçuk yıllık süre içerisinde, evet, bu ülkedeki akan kanı durdurduk, bu ülkede çatışmalı süreçten kaynaklı anaların gözyaşı dindi, analar her gece rahatlıkla başlarını yastığa koydular. Ne zamanki çözüm süreci bitti, ne zamanki "masa yok" dendi, ne zamanki "Kürt sorunu yok" dendi, tekrar çatışmalı süreç başladı. Burada bağırarak çağırarak birbirimize belli şeyleri dikte ettirmek yerine, rasyonel aklı devreye koyarak tekrar o ortamı nasıl yakalayabilirizin arayışı içerisinde olmamız gerektiği kanaatindeyiz." dedi.

'MEVCUT SORUNLARIN SEBEBİ ÇÖZÜM SÜRECİNİN BİTİRİLMESİ'

Hafta sonu Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) ifade ettiği demokratik özerkliğin yeni bir şey olmadığını kaydeden Baluken, "Yıllardır savunuyoruz. Bunu, keşke vakit olsaydı da Sayın Cumhurbaşkanının da bölgesel yönetimlerden, eyalet sistemlerinden korkulmaması gerektiği, bundan korkanların kendi ülke tarihini kendi coğrafya tarihini bilmedikleri yönündeki sözlerini hatırlatmış olsaydım. Biz, çözüm sürecinin mevcut sorunlarının sebebi değil, çözüm sürecinin bitirilmesinin mevcut sorunların sebebi olduğunu bir kez daha hatırlatıyor, bütün siyasi partileri de bu konuda rasyonel akılla düşünmeye davet ediyoruz." diye konuştu.

'10 DEFA PKK'YI BİTİRİRSENİZ 11'İNCİ DEFA YENİDEN HALK İSYANIYLA KARŞILAŞIRSINIZ'

MHP sıralarından gelen tepkiler üzerine yeniden Genel Kurul kürsüsüne çıkan Baluken, meselenin adının "Kürt meselesi" olduğunu ifade ederek "Bu sorunu kabul etmeden, bu sorunun çözüm yöntemiyle ilgili bir netleşmeye varmadan sorunu çözmek mümkün değildir. 1925 yılından, Şeyh Sait önceliğindeki itirazdan başlayarak Ağrı, Zilan, Dersim, Diyarbakır Cezaevinden Roboski'ye kadar bu ülkede yaşanan bütün katliam tarihlerinin ve bütün itiraz süreçlerinin sebebi çözülmeyen Kürt sorunudur; PKK de bu çözülmeyen Kürt sorununun bir sonucudur. Bu Kürt meselesini çözmeden 10 defa PKK'yi bitirseniz, 11'inci defa yeniden bir halk isyanıyla karşılaşırsınız." dedi.

'BURADA BAĞIRIP ÇAĞIRMAYA GEREK YOK, MESELENİN İSMİNİ DOĞRU KOYALIM'

İspanya'da ETA, İngiltere'de IRA, Filipinler'de de Moro örneğinden söz eden Baluken, "Dünyada son isyancıyı öldürünceye kadar, imha edinceye kadar halka mal olmuş bir isyan sürecini tamamen bitirmek, tamamen o sorunu çözmek gibi akıl dışı bir yöntemle sonuca gidildiği görülmemiştir. O nedenle, burada bağırıp çağırmaya gerek yok, meselenin ismini doğru koyalım, siyaseten diyalog, müzakere kanallarıyla çözelim; birbirimize bağırarak, çağırarak insanların ölümüne sebep olabilecek bu süreçlerden en azından bu Meclisin imtina etmesi gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu.

'KÜRDİSTAN BİR REALİTEDİR'

İdris Baluken, "Kürdistan, tarihsel, sosyal, coğrafik, sosyal bir realitedir. Selçukludan, Osmanlıdan bu Millet Meclisinin tutanaklarına kadar Orta Doğu'nun kalbinde olan kanayan bir yaradır. Biz o yarayı durdurmaya, Kürdistan'ın statüsünü Kürt halkıyla buluşturmaya kararlıyız." dedi.

'TEHDİTLERİNİZE ASLA PABUÇ BIRAKACAK DEĞİLİZ'

Baluken, "Önce şu kafa kesme meselesine bir açıklık getireyim. Kafa kesme. En son IŞİD Kürt halkının kafasını kesiyordu, IŞİD'in sonunun ne olduğunu gördünüz değil mi? Bizi tehditle, IŞİD yöntemleriyle diz çöktüreceğinizi sanıyorsanız siz karşımızda diz çökersiniz. Biz diz çökerek yaşamaktansa ayakta ölmeyi yeğlemiş bir siyasi mücadeleyiz. Biz yaşamayı uğrunda ölecek kadar seven bir mücadelenin ardılıyız, direnmeyi yaşamak, yaşamayı direnmek olarak gören bir siyasi partiyiz. Tehditlerinize asla pabuç bırakacak değiliz." ifadelerini kullandı.

'MUHATAPLIĞIMIZI MERAK EDİYORSANIZ DOLMABAHÇE MUTABAKATINDAKİ O RESME BAKIN'

AK Parti sıralarından gelen tepkiler üzerine Baluken, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bizim pozisyonumuzu, konumumuzu, bizim icazetimizi, muhataplığımızı merak ediyorsanız Dolmabahçe mutabakatındaki o resme bakın. Diplomasiyi, siyaseti bilmiyorsanız, onu size öğretecek değiliz. Biz, Kürt halkının muhatapları olarak, ezilen Türkiye halklarının muhatapları olarak Dolmabahçe mutabakatının fotoğrafında Hükûmetle oturmuş bir siyasiyiz."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim