• BIST 115.450
  • Altın 166,825
  • Dolar 3,9399
  • Euro 4,8592
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 15 °C

Gülkesen: "Suriyeliler Çalışma Hayatına Kazandırılmalı"

Gülkesen: "Suriyeliler Çalışma Hayatına Kazandırılmalı"
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanvekili Kadir Gülkesen, Türkiye'deki Suriyeliler arasında yatırımcı, zanaatkar, tornacı, kalıpçı...

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanvekili Kadir Gülkesen, Türkiye'deki Suriyeliler arasında yatırımcı, zanaatkar, tornacı, kalıpçı gibi çeşitli meslek sahibi olanlar bulduğunu, dolayısıyla bunların çalışma hayatına kazandırılması gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), GAP, İŞKUR, DOĞAKA Göç İdaresi, KMTSO ve iş adamlarının katılımı ile Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasında, kentin ekonomisi, istihdam yapısı ve Suriyeliler konusu hakkında bir çalıştay gerçekleştirildi.

Burada bir konuşma yapan GAP İdaresi Özel Sektör ve Girişimcilik Koordinatörü Ahmet Tokdemir, Suriyeliler konusunda Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis'te projelerinin olduğunu, Hatay ve Kahramanmaraş'ın da bu çalışmaya dahil edildiğini söyledi.

Tokdemir, "Önceki gün ilk toplantımızı Hatay'da gerçekleştirdik. Ülkemizde resmi rakamlara göre 2,5 milyon gayri resmi rakamlara göre 3 milyon mülteci var. Hem kendi piyasamıza yönelik hem de onlara yönelik negatif etkilerinin azaltılmasına yönelik bir takım planlar yapıyoruz. Değer zincirini geliştirici faaliyetlere bu dönmede yöneliyoruz. Çalıştayların ana sebebi bu. Özellikle Kahramanmaraş ilinde bu riski azaltılacak neler yapılabilir, değer zincirlerini hangi alanlarda oluşturabiliriz, daha çok istihdam sağlayıp bu riski en aza indirmek için fikir alışverişi yapalım" dedi.

ELİNDEN İŞ GELENLER VAR

"Başlangıçta Suriyeli misafirlerimizin kalıcı olacakları kesin değildi. Şimdi ise süre belirsiz, bazıları da gerçekten kalıcı olacak" diyen Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanvekili Kadir Gülkesen, "Dönmüş olsa bile misafir olmaktan çıkacak. Suriyelilerin ülkeye de önemli yükleri var. Bu yükleri azaltmak lazım. Bunun için de hayata kazandırmak lazım. Bu yönüyle uzun süreden bu yana bakanlığa müracaatta bulunuyoruz. İstihdamın yolu açılsın, biz bunları istihdam edelim, devletin yükü azalsın. Misafirlerimizin arasında farklı sektörlerde yetenekli olan insanlar var. Tabi mültecilerin hepsi sanki orada bir şey yapmıyor da burada yeniden meslek öğretmemiz gereken, hayat tarzını yeniden oluşturmamız gereken insanlar değil. İçerisinde gerçekten yatırımcısı, zanaatkarı, tornacısı, kalıpçısı var. Dolayısıyla bunların gerçek hayata üretime geçişleri de önemli. Meslek sahibi olanların istihdam edilmesi için hükümetimizin bir çalışması var. Çalışmayan Suriyeliler için doğru yönlerde eğitim verilmesi gerek. Okullar açılıyor, çocuklara eğitimler veriliyor. Büyük yaştaki mültecilerin doğru meslek alanlarına yönlendirilmeleri, sektörlere dağılımına göre eğitimlerine yön vermeleri gibi sorumluluğumuz var. Kahramanmaraş'ta elimizden geleni yapıyoruz. Şikayet noktasında bizde şikayet yok. Sonuçta biz misafir ağırlıyoruz. Kahramanmaraş'ın yapısı gereği de, buna itiraz edecek bir kent değil. Biz de üzerimize düşeni yaparız" dedi

KALMAYA MECBUR OLDULAR

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Akif Gölcü, Suriyeli misafirlerin uzun süre burada kalmaya mecbur olduğunu ülkelerindeki savaşın bitmediğini belirtti. Devletin her türlü olanağı sağladığına değinen Gölcü şunları dile getirdi:

"Suriyeliler aslında misafir olarak gelip, uzun süre kalma mecburiyetinden dolayı bir sorun yaşandı. Hep gidecek, misafir olarak kabul ettik ama 4-5 yıl içerisinde maalesef ellerinde olmayan sebeplerden ötürü gidemediler. Belki bundan sonra bu memleketin misafiri değil ev sahibi olma noktasına gelecekler. İstihdam konusunda Kahramanmaraş için Suriyelilerin gelmesi negatif değil pozitif bir gelişme. Çünkü Kahramanmaraş'ta sanayi son yıllarda olağanüstü gelişme gösteriyor. Yeni yapılacak OSB'ler ile de istihdam yönüyle gelecek vaat ediyor. Bunu da karşılamak için bir gereklilik olduğunu düşünüyorum. Bizim personelimiz, bunlar arasında bakıldığı zaman Suriyelilerin gelmesi ile negatif bir etki yaratmayacağına inanmıyorum. Dün akşam Bakanlar Kurulunda görüşülen Suriyeliler konusu istihdam seviyesini yüzde 10 olarak sınırlanması hiç kimseyi ne çalışanı, ne iş vereni ne de işletmedeki uyumu rahatsız etmeyeceği kanaatindeyim. Suriyeli kardeşlerimiz 4-5 yıllık süre içerisinde uyum ve yaşam yönüyle iş yönüyle ve din yönüyle yavaş yavaş alıştılar. Biz de onlara alışıyoruz. Zaten kalpler gönüller bir. Burada hiçbir olumsuzluk olmaz. Ülkemizde biz Suriyeli kardeşlerimize zaten bakıyoruz. Ülkemizde misafir olan Suriyeliler için sağlık, güvenlik, eğitim hizmetleri gencinden yaşlısına kadar sağlanıyor."

Toplantıda, Kahramanmaraş'ın gelişme eksenleri ve sektörel istihdam potansiyeli konusunda sunumlar ve görüş alışverişi gerçekleştirildi.

Gülkesen: "Suriyeliler Çalışma Hayatına Kazandırılmalı"

Gülkesen: "Suriyeliler Çalışma Hayatına Kazandırılmalı"

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim