• BIST 97.515
  • Altın 187,165
  • Dolar 4,5951
  • Euro 5,3502
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 22 °C

Göçün Nedenlerinden Biri De"yüksek Isınma Giderleri!"

Göçün Nedenlerinden Biri De"yüksek Isınma Giderleri!"
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü (SYDGM) temel ihtiyaçların giderilmesi konusunda vatandaşın elini tutuyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü (SYDGM) temel ihtiyaçların giderilmesi konusunda vatandaşın elini tutuyor. Kış şartlarının yoğun geçtiği Erzurum'da en çok kömür yardımı yapılıyor. Doğalgaz sistemli evlerde ısınmanın maliyetli olması vatandaşa evde soba kurduruyor. Bu durum hava kirliliğine ve göçe yol açıyor.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü (SYDGM), sosyal yardım hizmetlerini aralıksız devam ederek faaliyet göstermekte. Ülkemizde, sosyal yardım faaliyetleri 3294 sayılı kanunla oluşturulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynaklarıyla yürütülüyor. Sosyal yardımların hedef kitlesi söz konusu yasa ile belirlenmiş olup, sosyal güvencesi bulunmayan fakir ve muhtaç vatandaşlardan oluşur.

Ak Parti Genel Merkezinde yapılan istişare toplantısında söz alan Milletvekili Prof.Dr. Mustafa Ilıcalı, yapılan sosyal yardımlarda bölgenin iklim şartlarının göz önünde bulundurulmasına dikkat çekti. Milletvekili Mustafa Ilıcalı, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan'a sunduğu raporda yapılan sosyal yardımları; "Özellikle kış döneminde insanların soğuklardan korunması, evlerinde sıcak bir şekilde oturması amacıyla yapılan kömür yardımı da bu yardımlardan bir tanesidir. Bu amaç doğrultusunda, her yıl belirli miktarlarda kömür yardımı ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılmaktadır. Kömür yardımı için gerekli olan kömür Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından sağlanmaktadır. Her yıl yaklaşık iki milyon civarındaki ailenin bu hizmetten yararlandığı bilinmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gerçekleştirilen yardımlar arasında doğalgaz yardımı bulunmamaktadır. Ülkemizin doğalgazı dışarıdan ithal ediyor olması, yardımlar arasında olmamasının en önemli nedenleri arasındadır. Ancak bazı vatandaşlarımız, sosyal yardımlar kapsamında yakacak yardımına ihtiyacı olmasına rağmen, doğalgaz sistemi olan evlerde oturuyor olmaları nedeni ile bu yardımdan yararlanamamaktadır." şeklinde anlattı.

ILICALI, DOĞALGAZ YARDIMI TALEP ETTİ

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan ile istişare eden Prof.Dr. Mustafa Ilıcalı konu hakkında hazırladığı raporunda Hükümet tarafından yapılan kömür yardımlarının yanına doğalgaz yardımının da eklenmesini istedi. Doğalgaz yardımının gerekliliğini Ilıcalı şu şekilde anlattı:" Erzurum gibi kış şartlarının yoğun geçtiği illerimizde, doğalgaz ile ısınmanın maliyetli olması, insanlarımızı katı yakıtlar ile ısınmaya yönlendirmekte; bu durum ise özellikle çevre ve insan yaşamını olumsuz etkileyen hava kirliliğine neden olmaktadır. Ekonomik olarak yeterli gelire sahip olmayan aileler, doğal gaz kullanımı yerine, sosyal yardımlar kapsamında kömür yardımından faydalanmaktadır. Doğalgaz sistemi olan evlerinde soba kurarak kömür yakmaktadırlar. "dedi.

Ağır Kış Şartları ve Yüksek Isınma Giderleri Göç Verdi

Kış şartlarının yoğun olarak yaşandığı Erzurum'da yapılan kömür yardımlarının belirli sayıda olması vatandaşa tezek yaktırıyor. Bu tür katı yakıtların kullanılması insanların yaşam alanlarını olumsuz etkiliyor.

Yaşanan olumsuzlukların, sadece çevre kirliliği ile de kalmayıp, geçici çözümler üretilerek doğalgaz sistemlerinin sobaya dönüştürülmesi nedeni ile zehirli gaz sızıntılarına neden olduğu ve can kayıplarının yaşandığı bu bölgede Mustafa Ilıcalı:" Yaşanan kış şartları, insanların bölge dışına göç etmesine dahi neden olabilmektedir. Erzurum ili yıllara göre nüfus sayılarını gösteren grafik incelendiğinde, her yıl nüfusun belirli oranda azaldığı, Erzurum'un sürekli göç verdiği görülmektedir." şeklinde ki analizlerini rapor olarak sundu.

Göçün Nedenlerinden Biri De"yüksek Isınma Giderleri!"

Göçün Nedenlerinden Biri De"yüksek Isınma Giderleri!"

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim