• BIST 94.681
  • Altın 194,330
  • Dolar 4,7431
  • Euro 5,4916
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 26 °C

@fuatavni, Halkbank'taki kar revizyonunu da bildi

@fuatavni, Halkbank'taki kar revizyonunu da bildi
İkinci büyük kamu bankası olan Halkbank, üçüncü çeyrek finansal değerlendirmesinde sorunlu kredilerinin en büyüğü olan Yıldızlar Holding yüzünden karında revizyona gitmek zorunda kaldı.

Türkiye'nin en büyük ikinci kamu bankası Halkbank'ın üçüncü çeyrek sonuçlarına göre, bankanın takipteki alacakları bir önceki çeyreğe göre 1,1 milyar lira artışla 3,6 milyar TL'nin üzerinde gerçekleşti. Twitter fenomeni @fuatavni, Halkbank'ın Yıldızlar Holding'e verdiği takipteki alacaklar yüzünden başının dertte olduğunu yazmıştı.

1-314.jpg
 
 Banka, üçüncü çeyrekte piyasa beklentisi doğrultusunda 601 milyon TL net kar açıkladı. Çeyreğin öne çıkan gelişmesi, yaklaşık 1 milyar TL’lik Yıldızlar Holding'e ait kredinin takipteki kredi portföyüne eklenmesi oldu.

 

Halkbank'ın sorunlu kredilerinin oranı üçüncü çeyrekte yüzde 1'in üzerinde artışla yüzde 3,7'ye çıkarken, sektörde bu oran yüzde 2,9 seviyesinde gerçekleşti.
 
TGA girişiyle birlikte karşılık yükünün artmasıyla banka tahminlerinde aşağı yönlü revizyona gitti. Banka yönetimi bu yılki net kar beklentisini yıllık yüzde 15 düşüş olarak revize ettiğini açıkladı.

350 MİLYON TL DAHA KARŞILIK AYRILACAK
 

Oyak Yatırım'ın değerlendirmesine göre, Halkbank söz konusu krediyle ilgili yaklaşık 350 milyon teminat hesaplarken, bu çeyrek 150 milyon TL özel karşılık ayırdı. Ancak aynı miktardaki serbest karşılık ve genel karşılık geri çevrilmesiyle, bu krediyle ilgili ayrılan karşılıkların net kara etkisi olmadı. Banka önümüzdeki çeyrek 200 milyon ve eğer gelişme olmazsa 2015’de de 350 milyon daha bu krediyle ilgili karşılık ayırmayı planlamaktadır. Komisyon gelirleri ilk 9 ayda geçen senenin 9 ayına göre %5 artarken, faaliyet giderleri %12 arttı. Tüm bu gelişmelerle beraber Banka tüm yıl için net kar beklentisini geçen seneye göre benzer seviyelerden %15 düşüşe revize etti.
 
ZİRAAT YATIRIM'IN DEĞERLENDİRMESİ DAHA KARAMSAR
 
Ziraat Yatırım ise şu değerlendirmeye yer verdi:
 
"Halkbank'ın net dönem karı 2014 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre beklentilere paralel, %4,9 oranında azalarak 601,5mn TL'ye gerilemiştir. Bu düşüşte menkul kıymet alım satım gelirlerinin 95,4mn TL'den 25,5mn TL'ye gerilemesi ve 2Ç2014'te kaydedilen 46,7mn TL'lik temettü gelirine karşın 3. çeyrekte temettü geliri kaydedilmemesi etkili olmuştur. Buna ilaveten 3.çeyrekte 1.076mn TL'lik takibe düşen kurumsal krediye 150 mn TL ayrılan karşılık, Banka'nın kredi değer düşüş karşılık giderinin 190mn TL'den 300,5mn TL'ye yükselmesine neden olmuştur. Ancak Banka bu takibe düşen kredinin karlılık üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak amacıyla 132,2mn TL serbest karşılık iptali yapmış, bunun etkisiyle de diğer faaliyet gelirleri 110,1mn TL'den 198,4mn TL'ye yükselmiş ve ayrılan karşılığın olumsuz etkisini büyük ölçüde telafi etmiştir. Diğer taraftan Banka'nın net faiz gelirleri ile ücret ve komisyon gelirleri ise bir önceki çeyreğe göre sırasıyla %6,7 ve %1,4 oranında artarak net dönem karına olumlu katkı yapmışlardır.
 
Halkbank'ın net dönem karı üçüncü çeyrekteki kar rakamıyla birlikte yılın Ocak-Eylül döneminde 1.764,1mn TL olarak gerçekleşti.
Banka'nın net faiz marjı, özellikle mevduat maliyetlerinin 90 baz puan düşerek %4.8'e gerilemesinin etkisiyle 20 baz puan artarak %4,3'e yükselmiştir. Takibe düşen yüksek montanlı kredi nedeniyle de 65mn TL faiz gelir iptali olmuş ve bu durum da yaklaşık 10 baz puan net faiz marjını olumsuz etkilemiştir. Buna ilaveten,  Tüfe endeksli tahviller(toplam portföyün %32,3'ü) de net faiz marjına olumsuz(bir önceki çeyreğe göre 176mn azalarak)katkı yapmıştır.

2-166.jpg
Banka'nın aktif karlılığı ise net kardaki düşüşe paralel 2Ç2014'teki %1,7'den 3Ç2014'te  %1,6 seviyesine düşerken, özsermaye karlılığı da %17'den %15,6 seviyesine gerilemiş ve olumsuz bir görüntü sergilemiştir.
 
Halkbank ile ilgili tahminlerimizde önemli bir değişiklik olmaması nedeniyle hedef fiyatımızı değiştirmeyerek 19,00TL olarak koruyor ve daha önceki "EKLE" önerimizi yineliyoruz."
 
AK YATIRIM'DAN NÖTR DEĞERLENDİRME
 
Ak Yatırım ise Halkbank ile ilgili şu değerlendirmeye yer verdi:
 
''Bankanın karının önceki çeyreğe göre düşmesinde uzun süredir beklenen bir kredinin takibe intikale önemli rol oynadı. Bu kredi ile ilgili olarak bu çeyrekte 150 milyon TL özel karşılık ayrılırken, yaklaşık 65 milyon TL’de faiz reeskontu iptal edildi. Ancak serbest karşılıklardan 132 milyon TL’nin ve bu kredi ile ilgili olarak genel karşılıklardan 50 milyon TL’nin serbest bırakılması maliyet etkisini önemli ölçüde düşürdü.
 
Ancak Halkbank bu kredi ile ilgili olarak dördüncü çeyrekte ve kredi takipte kalmaya devam ederse 2015 ikinci çeyreğinde yaklaşık 550 milyon TL daha karşılık ayıracak. Ancak bankanın verdiği öngörüler daha önceki projeksiyonlarımız paralelinde olduğu için 2014 kar tahminini 2.320 milyon TL olarak korurken, 2015 kar tahminimizi (sigorta şirketinin olası satış karı dahil) sadece 20 milyon TL azaltarak 3.250 milyon TL olarak güncelledik. Banka için 15,90 TL seviyesinde olan hedef fiyat %9 artış potansiyeli taşıyor. ‘NÖTR’ görüşümüz korunuyor''
 
YILDIZLAR SSS HOLDİNG'İN KISA TARİHÇESİ 
 
Enerji, maden, hizmet ve seramik sektörlerinde faaliyet gösteren Yıldızlar SSS Holding 2005 yılında kuruldu.
 
Holding; Eskişehir, Kütahya, Afyon, Uşak, Bilecik illerindeki 1,4 milyon müşteriye elektrik dağıtım hizmeti veren  Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (OEDAŞ) özelleştirilmesi için 2009’da yapılan ihalede 485 milyon ABD doları bedelle ihaleyi kazandı.
 
2010 yılında yapımına başlanan Dedeli Doğalgaz Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’ye ait Bilecik Pazaryeri ve Afyonkarahisar Çay “Doğalgaz Kombine Çevrim Santralleri”nin yapımını tamamladı. Holding bünyesinde ayrıca nakliyat ve sigorta şirketleri de bulunuyor.
 
Yıldızlar SSS Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yıldız, TBMM tarafından “2010 Yılı Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görüldü.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim