• BIST 107.015
  • Altın 172,140
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C

Eski emniyetçi uyardı: EGM'de büyük tasfiye oyunu

Eski emniyetçi uyardı: EGM'de büyük tasfiye oyunu
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi eski Başkanı Mehmet Yeşilkaya, Emniyet içinde oynanan büyük oyunla ilgili uyardı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi eski Başkanı Mehmet Yeşilkaya, 17 Arlık sonrası emniyet ve yargı içindeki yapılanmaların hükümete yönelik operasyonlarını Haber7'ye değerlendirdi.

Operasyonların hükümetin hamleleri ile boşa çıkarıldığını ifade eden Yeşilkaya, ülkenin büyük bir kaosun eşiğinden döndüğünü savundu. Yeşilkaya, paralel yapının hükümete yakın personelleri tasfiye planını da anlattı.

Yeşilkaya, asıl darbe tarihinin 25 Mart 2014 olduğunu iddia etti ve gerekçesini sıraladı.

Yeşilkaya'nın çarpıcı açıklamaları ve uyarıları şöyleydi:

"17 Aralık 2013 ve 25 Aralık 2013 tarihinde hükümete yönelik polis ve yargı destekli olarak başlatılan operasyonlar, hükümetçe alınan tedbirler sayesinde boşa çıkarılmış ve ülke büyük bir kaosun eşiğinden dönmüştür. Darbe girişimi sonrası uygulamaları, kısmen de olsa lehine kullanmak isteyen kesimler, Emniyet Genel Müdürlüğüne ait bazı birimlerdeki hükümete yakın personel hakkında olumsuz haberler yapılmasına çalışmaktadırlar. Bu haberlerin başlıca amacı, kişiler üzerinden kurumları zayıflatarak, hükümeti bürokratik alanda yalnızlaştırmaktır. Böylece alınmakta olan tedbirlerin etkisini azaltarak, önemli kadroları yeniden ele geçirmeyi hedeflemektedirler.

Bu olayların gelişmesinde diğer önemli husus, Emniyet Genel Müdürlüğü ile İstanbul Emniyeti arasındaki yıllardır yaşanmakta olan kopukluktur. EGM’den bağımsız olarak hareket etmeyi alışkanlık haline getirmiş olan İstanbul Emniyeti içerisinde önemli birimlerin olduğu, İçişleri ve Emniyet camiası tarafından bilinmektedir. Bu birimlerin bağımsız davranışları, yaptıkları çeşitli operasyonlarda defalarca kendini göstermiştir.

"DARBE TARİHİ 25 MART'TI"

İç ve dış kesimlerin desteği ile harekete geçirilen paralel yapının darbe planının tarihi aslında 25 Mart 2014 idi. Böylece 30 Marta 4 gün kala tamamen yerel seçimlere angaje olmuş siyasi iktidarı reaksiyon için zamansız bırakarak, önce seçimi kaybetmesini sağlamak ve ardından itibarsızlaştırdıkları Başbakan, Hükümet ve Ak Partiyi polis ve yargı eliyle etkisizleştirme öngörülmüştü. Ancak bu sırada kamuoyunun haberdar olmadığı bir girişim nedeniyle, darbe girişimi erkene alınmak zorunda kalınmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi yetkilileri, İstanbul Emniyetinde EGM’den bağımsız hareket eden ekiplerin görevden alınması için İçişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunmuştur. Bu girişimin paralel yapı tarafından öğrenilmesi üzerine, operasyonları yürütecek kadronun görevden alınma ihtimaline karşı, 25 Mart 2014 tarihine planlanan operasyonun akamete uğrayacağı endişesi ile darbe planı bilinen tarih olan 17 Aralık’a çekilmiştir.

17 Aralık ve 25 Aralık operasyonlarının akabinde hükümete nihai darbenin 25 Martta vurulacağına dair kamuoyunda bir algı oluşturulmaya çalışıldı. KOM dairesi yetkililerinin bu ekipleri görevden aldırma girişiminden sonra, 25 Mart’ta planlanan operasyonun 17 Aralık’a çekilmesi ile karşı tedbirler geliştirilebilmiş ve bu sayede oluşturulan algı da beklenen etkiyi gösterememiştir.

"KOM'A DA OPERASYON YAPTILAR"

Paralel yapı içinde yer alan polislerin görev yerleri değiştirilirken, İstanbul Emniyeti’ndeki başına buyruk ekiplerin görevden alınmasını isteyen KOM dairesinin üst düzey yönetimi de görevden alınmıştır. Hükümetin elini kuvvetlendirmesine imkan sağlayan girişimlerinden dolayı teşekkür edilmesi gerekirken, görevden alınan devletçi ve vatansever KOM yöneticilerinin de ötekileştirilmeye çalışılmasının nedenleri anlaşılamamıştır.

28 Şubat sürecinde milletvekili Merve Kavakçının gözaltına alınmasına teşebbüs eden ekip KOM Dairesinde ve önemli bütün emniyet birimlerinde iş başına getirilmiştir. Dönemin Başbakanı Prof. Necmettin Erbakan’a karşı harekete geçen bu ekibin penceresinden bakıldığında; milli ve manevi değerlere bağlı herkes bir tehdit unsurudur. Milli ve manevi değerleri özümsemiş hükümete ve devlete gönülden bağlı kişiler, bu sıralarda sık başvurulan paralel yapı yaftalaması içerisine dahil edilmeye çalışılmaktadır. Çünkü yeni ekip açısından kendilerinin dışındaki herkes bu yaftalamayı hak etmektedir.

"HÜKÜMET BİNDİĞİ DALI KESİYOR OLABİLİR"

Paralel yapı ile hiç ilgisi olmayan, dini ve milli değerlerini yitirmemiş, Allah’ın kendisine verdiği irade ile hareket eden, özgürce düşünebilen, 40 yıldır çizgisinde değişiklik olmamış, devletine ve milletine bağlı olmayı şiar edinmiş yöneticileri küstürmek devletimiz adına kayıp değil midir? Tıpkı paralel yapının yaptığı gibi, bir gün velinimetine kötülük etmekten çekinmeyecek olanları işbaşına getirip, kendisine sahip çıkanları uzaklaştırmak, bindiği dalı kesmek anlamına gelmiyor mu? Hükümetin bürokratik alanda yalnızlaştırılmasına yol açacak bu girişimlerin kısa zamanda fark edilmesi umut edilmektedir."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim