• BIST 93.560
  • Altın 193,795
  • Dolar 4,7211
  • Euro 5,4646
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 19 °C

Erzincan’da 215 Öğrenciye Bisiklet Dağıtıldı

Erzincan’da 215 Öğrenciye Bisiklet Dağıtıldı
Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde olduğu gibi Erzincan'da da "Obeziteyle Mücadele Hareketli Yaşam Projesi" kapsamında 215 öğrenciye bisiklet...

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde olduğu gibi Erzincan'da da "Obeziteyle Mücadele Hareketli Yaşam Projesi" kapsamında 215 öğrenciye bisiklet dağıtıldı.

Gerçekleştirilen törene Erzincan Valisi Süleyman Kahraman,Belediye Başkan Vekili Ertan Buyruk, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Jandarma Komutanı Jandarma Albay Murat Orhan Tonğ, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Düzenlenen programda konuşan Erzincan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mesut Turan yaptığı konuşmada şu görüşlerde bulundu; "Hareketsiz yaşam modern toplum için en önemli halk sağlığı problemi durumundadır. Teknolojik gelişmeler yaşamı kolaylaştırsa da uzun vadede hareketsiz bireylerin sayısını arttırmakta ve sağlığı olumsuz etkilemektedir. Bulaşıcı olmayan hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan hareketsiz hayat tarzı (fiziksel inaktivite), dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında obezitenin önünde dördüncü sırada yer almaktadır.

Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık %25'inin, diyabetin %27'sinin ve iskemik kalp hastalığının %30'unun ana nedeninin fiziksel hareketsizlik olduğu tahmin edilmektedir. Fiziksel hareketsizlik yalnızca yetişkinler için değil, çocuklar ve gençler için de ciddi bir sağlık riski taşımaktadır. 2010 yılında yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin %71,9'u düzenli fiziksel aktivite yapmamaktadır. Aynı araştırma 6-18 yaş grubu bireylerin %22,5'inde kilo problemi olduğunu göstermektedir (%8,2'si obez/şişman, %14.3'ü kilolu). Dünya Sağlık Örgütü işbirliğinde 2013 yılında gerçekleştirilen Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması (COSI) 7-8 yaş grubu çocuklarda benzer sonuçlar göstermiştir (şişman/obez %8,3, fazla kilolu %14,2). On iki yıl arayla yapılan ve ülkemizde erişkinlerde diyabet sıklığını araştıran TURDEP çalışmaları sonuçlarına göre diyabet hastalığı yaklaşık iki katına ulaşmış ve fazla kiloluluk ve obezite problemi bulunan nüfus sıklığı %57'den %73'e çıkmıştır. Bütün dünyada doğumda beklenen yaşam süresi ve toplumlarda yaşlı nüfusun payı sıklık olarak artmaktadır. Bulaşıcı olmayan hastalıkların bu şekilde artmaya devam etmesinin sağlık sistemlerinin sürdürülebilirliğini tehdit edeceği gerçeğinden hareketle Birleşmiş Milletler Teşkilatı, Dünya Sağlık Örgütü liderliğinde ilgili tüm uluslararası kuruluşların işbirliğinde bulaşıcı olmayan hastalıklara karşı eylem planı hazırlatmıştır. Bu eylem planına göre ülkelerin 2025 yılına kadar obezite ve diyabetteki artış eğilimini durdurmaları, fiziksel olarak inaktif nüfus sıklığını %10 azaltmaları beklenmektedir.

Bakanlığımız bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadele için harekete geçmiş ve toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek amacıyla 2010 yılında Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programını Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanıp hayata geçirmiştir.

Çocukluk çağı obezitesinin önlenmesi yetişkinlikte obezitenin, erken ölüm ve sakatlık riskinin ve erken yaşta bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların ortaya çıkmasının önlenmesi anlamına gelmektedir. Çocukluk çağında kazanılacak olan olumlu davranış ve alışkanlıkların yetişkinlik ve yaşlılık dönemini etkilediği iyi bilinmektedir. Bu çerçevede çocuk ve gençlere fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılarak sağlıklarının korunması, gelecekte sağlık sistemimiz üzerinde oluşabilecek potansiyel yükün azaltılması için toplumun fiziksel aktivite düzeyinin arttırılmasına ihtiyaç bulunmaktadır.

Bu nedenle Sağlık Bakanlığı fiziksel inaktivite ile mücadele kapsamında uygulamakta olduğu faaliyetlere ek olarak en etkin yöntemlerden biri olarak öne çıkan bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için projelerin hayata geçirilmesi amaçlanmış ve bu kapsamda "Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi 2015-2018" hazırlanmıştır.

Mart 2015 tarihli Bakanlık Makam Onayına istinaden çalışmalar tamamlanarak Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında 23 Nisan -19 Mayıs 2015 tarihlerinde yaklaşık 43.000 bisiklet dağıtımı yapılmıştır. Ayrıca 81 il tarafından 1-31Ekim 2015 tarihinde 25.000 adet bisiklet alımı ve dağıtımı yapılmıştır. İlimizde ise 2015 yılında bu program dâhilinde 185 bisiklet dağıtılmıştır.2016 yılında ise 23 Nisan tarihinde Türkiye genelinde yaklaşık 65.000 adet bisiklet dağıtımı yapılacaktır. Bunun 215 tanesi ilimizde dağıtılacak olup 141 bisiklet merkez, 74 adet bisiklet ise ilçelerde dağıtılacaktır. Mayıs ayını takiben yılsonuna kadar 500 adet bisiklet dağıtılması planlanmaktadır."dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Süleyman Kahraman ve diğer il protokolü tarafından öğrencilere bisikletleri dağıtıldı.

Erzincan’da 215 Öğrenciye Bisiklet Dağıtıldı

Erzincan’da 215 Öğrenciye Bisiklet Dağıtıldı

Erzincan’da 215 Öğrenciye Bisiklet Dağıtıldı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim