• BIST 95.057
  • Altın 192,277
  • Dolar 4,7244
  • Euro 5,4834
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 16 °C

Erdoğan'dan flaş açıklama

Erdoğandan flaş açıklama
Başbakan Erdoğan, devlet içinde devlet olduğunu söyleyerek bunların tasfiye edileceğini açıkladı.

Başbakan Erdoğan, devlet içindeki yapılanmaya ilişkin çok net ve kararlı konuştu:

"Bu örgütlenmeyi kesinlikle meydana çıkaracağız. Bu babamızın oğlu olsa dinlemeyiz. Şuymuş, buymuş, şucuymuş, bucuymuş bizi enterese etmez. Bizi enterese eden milletimizin bekasıdır, geleceğidir, aydınlık yarınların Türkiyesidir."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, istanbul merkezli operasyona ilişkin, "14 ay dinleme, izleme, bu tür şeyler yapılıyorsa bu konuda kendi üstlerine bunlar haber verilmiyorsa haber verilmeden bunlar yapılabiliyorsa buradaki mühendislik yolsuzlukla değil, siyasi mühendisliğin bir başka versiyonudur" dedi.

Başbakan Erdoğan, Macaristan Başbakanı Victor Orban ile düzenlediği ortak basın toplantısında, bir gazetecinin İstanbul merkezli operasyona ilişkin sorusunu yanıtladı.

"İstanbul merkezli operasyonda adı geçen bakanların istifaları gündemde mi? Kabine revizyonu kapsamında böyle bir tasarrufunuz söz konusu mu" sorusu üzerine, "ortada çok çok kirli bir operasyonun söz konusu" olduğunu söyledi.

Bu konuyu, mevkidaşı Macaristan Başbakanı ile birçok anlaşmayı imzaladığı bir toplantıda yorumlamayı arzu etmediğini dile getiren Erdoğan, 11 yıllık iktidarları içerisinde Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin ve iktidarlarının nelerle mücadele ettiğinin de malum olduğunu belirtti. Bu mücadelelerde atılan adımların ulusal boyutu olduğu kadar uluslararası boyutunun çok daha önem arz ettiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Biz, 2023 yılının Türkiyesinin ilk on içerisinde dünyada yer almasının kavgasını, mücadelesini verirken, bunun için dünyayı hallaç pamuğu gibi atarken, koştururken ama birileri de acaba biz Türkiye'nin bu hızlı gidişini nasıl durdururuz? Bunun gayreti içinde. Bunun dışarıda heveslileri, planlayıcıları olduğu gibi onların ülkemizde de bazı uzantıları var. Bu uzantılar şudur, budur bunları konuşacak değilim. Bunların kimler olduğunu da sizler de tahmin ediyorsunuz. Gezi olaylarıyla başlayan bir süreç oldu. Burada istediklerini elde edemediler. Ondan sonra şimdi yeni bir adım attılar. 14 ay dinleme, izleme, bu tür şeyler yapılıyorsa bu konuda kendi üstlerine bunlar haber verilmiyorsa haber verilmeden bunlar yapılabiliyorsa buradaki mühendislik, yolsuzlukla değil siyasi mühendisliğin bir başka versiyonudur. Bu da bir nevi çetelerdir ve bu çeteler bir nevi devletin içinde devlet olma, böyle bir anlayışla süreci istedikleri gibi yönetme, yönlendirme, böyle bir gayretin içerisine girme olayıdır."

BU ÖRGÜTLENMEYİ KESİNLİKLE MEYDANA ÇIKARACAĞIZ

Başbakan Erdoğan, kamu bankalarının kendi iktidarları öncesinde görev zararıyla açık kapattığını ancak şu anda Avrupa bankaları arasında derece yapan konuma geldiğini kaydetti.

Bu bankaları yaralama hedefinin de operasyon kapsamında yer aldığını ifade eden Erdoğan, şunları bildirdi:

"Bunlar dikkat çekicidir ve bunların Türkiye'deki uzantıları var, uluslararası boyutu var, tespitimiz, tahminiz var ama aynı zamanda Türkiye'de bunun uzantıları var ve bu uzantılar şu anda maalesef devlet içinde bir devlet gayretiyle bu adımları atıyorlar fakat bu örgütlenmeyi kesinlikle meydana çıkaracağız. Bu babamızın oğlu olsa dinlemeyiz. Şuymuş, buymuş, şucuymuş, bucuymuş bizi enterese etmez. Bizi enterese eden milletimizin bekasıdır, geleceğidir, aydınlık yarınların Türkiyesidir."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Emniyet Genel Müdürlüğünde yapılan değişiklerle ilgili "Evet emniyette yapılan değişiklikler valilerimizin şu anda görevi kötüye kullanma anlayışından hareketle burada kendilerinin bir defa tasarrufudur. Bu tasarrufa yetkisi vardır. Bu çok daha farklı illere sıçrayabilir" dedi.

Başbakan Erdoğan, Macaristan Başbakanı Victor Orban ile düzenlediği ortak basın toplantısında, bir gazetecinin İstanbul merkezli operasyonla ilgili sorusunu yanıtladı.

BİZ GEREKEN NEYSE YAPARIZ

Olaylara ilişkin, çok değişik şeylerin söylendiğini, bunların söylenmeye de devam edeceğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bakan arkadaşlarımla ilgili spekülasyonlar şunlar bunlar oluyor. Bunlara biz zaten alıştık. Bunları ne yazık ki başta daha önce biliyorsunuz, bu ülkede biz 28 Şubatları medyayla gördük. Medyanın kendi içindeki organizasyonlarıyla gördük. Onlar o karanlık işleri çevirdiler. Daha sonra biliyorsunuz bunlara bazı STK'lar karıştı. Hani o 'beşli çete' diye ortaya çıkan gruplar. Biz bunlara yabancı değiliz. Şimdi yine bunun değişik bir versiyonu yine aynı şekilde uygulanıyor. Biz gereken çalışmayı gerektiği şekliyle yapacağız. Bakan arkadaşlarımız ve onların ailelerinin bu işe bulaştırılması vesaire... Bu konularda da tabii ki onlar bu atılan adımlar neticesinde hassasiyetleri ortadadır. Bunlar şahsımca da malumdur. Biz gereken neyse onu zaten aramızda görüşüp gerekeni gerektiği anda yaparız."

ONLARIN NE OLDUKLARINI MİLLETİMİZ ÇOK İYİ BİLİYOR

Gerekli adımları muhalefet partileri istediği için atmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Onların biz cemaziyelevvelini çok iyi biliriz. Onların cemaziyelevvelindeki kirlilikleri çok iyi biliriz. Onların kirlilikleriyle bu ülkenin ne hale geldiğini, delikli kuruşa muhtaç olduğunu çok iyi biliriz. Tabii çok farklı bir Türkiye'yi gördükleri için böyle kurusıkı atıyorlar. Hele hele 5 yıllık iktidara tahammül edemeyen, daha 3,5 yıl dolunca bırakıp kaçanları da biz çok iyi biliyoruz. Dile sığmayacak ifadelerle zaten isimlerini ağzıma almayacağımı daha önce söylediğim için yine almayacağım. Onların ne olduklarını milletimiz çok iyi biliyor."

Erdoğan, muhalefet partilerine gereken cevabı gerektiği şekilde milletin 30 Mart'ta vereceğini dile getirerek "Bu 'at çamuru tutmasa iz bırakır' mantığı evelallah bize tutmayacaktır. Her zaman söylüyorum bizim abdestimizden şüphemiz yok, dolayısıyla namazımızdan da şüphe etmeyiz. Burada da birçok şeyleri de farklı şekilde algılama olayı ve milletimizin algısını değiştirme gayretleri var. Onlar da nedir? Yapılan birçok olumlu faaliyetleri, olumsuza dönüştürme gayretleri var ki bunlarda da yine aradıklarını, beklediklerini bulamayacaklar" diye konuştu.

SİYASİ MÜHENDİSLİK

Erdoğan, Emniyet Genel Müdürlüğünde yapılan değişiklerle ilgili olarak ise şunları söyledi:

"Evet emniyette yapılan değişiklikler valilerimizin şu anda görevi kötüye kullanma anlayışından hareketle burada kendilerinin bir defa tasarrufudur. Bu tasarrufa yetkisi vardır. Bu çok daha farklı illere sıçrayabilir. Dedim ya nerede buna benzer şeyler varsa gereğini anında başta valilerimiz olmak üzere, Emniyet Genel Müdürlüğümüz, İçişleri Bakanlığımız anında yapacaklardır. Çünkü bu iş anlaşılıyor ki siyasi noktadaki bir mühendisliktir. Biz böyle bir mühendisliğe fırsat vermeyeceğiz, çünkü bu ülkenin geleceğini karartmaya, kimsenin hakkı yok."
 
www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim