• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 13 °C

Erdoğan'dan Bahçeli'ye sert sözler!

Erdoğan'dan Bahçeli'ye sert sözler!
Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 3. kez muhtarlarla buluştu. Erdoğan konuşmasında bugün grup toplantısında Genelkurmay Başkanı'nı eleştiren Bahçeli'ye çok sert bir cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhtarlara 3. kez hitap etti.

Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'le ilgili açıklamaları üzerine, "Sen şu anda genelkurmay başkanımızın atılacak tırnağının bir paresi dahi olamazsın." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

SİYASET DUYGUSALLIK GÖTÜRMEZ

Bu buluşmadan rahatsız oluyorlar. 3. Kez bu salonda beraberiz. Milletimizle kucaklaşmamızdan rahatsız oluyorlar. Yüksek seçim kurulu'na başvurup yasak istiyorlar. Cumhur ile başkanının buluşmasını engelleyemeyecekler bu güne kadar aramıza kimsenin girmesine izin vermedim.

Son derece önemli bir askeri operasyonu başarıyla gerçekleştirdik. Süleyman Şah türbesini nakli kubur ile sınıra yakın bir bölgeye taşıdık. Bu türbenin bulunduğu alan 1921 yılından beri Türkiye toprağı olarak kabul edilen bir alandır. Türbenin yeri geçmişte 2 defa değişti. Bu kez de güvenlik sebebiyle değiştirmek durumunda kaldık. Bu alanda yer alan Süleyman Şah saygı karakolunda görevli askerlerimizin hayatlarını tehlikeye atmamak için bu karara vardık. 

Biz Musul'da başkonsolosluk görevlilerimizi de kıllarına zarar gelmeden kurtardık. Eğer bu muhalefetin ağzına baksaydık Allah muhafaza orada bir operasyon yoluna gitseydik belki de bu kardeşlerimizin bir kısmı bugün hayatta olmayabilirdi. Siyaset duygusallık götürmez. Siyaset akılla bilimle tecrübeyle yapılan bir iştir. Onun için insanı yönetme sanatıdır siyaset, milleti yönetme sanatıdır. Heyecan verelim birileri gaz versin böyle şey olmaz. 

HÜKÜMETİ VE GENELKURMAYI TEBRİK EDİYORUM

Bu konuda hükümetimizi ve Türk silahlı kuvvetlerimizi başarılı çalışmalarından dolayı bir kez daha tebrik ediyorum. Bu konuda söylenen sözler cehalet ve iftira boyutunu aştı. Halbuki mesele o kadar ortada ki! Bölgede büyük bir karmaşa ve çatışma var. Ortalık böyle iken bizim burada kalkıp askerlerimizi bile bile ateşe atmanın bir anlamı var mı? Biz de ne yaptık? Bu noktada Suriye içerisinde bizim farklı bir alana yere burayı taşımamızın faydalı olacağı kanaatine vardık. Bu manevi emaneti Suriye sınırları içinde bir başka yere naklettik. Ülkemize çekip almadık. Akıl ve vicdan sahibi kim buna karşı çıkabilir? Ama işte karşı çıkanlar var. Bunu da tamamı yalan yanlış iftira mahiyetindeki ifadelerle yapıyorlar. 

Tabii ki ben cumhurbaşkanlığı makamında milletin seçtiği bir cumhurbaşkanı olarak bugün şahsıma başbakanıma genel kurmay başkanıma bütün bu operasyon içinde yer alanlara karşı yapılan saldırıya sessiz kalamam. Bir siyasi partinin genel başkanı cumhurbaşkanına başbakanına g.kurmay başkanına tüm askerlerimize akıl almaz ithamlarda bulunuyor. Tek bir mehmetçiğin burnu kanamasın diye hassasiyet gösteren TSK'yı ve hükümeti hedef alanlar önce dönüp kimlerle yan yana olduklarına bir baksınlar. 

SEN GENELKURMAY BAŞKANIMIZIN ATILACAK TIRNAĞI OLAMAZSIN

Açık söylüyorum bunlar ancak ülkesine yabancılaşmış bir zihniyetin genelkurmay başkanımıza saldıran bu zat, önce aynaya bir baksın. Sen şu anda genelkurmay başkanımızın atılacak tırnağımızın bir paresi dahi olamazsın. Terörle mücadele diyorsun. Senin bugüne kadar yaptığın bir şey var mı? Ama bizim genelkurmay başkanımız subaylarımız dağlarda taşlarda görev yapıyor. Teröristle mücadeleyi bunlar sürdürdü. Sen sadece Ankara'dan kuru sıkı atıyorsun. Önce haddini bileceksin. Bir taraftan da milliyetçi ayaklarına takılacaksın. Bu nasıl bir millilik. Kendi genelkurmay başkanına bu ifadeleri yakıştırmak akla izana sığmaz. Böyle bir şey olamaz. Ben de diyorum ki! Milliyetçi olduğunu söyleyenler, şakşakçıları söylemiyorum, bu ülkenin ordusuna bu denli çirkin yakıştırmayı yapanları ben sizin takdirinize bırakıyorum. İnanıyorum ki bunlara gereken dersi cevabı siz vakti saati geldiğinde verirsiniz. 

Sayın başbakana ve hükümete de saldırıyor. Çanakkale ile benzetiyor. Çanakkale ile bunun ne alkası var. Burada gayet akıllı bir şekilde operasyon yapılıyor. En ufak bir toprak kaybı olmadan bizim sınırımıza en yakın yerde yine Suriye topraklarında çok daha coğrafi olarak uygun bir alanda şu anda yerleşim yapılıyor. Hazırlıklar yoğun şekilde devam ediyor. Proje çalışmaları yapıldı. Anında da bu proje uygulanacak. Toprak kaybı yalan. Böyle bir şey yok. Vakti saati geldiği zaman inşallah türbeyi ziyaret edersin. Ne diyelim bunlara... Ancak bunu diyeceğiz. Yeni yapılan yer hemen sınırın önü olduğu için orada taburlarımız var. Herşeyiyle daha güvende. Herhangi zerre kadar toprak kaybı olmadan burası inşa ediliyor. 

MİLLETİMİZİN GÖZBEBEĞİ ORDUMUZA SALDIRMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Milletimizin gözbebeği ordumuza saldırmalarına asla izin vermeyiz vermeyeceğiz. Milletin bağrından çıkan kahraman ordumuza yönelttikleri saldırılar için kendilerini şiddetle kınıyorum. Milletimiz bu haddini bilmezliklerin hesabını elbette kendilerinden soracaktır. 

Türkiye bu operasyonu hiçbir örgütle işbirliği içinde veya onların izniyle asla yapmamıştır. Bunların hepsi yalandır. Bu örgütlerle işbirliğine ihtiyacımız yok. Bu ülke bu iradeye sahiptir. Bu güce sahiptir. Bu operasyon başından sonuna kadar Türkiye'nin kendi kararı imkanları ve kabiliyeti ile yürütülmüştür. Buradan kendilerine pay çıkararak kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalışanlara itibar edilmemeli. Anamuhalefet burada Esed rejimiyle beraber hareket etmektedir. Diğer muhalefet de Esed rejimiyle hareket etmektedir. Oradaki terör örgütüyle hareket etmektedirler. Bu harekete bu operasyona karşı çıkanların yeri onların yanıdır. 

HAYATLARI BOYU BİR TÜRBENİN ÖNÜNDEN GEÇMEYENLER

Hayatları boyu bir türbenin önünden geçmeyenler sabah akşam bunu konuşuyor. Aslında bunlar türbe nedir onu bile bilmezler. Türbelerimiz bizim tarihimizin kültürümüzün önemli birer mührüdür. Coğrafyamızın dört bir yanına yayılan türbelerimiz manevi önemlerinin yanısıra bu topraklardaki varlığımızın anıtlarıdır. Bunlar şehitlik nedir bilmezler. Biz gittiğimiz her yerde şehitliklerimizi aradık bulduk çıkardık. İhya etmenin çabası içinde olduk. 

BENİM DEDEM DE ŞEHİT OLDU

Benim dedem de Sarıkamış'ta şehit oldu. Biz oraların değerini biliriz. Bu muhalefettekilere Sarıkamış dersen akıllarına sadece kayak gelir. İnşallah orayı da Çanakkale gibi tarih hafızasına kazandıracağız.

Bu milli bir meseledir. Bu meseleyi günlük siyasete alet edenler Süleyman Şah'ın manevi hatırasına saygısızlık içindedirler. Türkiye'yi okumaktan aciz insanların bölgedeki gelişmeleri doğru değerlendirmelerini beklemek yanlıştır. İnsan biraz izan sağduyu beklemeden de edemiyor. Bu ülkenin bu milletin hayrına söyleyecek sözü olmadığını gösterenleri sizlerin takdirine bırakıyorum. 

BİZİM GENLERİMİZDE BAŞKANLIK SİSTEMİ VAR

Bizim genlerimizde aslında Başkanlık sistemi var. Tarihimizden geliyor. Öyle veya böyle parlamenter demokrasiye geçildi. Dünyadaki örneklere baktığımıza zaman bir yere kadar bir şeyi yakalarsınız. İstikrar olabilir. Ama bir yere geldikten sonra patinaj başlıyor. Artık daha ileri gidemiyorsunuz. Çünkü kilitleme sözkonusu. Şu anda içgüvenlik yasası torba yasa görüşülüyor. İktidar partisinin 312 milletvekili var. Muhalefetin tamammı 220... Düşünebiliyor musunuz 312 vekili 220 vekil kilitliyor. Millet meclisinde akla hayale gelmez hakaretler afedersiniz küfürler edenler var. Biliyorlar ki biz bu işi başaramayacağız. Er geç bu torba yasa çıkacak. o zaman boşluklardan nasıl istifade ederiz diyorlar. Masanın üstündeki çanı söküp kıracak kadar ileri gidiyorlar. Kürsüyü işgal edebiliyorlar. Kimisi afedersin teröristlerin yüzlerine taktığı maskeyi parlamentoda yüzüne takıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Senin bu terör örgütünden ayıranın ne? Ondan sonra da demokrasi diyorlar. Sizin derdiniz başka. Derdiniz terör estirerek meclisi kilitlemek. Bakıyorsunuz şimdi orada bir şey var. Ne var? Ana muhalefet diğer muhalefet bir de tabi dışarda paralel yapı dördü birleşmiş acaba bu süreci nasıl tıkarız. 

TEK YOL BAŞKANLIK SİSTEMİ

Kardeşlerim bunu aşmanın tek yolu başkanlık sistemidir. Başkanlık olduğu anda böyle bir şeyi yapmak mümkün değildir. Bakın değişik uygulamaları var. Mesela Meksika'da geçenlerde oradaydım, yasama organının başkanı Başkan. Bizdeki şeyiyle cumhurbaşkanı hem yasamanın hem yürütmenin başı. Çalışmaları nasıl diyorum. Gayet memnunuz diyorlar. Amerikaya bakıyorsun. Orada demorkasi mi yok? En ileri demokrasi orada. Bu başarıyı nasıl yakaladılar? Başkanlık ile. Onlar da parlamenter demokrasi ile bir yere geldiler sonra sistemi değiştirdiler başkanlığa geçtiler ve 30 senedir bir anda pik yaptılar yükseldiler. Başkanlık sisteminde bir defa parlamentonun milletvekillerinin iki kamaralı sistem orada tek. Biz şahsen tek olmasını düşünüyoruz. Bugünkü gibi olur. Sana verdiği yetki neyse sen ancak o yetkiyi kullanırsın. Ondan daha ileri gidemezsin. Denetim noktası da güçlüdür. Bundan niye çekiniyorlar?

Onlar biliyorlar ki bu millet bize bu ülkede iktidar vermez. Millet kendi değerlerine sahip çıkanları arıyor hizmetkar olanları arıyor. Kalkıp da karşısında el pençe divan duracak olanları değil. Millet sen benim vekilimsin dolayısıyla millet olarak bize hizmet edeceksin. Daha tevazu sahibi olacaksın. Mütevazi olacaksın. Ne olursan ol tevazudan asla fire vermeyeceksin. Her zaman söylüyorum. Gideceğimiz yer iki metreküp mezar değil mi? Hocaefendi kalkıp da cumhurbaşkanı niyetine mi diyecek? Milyarder niyetine mi diyecek? Er kişi niyetine diyecek o mezara gömecek. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim