• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C

Erdoğan: Rahmetli Türkeş de bunu istiyordu

Erdoğan: Rahmetli Türkeş de bunu istiyordu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kaçak Saray'da konuştu. Erdoğan başkanlık sistemini Alpaslan Türkeş başta olmak üzere Turgut Özal ve Süleyman Demirel'in de istediğini öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile beraberindeki heyeti kabulünde konuştu. Erdoğan'ın gündeminde Başkanlık sistemi ve seçimler vardı. Seçimlerin ana gündeminin anayasa ve başkanlık sistemi olması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, Türkeş, Özal ve Demirel'in de başkanlık sisteminden yana olduğunu öne sürdü.
 
Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:
 
Rahmetli Türkeş de başkanlık sistemini savunuyordu. Şimdi sırf biz önerdik diye kendi tarihlerine kendi törelerine ters düşmek pahasına başkanlık sistemine karşı çıkıyorlar. Biz bu ülkede bir daha milli şef özentileri çıkmasın diye başkanlık sistemi diyoruz. Biz bu ülkede bir daha vesayet odaklarından güç alınarak milletin iradesi hiçe sayılmaya kalkışılmasın diye başkanlık sistemi istiyoruz. Bu ülkede hiç kimse millete efendilik taslamayı terbiye etmeyi aklından geçirmesin diye başkanlığı teklif ediyoruz. 

 

 
 
"BİRİ ÇIKIYOR KUZEY KORE DİYOR"
 
Biri çıkıyor Kuzey Kore'yi Afrika'yı örnek gösteriyor. Öteki Kurtuluş savaşı vermekten bahsediyor. Türkiye'ye bakıp Kuzey Kore'yi görmek milli iradeye saygısızlıktır. Aynı şekilde savaş kelimesini telaffuz eden kişi bunun millete karşı savaş olduğunun farkında değil. Milletin yüzde 52'sinin oyuyla göreve gelen cumhurbaşkanına ondan cumhrubaşkanı olmaz diyen bir anlayış elbette Kuzey Kore'yi görür. 
 
"IŞİD'İN SALDIRISINI LANETLİYORUM"
 
Aslında gönüllerindeki özlemi ifade ediyorlar. Bize diktatör diyenlerin kendi partilerinde yaşanan en küçük farklılıklara nasıl tahammülsüz olduklarını görüyoruz. Hadi tahammül et. Kendilerinin de içinde bulunduğu seçimle iş başına gelen bizi eleştirenlerin Mısır ve Suriye'de kendi halkını katleden diktatörler için ağızlarını açtıklarını duydunuz mu? Bu vesileyle DEAŞ'ın Ürdünlü pilotu yakma eylemini telin ediyorum lanetliyorum. Pilota rahmet dilerken ailesine de başsağlığı diliyorum. Böyle bir vahşet olamaz. Böyle bir şeyi kabullenmek mümkün değil. Bunun İslam ile yakından uzaktan alakası yoktur. Bunların da İslamla alakası yok. 
 
"DİLİ YOK KALBİMİN ONDAN NE KADAR BİZARIM"
 
Mısır'da 183 kişiye idam cezası veriliyor. Batıcı ülkeler bunları telin ediyor mu? Çıkın konuşun ya bunlara bir şeyler söyleyin. Aynı şekilde Amerika. Çıkın bir şey söyleyin. Rusya çık bir şey söyle. Nasıl oluyor da suçsuz bu insanlar darbeye karşı çıktıkları için idam ediliyor? Diyorlar ki sayın cumhurbaşkanım bu konularda sakin olun. Nasıl sakin olayım? Ağlarım ağlatamam hissederim söyleyemem dili yok kalbimin ondan ne kadar bizarım. Peki Rabbimiz ne diyor? Habibi ne diyor? Medeniyetimizin bu konudaki yaklaşımı ya elimizle ya dilimizle ya da kalbimizden buğz edeceğiz. 
 
"O ZAMAN NE YAPMAK İSTİYORSAN YAP"
 
Bunlar darbelerle iktidara gelmeye alışmışlar. Millet ile iktidara gelmek gibi bir ümitleri yok. Bir kitap fırlatmayla istiyorlar ki bir gecede yerle yeksan olan zayıf bir ülke olsun. Onlar da bu kaosta kendilerine güç ve iktidar devşirsin. O günler geçti. O Türkiye geride kaldı. Artık manşetlerle lobilerle yönetilen bir Türkiye yok. Türkiye'yi yönetmek mi istiyorsunuz? Öyleyse gideceksin millete meramını anlatacaksın ufkunu ortaya koyacaksın eğer millet sana inanırsa destek verirse işte o zaman gelir ne yapmak istiyorsan onu yaparsın. 
 
"GERÇEK VE İLERİ DEMOKRASİ BU"
 
Bugün Amerika'da çift başlı sistem var. Temsilciler meclisi ve onun üstünde Senato var. Burası çok güçlü bir denetime sahip. Biz de diyoruz ki şu anki yapı gibi olsun. Bu parlamento neye müsade ederse başkan onu yapabilsin. O kadar yapabilsin. Müsade etmediğini yapamasın. Biz sağlık reformunu yaptık. Ama sayın Obama hala sağlık reformunu yapamadı. Müsade etmiyorlar. Biz bunu niye istiyoruz? Bizim derdimiz başka. Başkan yetkisini sonuna kadar kullanabiliyor. Atanmışların değil seçilmişlerin daha hakim kudretli olduğu bir yapı ortaya çıkıyor. Gerçek ve ileri demokrasi bu. Atananlar seçilenleri değil seçilenler atananları yönetecek. Olay bu. Bürokratik oligarşi burada emperyal bir anlayışla egemenlik sürdürmüyor. 
 
"ELİNE BELİNE VE DİLİNE SAHİP ÇIKACAKSIN"
 
Sen gece gündüz millete hakaret et sonra git oy iste. Millet sana oy verir mi? Göbeğini kaşıyan adam diyene oy verir mi? Milletin sana teslim etmediği bir gücü hakaretle terbiyesizlikle elde etmeye kalkarsan cevabını alırsın. Kimsenin bu ülkeyi kaosa sürüklemesine izin veremeyiz. Bu herşeyden önce Cumhurbaşkanı olarak benim görevimdir. Bana saldıranlara hakaret edenlere karşı gereğini yapmak hukuk ortamında benim nefsi müdafaa hakkımdır. Bunların ahilik dersine ihtiyacı var. Dilini gözünü ve belini bağlı tutacaksın. Hacı bektaş ne diyor? Eline beline diline sahip çıkacaksın. Çıkmazsan sonuçlarına katlanırsın. Edep yahu demişler. El dil bel demektir bu. 
 
"BU BENİM EN DOĞAL HAKKIM"
 
Kırşehir'e gidişimi yadırgıyorlar. Meydanlarda yeminini unutmuş konuşuyor diyorlar. Bunlar Cumhurbaşkanı yemininin muhtevasını bilmiyorlar. Ben tarafım her zaman söylüyorlar. Ama bu bir siyasi partinin tarafı olmak anlamına gelmiyor. Ben milletin tarafındayım. Bunu görmüyorlar. Kırşehir'de toplu açılılş törenine cumhurbaşkanı olarak davet ediliyorum. Gittim onbinlerce insan geldi. Onlara konuşmayacak mıyım? Niye rahatsız oluyorsunuz? Cuma günü de Bursa'dayım. Roman vatandaşalrıma da hitap edeceğim. Daha sonra başka illerde hem teşekkür hem bu tür ziyaretleri aynı şekilde yapacağım. Ne dedim? Masada gelen evrakları imzalayan bir Cumhurbaşkanı olmayacağım dedim. Koşan koşturan yatırımları yerinde takip eden bir cumhurbaşkanı olacağım dedim. Bu benim en doğal hakkım. Niye bundan rahatsız oluyorsunuz? Yatırımları takip etmek yemine aykırı mıdır? Nasıl bir iş bu? 
 
"AİLEMİN DE OYUNA KARIŞAMAM"
 
7 Haziran bu ülkede milletimizin yeni Türkiye için bir irade ortaya koyma günüdür diyorum. 7 Haziran bu ülkede maalesef başaramadığımız yeni anayasa olayını başarmak için iradesini ortaya koyma günüdür diyorum. E bundan niye rahatsız oluyorsun? Millet kime bu yetkiyi verirse bu yetkiyi alan da anayasayı yapacak bir güçle alsın ki gelsin hem yeni Türkiye'nin temelini atsın hem de isterse başkanlık sistemini getirir isterse getirmez. Karar milletindir benim değil. 7 Haziran'da benim de sizler gibi bir tane oy hakkım var. Ailemin de oyuna karışamam. Kulübenin içine girince nereye oy verdiğini bilemem. Yıllardır bu fikirleri ifade ediyorum. 
 
"TÜRKİYE'NİN BAŞKANLIK SİSTEMİNE İHTİYACI VAR"
 
Türkiye'nin bu değişime ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Herkes görüşünü serbestçe ortaya koysun. Bunların hepsi konuşulacak ve sonuçta nihai kararı elbette millet verecek. Artık dünyada hamdolsun tüm bu idari yapıların uygulandığı ülkeleri gezdim. Amerika en ileri demokrasi ve ekonomi deniyor. Peki ABD neyle idare ediliyor? Başkanlık sistemiyle... Hayır bunun şahsım olması bir başkası olması önemli değil. Millet kimi layık görürse onu getirecektir. Köşe yazarları ekranlara bakıyorum konuşuyorlar. Sayın Başbakan ve benim arama bir şey sokmak istiyorlar. Boşuna uğraşmasınlar. Kusura bakmasınlar. Biz dertliyiz. Millete bedel ödetecek hiçbir kararın altında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası olmaz. 12 yıllık hassasiyetimiz neyse aynı hassasiyet devam edecektir. Çünkü Türkiye'nin muasır medineyetler seviyesinin üstüne çıkması lazım. Bizim özlemimizde şu var. 
 
"BİZ HER SEÇİMDE YENİ ŞEYLER SUNUYORUZ"
 
Yeni bir yasal düzenleme geliyor. Ne diyorlar? Molotof suç olmayacakmış. Siyasetçi kalkıp bunu söyleyebilir mi ya? Ben onların önünde giderim diyor. Böyle şey olur mu? Tahkir etmeyi siyaset diye sunarsanız işte böyle olur. Yeni projeyle gelmiyorlar. Açık net ortada seçimler tabloyu ortaya koyuyor. Sürekli aynı şeyi yaparak her seferinde farklı sonuç beklemek akıl karı değil. Biz her seçimde yeni şeyler sunuyoruz.
 
"BAŞKANLIK SİSTEMİNİ TÜRKEŞ, TURGUT ÖZAL VE DEMİREL DE SAVUNUYORDU"
 
Başkanlık sistemini savunanlar arasında Türkeş'i, Turgut Özal'ı ve Demirel'i görebilirsiniz. Onlar da destekliyor. Türkiye'nin bu yol vasıtasıyla köklü değişime ihtiyacı var. Bu yüzden yeni anayasa ve başkanlık sisteminin takipçisiyiz. Unutmayın ki cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık makamlarında kimlerin bulunduğu bellidir. Mevcut durumdan memnun olması gerekenler tam tersine yani bizler değişim için mücadele ediyor değişimden yana olması gerekenler ise hayır illa mevcut durum devam etsin diye çabalıyor. Ya zaten mevcut durumda iktidar olamıyorsunuz. Sistemin değişmesi sizin için de bir fırsat olabilir. Ben samimi bir şekilde yeni anayasa ve başkanlık sistemine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu mesele millete mal olduğunda önünde hiçbir güç duramaz. 7 Haziran'daki seçimlerin bu konuda belirleyici olacağına inanıyorum.  Müsademei efkardan barikai hakikat doğar. Fikirlerin çarpışmasından hakikat güneşi doğar diyor yani. İşte biz de bu konular tartışılsın istiyoruz. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim