• BIST 93.043
  • Altın 194,427
  • Dolar 4,7262
  • Euro 5,4889
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 27 °C

Erdoğan: Paralel yapı esnafa musallat oluyor

Erdoğan: Paralel yapı esnafa musallat oluyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan 4. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'nda konuştu. Erdoğan burada yaptığı konuşmada "paralel yapıya" yüklendi. Galataport ihalesinin yürütmesinin durdurulmasına da tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 4. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'nda konuştu. Erdoğan burada yaptığı konuşmada "Paralel yapının esnafa musallat olduğunu" iddia etti.

Erdoğan Afrika ülkelerini paralel yapı tehlikesine karşı uyardığını birilerinin de bundan rahatsız olduğuna dikkat çekti. 

Erdoğan esnafın sadaka ve zekatlarını "paralel yapıya" değil başka dernek ve vakıflara vermesi gerektiğini ifade ederek, "Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit eden bu yapıyla mücadelemiz milletimizin de verdiği yetkiyle hız kesmeden devam edecek." dedi. 

Erdoğan normalde Başbakan Davutoğlu'nun vermesi gereken müjdeyi de esanafa kendisi vererk şu ifadeleri kullandı: 

"Prim borçlarını ödeyemediği için emeklilik hakkını kazanamayan Bağ-Kur’lu kardeşlerimize inşallah Halkbankamız 0,97 aylık faizle ve 36 ay vadeli olacak bir kredi vermek suretiyle Bağ-Kur’lu bu borçlarını ödeme imkanı yakalayacak. Emeklilik hakkını kazandığı gibi de sosyal haklardan istifade etmeye başlayacak. Bundan istifade edeceklerin sayısı 279 bin Bağ-Kur’lu. Tüm Bağ-Kur’lu kardeşlerime halkbankamızın SGK ile yapacağı bu protokolle birlikte şu anda güzel bir imkan hazırlanıyor.  Kredi borcunu kredi çektikten üç ay sonra ödemeye başlayacak. Bir de böyle bir imkan geliyor. Böylece artık bağkurlu emekli olma noktasındaki bu sıkıntısını da aşmış olacak.." 

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Esnaf yaşadıkça millet yaşar, esnaf ayakta durdukça devlet ayakta kalır. Yeni sorunlara yeni çözümler üreteceğiz. 

İstikrar idarei maslahat değildir. İstikrar mevcudu muhafaza etmek ama ileriye gitmek için de sürekli atılım yapmaktır. 

Yıllarca mevcutla yetindiler, var olanın üzerine yenisini eklemediler. Sonuç ise çöküş oldu. 

 

Eğer idarei maslahat deseydik milli gelir 230 milyar dolarda kalırdı. Biz istikrar dedik milli geliri 3 kattan fazla büyüttük 820 dolara yükselttik. 

Türkiye eski Türkiye olsaydı şimdi IMF'den borç alıyor olurdu. Türkiye zaman zaman duyuyoruz, bölgesel meselelerle neden bu kadar ilgili deniliyor. Mısır için susalım, Filistin için susalım, Suriye ve ırak'ı görmezden gelelim diyorlar. Bakın açık söylüyorum. Mısır'a Filistin'e Suriye'ye susmak da mümkün. Bu da bir seçenek. Avrupa nasıl susuyorsa, biz de susabilirdik. Ama o zaman büyük devlet olamazdık. 

"BİRİLERİ 12 BİN KİLOMETREDEN NEDEN GELİYOR?"

Birileri bu bölgeye 12 bin kilometreden niye geliyor? Ne alakası var bunlarla, niye geliyor? Susarsanız, tepkisiz kalırsanız ahi evranın Hacı Bektaşın, Hacı Bayram'ın asırlardır alın teri dökmüş esnafın karşısında alnınız ak çıkamazsınız. 

Ahi ne demektir biliyor musunuz? Ahi Dicle'nin kenarındaki koyunu kendisine dert edindiği kadar Nil ve Tuna'nın kenarındakini de kendine dert edinendir. Bizim esnafın ufku hiçbir zaman dükkanının önü olmamıştır. Bizim devlet olarak ülke ve millet olarak ufkumuz hiçbir zaman başkentlerin devlet binalarının içine de hapsolmamıştır. 

Yan gelip yatanlar varsın yatsınlar. Ama biz bürokratın koşturmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanı bu noktada asla istisna değildir. Koşan koşturan terleyen bir cumhurbaşkanı istiyor, böyle bir Cumhurbaşkanı olmanın gayretini mücadelesini veriyoruz. 

"BEYLER YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİYOR"

Galataport'ta ihalenin yürütmesi durdurulmuş. Bu nasıl bir vatanseverliktir, nasıl bir milliyetperverliktir. Cumhurbaşkanının ihaneti vataniye diye bir suçu var peki yargıcın nesi var? O neyle yargılanacak? Beyler yürütmeyi durdurma kararı veriyor. Bir değil iki değil üç değil. Dert başka dert başka... Bunun izahını arıyoruz. Bu meseleyi çözmemiz lazım. Belli bir nazarla olaylara bakamazsınız. Hakikat gözlüğüyle bakmaya mecbursunuz onun için adalet arıyorum adalet. 

Milli Güvenlik Kurulu'ndan aldığımız tavsiye kararı sıradan bir karar değildir. Legal görüntü altında illegal faaliyetlerle ulusal güvenliğimizi tehdit eden tüm unsurlara karşı mücadelemiz sürecek. Nitekim Bakanlar Kurulu da karar almıştır. Bugünden geriye dönüş olmayacak. 

"TÜRKİYE'NİN UÇMASI LAZIM"

Türkiye'nin uçması lazım, bizi dışardan bitiremezler, bizi ancak içerden bitirirler. 

"AFRİKALI KARDEŞLERİMİZİ PARALEL YAPIYA KARŞI UYARDIM"

Paralel yapının esnaf ve sanatkarımıza nasıl musallat olduğunu kimi zaman gönüllü çoğu zaman şantaj kumpas ve baskıyla esnaf ve sanatkarı sömürdüğünü bugün artık çok daha net olarak gördük ve görüyoruz. Paralel yapıyla ilgili olarak yurt içi ve dışında yaptığımız isabetli uyarılar bakıyoruz paralel yapının bazı müttefiklerini rahatsız ediyor. Bütün cesaret çağrılarımıza rağmen maalesef şantajın bazı siyasiler üzerinde etkili olduğunu görmek de bizi üzüyor. Ekvator Gine'sinde Afrikalı dost ve kardeşlerimize yaptığımız uyarılarda bu manada birilerini rahatsız etmiş. Afrikalı kardeşlerimizi sinsi yapı hakkında uyarmak bizim en tabi vazifemizdir. Zira farklı maskeler altında bir misyoner ve ajan tavrıyla bu yapının Afrika'da faaliyet göstermesi ülkemiz adına da dost ülkeler adına da ciddi tehdittir. 

"TÜRKİYE'NİN ULUSAL GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDEN BU YAPI..."

Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit eden bu yapıyla mücadelemiz milletimizin de verdiği yetkiyle hız kesmeden devam edecek. Esnaf ve sanatkar kardeşimin de bu mücadeleye omuz verdiğini biliyorum. Esnafımızın sadakası ve zekatı yanlış yerlere gitmeyecektir. Ülkemizde öğrencilere samimiyetle el uzatan yoksulların elini tutan, milli ve manevi değerleri karşılık beklemeden aktaran nice dernek vakıf var. 780 bin km kare içinde bu ülkenin gerçek gönül mimarlarına evinizi kapınızı ve sokağınızı açık tutacağınıza yürekten inanıyorum. 

Çözüm sürecine gelince. Esnafımız gerçekten çok kritik bir yerde duruyor. Teröre en fazla bedel ödeyen kesim esnaf ve sanatkarlarımız olmuştur. 6-7 Ekim olaylarına rağmen süreci muhafaza edecek olan esnaf ve sanatkarlarımız olacaktır. Esnaf arasında Türk, Kürt, Arap gibi ayrımlar yoktur. Çünkü onlar ahidir, kardeştir. 

Üst akıl Halep'i önemsemiyorsa taşeron akıl da önemsemiyor. Esed barbarlığı karşısında 300 bin insanın katlini seyrettiler. Şimdi Kobani üzerinden güya vicdan şovu yapmaya çalışıyorlar. Herkes bilsin biz bizim meselemizi üst akılla ya da üst aklın taşeronlarıyla değil milletimizle beraber çözeriz. Üst aklın esaretinde farklı niyetlerin içine girenlere sabotaj peşinde koşanlara da önce millet ardından da devlet gereken cevabı verir.  

BAĞKUR'LUYA EMEKLİLİK MÜJDESİ
 
Sizinle önemli bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. O da şudur... Sosyal Güvenlik Kurumu bugün öğleden sonra inşallah Halkbankası ile bir protokol imzalayacak. Bununla emeklilik imkanı var fakat prim borçlarını ödeyemediği için emeklilik hakkını kazanamayan bağkurlu kardeşlerimize Halk Bankamız 0,97 aylık faizle ve 36 ay vadeli olacak bir kredi vermek suretiyle Bağkur'luya borçlarını ödeme imkanını verecek. Emeklilik hakkını kazandığı gibi de bütün sosyal haklardan hemen anında istifade etmeye başlayacak. Bu yapılandırmadan istifade edecek kişi sayısı 279 bin'dir. Yapılandırmaya konu miktar 3,6 milyar Türk lirasıdır. Tüm Bağkur'lu kardeşlerime Halkbankamızın SGK ile yapacağı bu protokol ile gerçekten büyük bir imkan hazırlanıyor. Krediyi çektiği tarihten kredi borcunu 3 ay sonra ödemeye başlayacak. Bir de bu imkan var. Böylece artık Bağkur'lu emeklilik sıkıntısı da aşılmış olacak. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim