• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 0 °C

Erdoğan: O banka batmış zaten

Erdoğan: O banka batmış zaten
Cumhurbaşkanı Erdoğan uzunca bir süre sonra TÜSİAD toplantısına katıldı. Burada konuşan Erdoğan, Bankasya'yı kastederek, " Bir bankanın batırılması için çalışılmıyor. O banka şu anda batmış zaten. Fakat taşıma su ile döndürülmeye çalışılıyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TÜSİAD'ın Yüksek İstişare Toplantısı'nda konuştu.

Erdoğan Bankasya'nın batırılmaya çalışıldığı iddialarına cevap vererek, "Dün bir açıklama duydum. 2000'li yıllarda 26 bankanın battığı söyleniyor bir bankanın batırılması için çalışıldığını söyleniyor. Bir bankanın batırılması için çalışılmıyor. O banka şu anda batmış zaten. Fakat taşıma su ile döndürülmeye çalışılıyor." dedi. 

Erdoğan konuşmasının büyük bölümünü Paralel yapıyla mücadele ve Gezi olaylarına ayırdı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TÜSİAD toplantısında yaptığı konuşmadan satır başları şöyle;

TÜSİAD yenilenen vizyonuyla Türkiye'nin daha ileri demokratik satndartları yakalamasına katkı sağlayacaktır.

28 Şubat müdahalesi halkın oylarıyla gelmiş bir hükümeti iktidardan uzaklaştırmıştı

Halkın iradesine yapılan demokrasi müdahalelerinin bedelini ödedi. İMF ile çok yüksek faizli anlaşmalar yapıldı.

Türkiye'de öyle bir sistem inşa edilmişki ne zaman işler iyiye gitse işte o zaman darbe olur, kriz ortaya çıkar. Bunu defalarca yaşadık

Bizi kıyasıya eleştirenlerin ananas meselesinde, tesbih meselesinde, rafineri meselesinde ağızlarını bıçak açmadı. 

Görevdeyim, emniyette dönemin başbakanı diyorlar. Ben görevdeyim yahu. Dönemin başbakanı diye tutanaklar tutuluyor. Şimdi bütün bunları yapanlara karşı eğer sessiz kalınsaydı bu ülke ne hale gelirdi. Bu ihanet çetesine seslerini kimse çıkarmazdı. 

Ondan sonra Türkiye'nin uluslararası itibarı zedelendi diyorlar. Amerikan, Avrupa medyasında üç tane yalan haber çıktı diye bu ülkenin itibarı zedelenmez. Adana'da paralel yapının uşakları tarafından MİT tırlarının önü kesildiğinde amaç Türkiye'yi uluslararası arenada teröre destek veren ülke olarak karalamaktı. İnanın yapılan o yalan haberler zerre kadar umrumuzda değil. Bunan itibarımız da asla zedelenmez. 

Dün gazeteleri eğer okuduysanız bir tanesinde çok ilginç şahsım ve sayın Başbakan birlikte Ankara'da Hacıbayram'da cuma namazı kılıyor. Orada çekilmiş resmimiz ve bu resmimizle beraber, ABD'deki New York Times gazetesi IŞİD'in yatağı burası diyor. Değerli arkadaşlar böyle bir anlayış böyle bir mantık böyle bir dezenformasyona karşı, biz Türkiye'yi ülkemizin bütün STK'ları hep birlikte tavır almamız gerekmez mi? Onlar meşreplerinin gereğini yapacaklar. Ama biz şuna inanıyoruz. Bu kervan yürüyecek. İçerden destekleyenlere rağmen yürüyecek. Paralel manşet atanlara rağmen yürüyecek. 

Paralel ihanet çetesi ve onun işbirlikçisi uluslararası medya bir oluyor Türkiye'nin birliğini dirliğini özellikle de ekonomiyi hedef alıyorlar buradan da birileri işadamı kisvesi altında bunlara destek veriyor. Eski Türkiye muhaldir. O dönem açılmamak üzere kapanmıştır. 

Kredi derecelendirme kuruluşlarından iki tanesinin verdiği nota bak. Güler misin ağlar mısın? Siz inanıyor musunuz? Afedersin bunlar hangi ölçüye göre bu notu veriyor. Batmış ülkeye 6 derece birden veriyorsunuz. Şu anda afedersiniz Almanya'nın vermiş olduğu kredilerle bir çırpıda 6 derece tırmanıyor. Türkiye gibi bir ülke şu anda Avrupa'da yok. Biz böyle bir dönemde bile yine 2'nin üzerinde bir büyüme kaydediyoruz. Sen kalkmış böyle not veriyorsun. Burada art niyet var. Siyaseten deviremedik, ekonomik olarak biz ne yapalım da Türkiye'yi devirelim. Bu salt ne şahsımın ne de hükümetin sorunu değil. Hep birlikte hepimizin sorunu. 

İsim veriyorum. Standart and Poors böyle bir şey yaptı. Ben çıkıştım siyasi dedim. Bu ekonomik değil. Aynısını şimdi bunlar yapıyor. Bu karar siyasidir. Ne ekonomiktir ne bilimseldir. OECD'nin genel sekreteri şunu söyledi. Onların söyledikleri önemli değil bizim söylediklerimize bakın diyor. Biz onlarla aynı kanaatte değiliz. Vakıa bu. Burada dayanışmamız hem sizler hem ülkemiz için çok önemli. Her türlü algı operasyonunun her türlü darbenin karşısında biz milletçe dimdik durduk ve durmaya da devam edeceğiz. 

Falanca medya şunu yazmış. Yazarsa yazsın. Falanca kredi kuruluşu şunları söylemiş. Biz buralara onlarla gelmedik. Kaybolan itibar o medya ve derecelendirme kuruluşlarının itibarıdır. Bir işadamı için hukuk sistemi hayati derecede önemlidir. Hukuk adalet dağıtmıyorsa orada yatırım da olmaz üretim de olmaz istihdam da olmaz. Küresel sermaye o zaman Türkiye'ye gelmez. Türkiye'ye gelmesi için hukuk sisteminin güvenilir olduğunu görmesi lazım. Hukuk sistemindeki sorunlardan şikayetçi olması gereken en başta işadamlarıdır. Ama paralel uzantılara dair işadamlarından bugün ilk defa kararlı bir ses duyduk. Onun için teşekkür ediyorum. 

Dün bizi hançerlemek istediler, yarın ellerine fırsat geçerse sizi de hançerlerler. Bugün birileri yargıya sızmış paralel uzantılar dolayısıyla rant elde edebilir. Ama yarın o hesap döner o yapıyı destekleyenleri de vurur. Yeni bir Türkiye kurulurken iş dünyasının da artık yeni bir vizyon ortaya koyması gerekir. 

Dün bir açıklama duydum. 2000'li yıllarda 26 bankanın battığı söyleniyor bir bankanın batırılması için çalışıldığını söyleniyor. Bir bankanın batırılması için çalışılmıyor. O banka şu anda batmış zaten. Fakat taşıma su ile döndürülmeye çalışılıyor. 

Şimdi böyle batan bir finans kuruluşunu o dönemdeki yanlışları tekrarlayarak devam mı ettirelim. Hakaretamiz şekilde sayın Başbakan'a onun yanında da yüksek rakımlı yerlerden bahsediyor. Pek alışık değil oralara da gelmesi de mümkün değil bu kafayla. 

İş dünyası ekonomi kadar sosyal ve siyasi meselelerle de ilgilenir. Hükümet yapıcı eleştirileri tek tek dinleyecek ve gerekeni de yapacaktır. Bugün Ankara'ya döndüğümde sayın Başbakan ile haftalık olağan toplantımızda bugün sizlerden duyduklarımı paylaşacağım. 

Gezi olaylarının arkasında durmak demokrasiye siyasete ve milli iradeye karşı cephe almaktır. Bakınız STK'lar veya vatandaş her istediği yerde istediği şekilde kalkıp da yürüyüş veya miting yapamaz. Bu dünyanın hiçbir modern ülkesinde yoktur. Yerler bellidir gider oralarda yaparsınız. Kolluk kuvvetlerinin görevi müdahale olmaz korumadır. Orada o demokratik haklarını kullanan vatandaşı korur. Şimdi bunu siyasi partinin genel başkanı olduğum zaman kalkıp orada yapıyoruz da bu beyefendiler niçin gidip orada yapmıyorlar. 

Paralel ihanet çetesi Türkiye'ye yönelik algı operasyonlarının taşıyıcılığını yapıyor. Bu topraklara ihanet ediyorlar. Bugüne kadar istikrar içinde birlik içinde hep birlikte kazandık. Bundan sonra da hep birlikte kazanacağız. Kimse başka yollara tevessül etmesin. Kirli tezgahlardan medet ummasın. Daha 15 yıl önce bu ülkede başörtüsü yasağını savunanlar eğitimde katsayı engelini savunanlar, darbeleri destekleyenler bugün çıkmışlar demokrasiden insan haklarından bahsediyorlar. Demokrasi güçlünün değil milletin egemen olduğu bir sistemdir. 

Zaman yumrukları sıkma zamanı değil tokalaşma zamanıdır. Kardeşlik hukuku içinde büyümeyi sürdürmek zorundayız. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim