• BIST 116.432
  • Altın 165,848
  • Dolar 3,9317
  • Euro 4,8170
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 6 °C

Erdoğan grup toplantısında konuştu

Erdoğan grup toplantısında konuştu
Başbakan Erdoğan, demokratikleşme paketinden sonra AK Parti grubunda gündeme dair konuşma yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grubu'nda milletvekilelrine seslendi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

12 yılı aşkın bir süredir milletimizin sorunlarına cevap verebilmek için canla başla uğraş vermekteyiz. 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra AK Parti Grubu ile kesintisiz bir istikamet doğrultusunda Türkiye için çözümler oluşturduk. Türkiye'nin ufkunu genişlettik. Sizlere milletim adına tüm kalbimle şükranlaırmı sunuyorum.

4 yasama yılın bu ilk grup toplantısında şunu ifade etmek istiyorum. Bugün yeni bir gündür. Dün dünde kaldı. Elbette dünden ibret alacağız. Her zaman olduğu gibi gözümüzü istikbale dikeceğiz. Hiç kuşkusuz geride bıraktığımız 11 yıl gurur tablomuzdur.

Ülkemizi ilgilendiren her konuda öenmli gelişmeler kaydettik. 10 yıllardır çözülemeyen bu sorunlara çözüm ürettik. Hayal dahi edilemeyenleri gerçekleştirdik. Türkiye ekonomisini 11 yılda 3 kattan daha çok büyüktük. Dış politikamızı etin öncü bir konuma getirdik.

Aşk ile çalışan yorulmaz. Davası olanın yorulmuyor musun deme lüksü yok. Hizmet üretmeye devam edeceğiz. Ulaştığımız her hedefi yeni bir başlangıç oarak göreceğiz.

10 yıllardır siyaset sahnesindeyiz. 10 yılardır ülkemize hizmet etme yolundayız. Hala bizi anlamayanlar var. Biz önce milletin sonra vizdanının sesine kulak veren bir grubuz. Biz tesadüfen bir araya gelmiş öylesine bir araya gelmiş bir topluluk değiliz. Biz adeta feleğin çemberinden geçmiş kader ortaklığı yapmış bir topluluğuz.

 Bize dışardan gündem dayatılmasına izin vermeyeceğiz. Ne yaptığımızdan daha çok ne yapacağımız önemli. Bu günlere ne yaptığımızı değil hep ne yapacaklarımızı anlattığımız için geldik. Yaptıklarımızı yeterli görmeyip daha büyük hedeflere koşturduğumuz için geldik.

Özellikle ümitsizliğe asla izin vermeyeceğiz. Bu davanın hamurunda nice gönül insanın adı vardır. Herkesin sindirildiği zamanlarda sinmeden davasının mücadelesini verenler davasını bugünelere taşıdı.

Başımızı asla önüne eğmeyeceğiz. Dik duracağız. Onların bir tuzağı varsa, Allah'ında bir tuzağı var, milletinde bir tuzağı var. Yapacağımız daha çok işler var. Ama göreceğimiz daha güzel günler var.

 Muhalefet küçük meselere takılıp kalmayı tercih etti. 11 yıldır büyük sorunları çözmeyi başardık ancak muhalefet sorunu çözecemedik. Muhalefet kendisini yenileme ve yeni şartlara ayak uydurmaya gerek hissetmedi. Muhalefet liderlerinin adını ağzıma anmayacağım. Onları yardımcılarıma havale ediyorum.

Muhalefetin en büyük sorunu vesayet sorunudur. Vesayetin gölgesinde siyaset yapılamaz. Değişime diren muhalefet altında siyaset yapılamaz.

Ellerinden imtiyazları gidenler 11 yıldır itiraz ettikleri gibi bugünde itiraz edecekeler. Bundan sonraki süreçte asla imtiyaz kabul etmiyoruz. Devletin vatandaşına karşı bakışını imtiyaz kabul etmiyoruz. Devlet vatandaşına yaşam tarzı dayatamaz. Devlet vatandaşına tek tip vatandaş yaratmak için baskı yaratamaz.

Gazi Mustafa Kemal'in önünde ellerini havaya ellerini açarak dua edenler bir Türkiye fotoğrafıdır. Aslı olan budur zaten. Orada bir birinin yaşam tarızına saygı gösteren bir tablo var. Farklılıkları birleştiren bir ruh var.

Bugün attığımız her adım attığımız her reformu Cumhuriyete karşı bir adım gibi göstren cahiller ve istismarcılar var. 

 Tillo İlçesi'nin adını bundan 23 yıl önce Aydınlar olarak değiştirildi. Bunun Cumhuriyetle ne alakası var? Kimse kusura bakamasın bu Cumhuriyet 27 Mayıs'ta 12 Eylül'de 28 Şubat'ta kurulan bir Cumhuriyet değildir. Bu Cumhuriyet 29 Ekim 1923'te kurulan bir Cumhuriyettir. Özünden uzaklaşan bir cumhuriyeti özüne kavuşturuyoruz. Cumhur ile yani millet ile buluşturuyoruz. 7 6 milyon bu Cumhuriyetin sahibir. Başı açık olan ne kadar bu cumhuriyetin sahibiyse başörtülüde o kadar bu cumhuriyetin sahibidir. Bu ülkde farklı olanlar uzaydan gelmediler. Namaz kılanlar, başını örtenler bu ülkeye başka yerden gelmediler. Yaz siz kimi kimin toğrağından, vatanınan kovuyorsunuz. Biz burada yaşıyoruz ve burada öleceğiz. Kimse kimsenin yaşam tarzına müdahale etmeyecek. Birbirimize saygı duyarak cumhuriyeti büyüteceğiz.

Bizim bayrak sorunumuz yok diyenler kendilerine özel mezarlık tahsis ediyorlar.

Demokratikleşme Paketi, 11 yıllık gelişmelerden sadece biridir. 11 yıl içinde defalarca reform yaptık. Bir takvim içerinde uygulamaya geçtik. Geçen hafta açıkladığımız paket ne ilktir ne de sondur.

Muhalefet barajı indirelim diyorlardı. 3 tane seçenek sunduk. Ya mevcut durumla devem ederiz. Ya da gelin barajı yüzde 5 indirelim dar bölge sistemini uygulayalım dedik. Ya da barajı hep kaldıralım Türkiye'yi 550 bölgeye bölelim dedik. Ha bunlara razı değilsen biz de kendi istediğimizi getiririz.

Milletimiz 3 genel seçim 2 yerel seçim 2 referandumda bize tam destek verdi. Peki bu parti 26 maddelik anayasa paketini onayladığımız paketi oylarken Meclis'i neden terk ettiler. BDP'ye gönül vermiş vatandaşlarımın bunu iyi bilmesini istiyorum. Bunlar partilerinin kapatılmasından nemalarnıyorlar. Ha bu arada bizim içimizden de bir kaç arkadaş çıktı. Bu partiden seçiliyorsan bu partinin altında tüm prensiplerine uyması gerekir. Müracatını yaparken ona göre yapacaksın. Her isyen istediğini o parti içinde söyleyemez partinin belli kuralları var.

 Mor Gabriel Vakfına ait arazinin teslimini gerçekleştirdik.

Bazıları çıkıyor efendim bu Ruhban Okulu'da halledilmesi gerekirdi. Kusura bakmayın Ruhban Okulu anlık meseledir ancak bizim bir şeyleri verirken bir şeyleri beklememiz tabidir. Yunanistan'da Atina'da iki camimiz hala bekliyor 10 yıldır. Atina'da verdiği sözleri yerine getirsin.  Atina yönetimi eve tdesin eşzamanlı adımları atarız.

İlkokullarda okutulan andın kaldırılmasına yönelik Resmi Gazete kaldırılve bu sorunda ortadan kaldırıldı. Bazı parti liderleri grup konuşmalarını o ant ile açmaya devam edeceğe benziyor. Bir diğer konuda kamuda başörtüsü artık serbest. İnşallah kılık kıyafet yönetmeliğindeki değişiklik ile yıllardır esirgenen inaç hakkını yaşam tarızını hak sahiplerine iade ediyoruz. İmkan ve fırsat eşitliğni sunuyoruz. 76 milyonun ufkunu tamanen genişletiyoruz. Bu yasağın kalkması sadece sadece eşitliğin yerine getirilmesidir. Benim başı açık ve başı kapalı kardeşlerim aynı yerde çalışmanın hazzına varacak. Başöetüsü yasağının kalkması sadece ve sadece normalleşmedir.

Bizlere 76 milyon Türkiye Cumhuriyetine bugünleri gösteren Rabbime hamd olsun. Rabbimin bu tür acıların bir daha yaşatmamasını diliyorum.

Değerli arkadaşlarım, ilk ve ortaokullarda and uygulaması 1930'larda başlamıştır.  Metin yazarı tartışmalı bir isim olan doktor Reşit Galip'ti.  Reşit Galip Türkçe ezanın yazarlarından biridir. CHP ve MHP bu andın tarihini bilmedikleri için bir istismar içine gidiyorlar. Ant uygulamasının Cumhuriyetimizle ve Cumhuriyetin temelleriyle alakası yok.

Bal bal demekle ağız tatlanmaz. Her sabah Türküm demekle Türk olunmaz. Her sabah çalışkanım demekle çalışkan olunmaz.

Gideceksin IMF kapısında para isteyeceksin. Sonra doğuryum açalışkanım diyeceksin. Sonra borcu biz sıfırlayacağız. Kim çalışkan. Modası geçmiş bir uygulamaydı. Türkiye bu uygulamayı kaldırmakta geç bile kaldı.

29 Ekim'de hem Türkiye için hem de İstanbul için tarihi bir yatırımı açıyoruz. Biliyorsunuz ki Marmaray'ı hizmete açıyoruz. Pekin'i Londra'ya bağlıyoruz.

Süratle yerel seçim içinde aday olacak arkdaşlarımız belirleyeceğiz. Şu anda 81 ilde kamuoyu yoklaması yaptık. Bir temayül yoklaması yaptık. Bayram sonrası bir kamuoyu yoklaması daha yapıp neticelendireceğiz. İşte benim başkan adayım bu diyecek arkadaşları belileyeceğiz. İnşallah yanlıma payımızı en aza indirgeyeceğiz.

Mısır'da askeri cuntanın kendi halkına doğrulttuğu silahların can almaya devam ettiğini görüyorsunuz. Msıır'ın adil ve hak yönetimine kavuşması için dua ediyoruz.

Sizlerin ailelerinizin tüm sevdiklerinizin Kurban Bayramı'nın mübarek olsun diyorum. Bayram'dan sonra buluşmak üzere hoşcakalın.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim