• BIST 93.696
  • Altın 195,125
  • Dolar 4,7608
  • Euro 5,4969
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 25 °C

Erdoğan: Devlet içinde devlete izin vermeyiz

Erdoğan: Devlet içinde devlete izin vermeyiz
Başbakan Erdoğan Eğitimde Fatih Projesi tablet dağıtım töreninde konuştu. Erdoğan eğitim alanında yaptıkları yatırımlardan bahsettiği konuşmasında, internet yasasını savundu ve devlet içinde devlete göz yummayacaklarını vurguladı.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Bugün 81 vilayetimizde tam 100 bin adet tablet bilgisayarı öğrencileirmize teslim ediyoruz. Şu ana kadar 63 bin adet tableti öğrencileirmize dağıttık. Bugün 100 binini daha teslim ediyoruz. İnşallah Mart'ın sonuna kadar bu sayıyı 675 bine ulaştıracağız. Tablet bilgisayarlarınız hepinize hayırlı olsun. 

Eğitimin alt yapısını köklü şekilde değiştiriyoruz. Bilim ve teknolojideki gelişmeleri ülkemize yansıtıyoruz. Dünyada örneği olmayan son derece modern bir eğitim altyapısı inşa ediyoruz. Çocuklar sizler eski Türkiye'yi görmediniz. Anne babalarınız büyükbabalarınız o Türkiye'yi gördü. Eski Türkiye'de şimdiki kadar çok okul yoktu. Eski Türkiye'de şimdiki kadar çok öğretmen de yoktu. Sizin kolaylıkla sahip olduğunuz silgi kalem defter ve kitabı elde edebilmek bile çok zordu. Bizim çocukluğumuzda anne babalarımızın ağabeylerimizin özellikle ne tür çileler çektiğini biliyoruz. 

Kitap alabilmek için kırtasiye dükkanlarını nasıl dolaştığımızı biliyoruz. Teksir makineleri okulumuzun matbaası gibiydi. Saman kağıtlarında teksir mürekkebinin nasıl dağıldığını ve metinlerin okunamaz hale geldiğini hatırlıyoruz. Böyle geldik... Onun için de çalakalem öğretmenimiz dersi anlatır biz de notları tutardık. Eski Türkiye buydu. Halbuki eğitim herşeyin başıydı. Ama buna rağmen o günkü yönetimler bu imkanlarla bizi buluşturamadılar. Biz 70 kişilik sınıfta okuduk. Hatta bazı yerlerde 100'e ulaşan sınıflar vardı. 

HEDEF 30 ÖĞRENCİ VE AŞAĞISI

Biz bunu görerek kendi yaşadıklarımızdan dersler çıkararak enerjimizi ve kaynaklarımızı dört temel taş üzerine inşa edeceğiz dedik. Birinci sıraya da eğitimi koyduk. İkinci sağlık, üç adalet, dört emniyet... Çocuklarımız herşeyin en iyisine layıktır. Bu yüzden bütçeden en fazla payı eğitime ayıracağız dedik ve öyle de yaptık. Çocuklarımızın gençlerimizin sizlerin en iyi eğitimi alması için en fazla kadroyu eğitime tahsis ettik. Derslik sayıları yetersizdi. 79 senede inşa edilen derslik sayısının yarıdan fazlasını biz şu 11 yılda inşa ettik. Çünkü yeterli değildi. 70 kişilik derslikler vardı. Onun için 11 yılda 205 bin yeni derslik açtık. Sınıflardaki bu sayıyı azalttık. Hedef 30 öğrenci ve aşağısıdır. Buna yönelik çalışmalarımız devam ediyor. 

Ders kitaplarındaki karmaşayı ortadan kaldırdık. Okul başladığında sıralarınızın üzerinde birinci hamur kağıttan kitaplarınızı buluyorsunuz. Türkiye'nin dört bir yanında bu var. Bu bir iane ve lütuf değildir. Bu sadece devletin vatandaşına karşı görevini yerine getirmesi olayıdır. Bu eskiden böyle değildi. Devlet öğrenciye kitap defter vermezdi. Öğrenci kendisi arar bulurdu. Günlerce kitap peşinden koşardı. Bu sorunu ortadan kaldırdık. Bundan sonra da bu aynı şekilde devam edecek. Bu yıldan itibaren özel okullarda da artık ders kitaplarını biz vermeye başlıyoruz. Orada da bir sıkıntı olsun istemedik. 

ÇOCUK OKULDAN UZAK KALAMAZ

Bazı aileler çocuklarını okula göndermek için imkana sahip değildi. Çocuk okuldan uzak kalamaz dedik. Yoksul da olsa her çocuk okula gidecek eğitim alacak dedik. Yoksul ailelere destek sağlamaya başladık. Her ay bu ailelere çocuklarını okula göndermeleri için katkıda bulunuyoruz. Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık. 4+4+4... Kesintisiz eğitime son vererek meslek liselerinin önünü açtık. Yeni seçmeli dersler belirledik. Kuran, Siyer, hukuk, dil ve adalet derslerini seçmeli yaptık. 19 bin labaratuvardan 35 bin labaratuvara çıkardık. 12 bin kütüphaneden 22 bin kütüphaneye çıkardık. Eğitimin olmazsa olmaz unsuru öğretmenleri de unutmadık. 417 bin yeni öğretmen atadık. Önceki hafta 10 bin öğretmen daha atadık. 

Altyapıyı böyle değiştirirken teknolojiyi de sınıflarımıza getirdik. Meslek liseleri hariç tüm liselerimizde 85 bin etkileşimli akıllı tahta yerleştirdik. Meslek liseleri için de sözleşmeler imzalandı. 40 bin okula daha etkileşimli tahta kazandıracağız. 350 bin tahta öğrencilerimizin hizmetinde olacak. Bu tahtalarda ve tabletlerde kullanılacak kaynaklar hazırlanıyor. Şu ana kadar 5 bin ders videosu ve 3 bin ses kaydı oluşturuldu. 54 bin adet ders malzemesi hazırlandı. 100 bin öğretmenimiz Fatih projesi eğitimi aldı. Tablet bilgisayarda süreci hızlandırıyoruz. 10 milyon 600 bin adet tablet anlaşması ihale aşamasına geldi. Dünyanın en büyük firmaları bunun için yarışıyor. Üretimi de ülkemizde yapacaklar. Ortak üretim... 

NE YAPIYORSAK SİZİN İÇİN YAPIYORUZ

Ne yapıyorsak sizler için yapıyoruz. Bizim yaşadığımız zorlukları sizin yaşamasını istemiyoruz. Sizlere daha büyük bir Türkiye emanet etmek için doğumunuzdan başlayarak her aşamadan sizlere en iyi imkanları sunmak için çalışıyoruz. Okul öncesi eğitime de farklı bir destek veriyoruz. Büyüdüğünüzde her biriniz iyi bir doktor, mühendis, bilim insanı, işçi, yargıç, memur, asker polis ve öğretmen olacaksınız. 

Şunu lütfen unutmayın sevgili çocuklar. Bu ülkeyi biz atalarımızdan miras olarak aldık. Bu ülkeyi aziz şehitlerin bir emaneti olarak aldık. Şehitlerimiz canlarını vatanları için verirken, bu ülkenin çocuklarının emniyet içinde en iyi imkanlar içinde yaşamalarını arzu ediyordu. Biz şehitlerimize bir borç olarak çocuklarımıza en iyi imkanları sunmanın çabası içindeyiz. Siz de bu ülke için sadakatle çalışacağınıza bu ülkeyi büyütmek için koşturacağınıza inanıyorum.

TEK DİL, TEK DEVLET, TEK MİLLET, TEK VATAN

Bizim dört önemli başlğıımız var. Biz tek millet bilinciyle yürümeliyiz. Bu da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. Biz tek bayrak ile bugüne geldik öyle yürüyeceğiz. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Böyle inanacağız. Bayrağımız anlamlı. Rengini şehit kanından almış hilalimiz bağımsızlığın yıldız şehitlerimizin sembolü. Onun için tartışma yok bayrak üzerinde. Ve tek vatan... 780 bin km kare tek vatan. Bunun üzerinde bölünmeyi kabul etmek asla mümkün değil. Dördüncüsü de tek devlet... Devlet içinde devleti asla kabul etmemiz mümkün değil. Bizim hepimizin vatanımıza karşı milletimize karşı bayrağımıza ve şehitlerimize karşı ahde vefa borcumuz var. Bize bu özgürlüğü sağlayanlara karşı vefa borcumuz var. 

OLAY BU!

Bizim başlattığımız reformları yatırımları üst seviyelere zirvelere sizler Türkiye'nin evlatları olarak taşıyacaksınız. Sizin çok eski ve şanlı bir tarihiniz var. Sizin dünyaya istikamet çizmiş ecdadınız var. Sizler Alparslan'ın Osman Gazi'nin Fatih'in Kanuni'nin Yavuz'un Sultan Abdülhamit'in torunusunuz. Şeyh Edebali, Akşemseddin, Mevlana, Yahya Kemal'in Mehmet Akif'in torunlarısınız. Sizler Kurtuluş savaşının başkomutanı Gazi Kemal'in ülkeyi emanet ettiği istikbalimiz olan evlatlarsınız. Sizler kendinize inanacak kendinize güveneceksiniz. Sizler özgüvenli olacaksınız. Hiçbir millet hiçbir devlet hiçbir medeniyet karşısında boynunuzu yere eğmeyecek, kendinizi ikinci sınıf hissetmeyeceksiniz. Hayatınız boyunca birbirinize hoşgörüyle davranmanızı, özgürlüklerine yaşam tarzlarına hasassiyetlerine hoşgörüyle bakmanızı rica ediyorum. El ele omuz omuza olacaksınız bir olacaksınız iri olacaksınız diri olacaksınız kardeş olacaksınız hep birlikte Türkiye olacaksınız. Olay bu! 

77 milyon tek bir milletin mensuplarıyız. Bu ülkeyi hep birlikte bu günlere taşıdık. Horgözle bakmadan hakkına kem gözle bakmadan incitmeden geleceği birlikte imar edeceğiz. Bizim tarihimizde medeniyetimizde özellikle inancımızda insanı doğuştan gelen özelliklerine göre tasnif etmek ayırmak birini diğerine üstün görmek asla yoktur. Nerede doğmuş olursa olsun annesi babası dili inancı kültürü deri rengi ne olursa olsun bu vatan toprağı üzerinde yaşayan herkes birdir beraberdir. Irkçılık bizim topraklarımızda kendine asla yer bulamamıştır. 

MİLLET SİZE GÜVENİYOR İNANIYOR

Millet size güveniyor inanıyor. Hayal kırıklığına uğratmayacağınıza inanıyorum. Bugün 100 bin tablet bilgisayarı dağıtırken, şu önemli uyarıda bulunmak istiyorum. Siz bilgisayarın esiri olmayın, bilgisayar sizin esiriniz olsun. Bilgisayar bir araç olarak kalsın. Dünyada çok kötü tecrübeler duyuyoruz. Kimi bilgisayar nedeniyle dolandırılıyor kimileri bazı çirkin işlere itiliyor, kimileri bilgisayar üzerinden sanal saldırıya uğruyor. Bunlara karşı dikkatli olunuz. Bu tabletler sizi kitap okumaktan kağıttan kalemden ve silgiden asla uzak tutmasın. Hiç ihmal etmeyin onları. Bilgisayar sizleri öğretmenlerinizden ve ailenizden koparmasın. Bilgisayar sizi hayattan koparmasın. Özellikle sokakları parkları bilgisayara aldanıp boş bırakmayın. Mutlaka istifade edin. Parkların size verdiği heyecanı bilgisayar hiç veremez. Televizyonu da bilgisayarı da lütfen gerektiği kadar kullanın. Aile ve öğretmenlere hassas olmalarını söylüyorum. Tablet sadece eğitim aracıdır. Anne baba ve öğretmenlerimize yüzyüze ve kalp kalbe eğitimi asla unutturmasın. Evladın anneye olan sevgisi asla kaybolmamalı. 

İlim gözle kulakla elde edilen değil, kalple elde edilir. Gözden kulaktan akıldan öte kalbin açık olması kalbe hitap edilmesi gerekir. Herkesin buna dikkat etmesini arzuluyorum. İnternet çok önemli bir imkan olduğu kadar kötü niyetlilerin elinde çağın en büyük tehlikesi haline de gelebiliyor. Bu tehlikeleri herkes yaşıyor. Gerekli önlemleri de alıyoruz. 

MAŞALLAH MAŞALLAH...

100 bin tabletten bahsediyoruz. Şöyle bir göreyim bakayım şu 100 bin tableti aldık mı? Maşallah... Maşallah... Hayırlı olsun diyorum. Tabii bizler de bir yandan interneti bir yandan teknolojiyi bu kadar yaygınlaştırırken gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bir takım tedbirleri hiç kimsenin özgürlüğünü sınırlandırmadan alıyoruz. Biz göreve geldiğimizde 20 bin internet abonesi varken şimdi 34 milyon internet abonesi var Türkiye'de. 10 yılda geldiğimiz nokta burası.  Biz çocuklarımızı art niyetlilerden istismarcılardan şantajcılardan korumaya çalışıyoruz. Çocuğu olanlar eminim bizi anlıyor ve destekliyordur. Biz çocuklarımızı korumak için gereken her adımı atacağız. Özgürlükleri sınırlamadan kısıtlamadan ama tehditlere ve tehlikelere boyun eğmeden düzenlemelerimizi yapacağız. Teknolojinin kölesi olan değil hükmeden ve yön veren nesillere Türkiye'yi emanet edeceğiz. 

EN UYGUN KLAVYE F KLAVYEDİR

En uygun klavye F klavyedir. Biz tabletlerimizi F klavyeli olarak hazırlıyoruz. Bu hassasiyeti siz de gözetin. Özellikle bilgisayar üreticileri satıcıları bu hassasiyeti gözetsin. Güçlü bir Türkçe için bu adımı atıyoruz. Aynı şekilde güzel Türkçemizin bozulmaması yabancı bilgisayar terimlerinin çocuklarımızın Türkçesini bozmaması için hassasiyet bekliyorum. Çok büyük bir projeyi ülkeye kazandırıyoruz. Türkiye adına tarihi bir süreçten geçiyoruz. Eskiden bizim kıraathanelerimiz vardı. Belki burada bir çok gencimiz kıraathanenin ne olduğunu anlamaz. Bu kıraathanelerde o sigaranın duman bulutları arasında zehirlenmek değil oralarda sohbet vardı okumak vardı. Okuyarak sohbet ederek güçlenen büyüklerimiz vardı. Biz onların yanında bir çok ders aldık. şimdi bakıyorsunuz kıraathaneler ortadan kayboldu şimdi kafeler var. İnternet kafeler var. Buralarda nelerin olduğu ortada. Acaba Türkçemize sahip olmak için atılması gereken adımlar yok mu? Sorunlara çözüm üreterek dünyanın en modern eğitim sistemini Türkiye'ye hep birlikte kazandıracağız. 

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim