• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 9 °C

EPDK yeni tarifeleri belirledi

EPDK yeni tarifeleri belirledi
Dağıtım şirketleri tarafından dağıtım sistemi kullanıcılarına ve görevli tedarik şirketleri tarafından serbest olmayan tüketiciler ile serbest tüketici olmasına rağmen tedarikçisini seçmeyen tüketicilere bugünden itibaren uygulanacak tarifeler belirlendi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), dağıtım şirketleri tarafından dağıtım sistemi kullanıcılarına ve görevli tedarik şirketleri tarafından serbest olmayan tüketiciler ile serbest tüketici olmasına rağmen tedarikçisini seçmeyen tüketicilere bugünden itibaren uygulanacak tarifeleri belirledi.

Buna göre, elektrik tarifesinde nihai tüketici fiyatlarında herhangi bir değişiklik olmadı.Resmi Gazete'de yayımlanan EPDK kararlarına göre, Kurul, sistem enerji dengesizlik gelir kalemi ve kurulca uygun bulunan diğer kalemler için öngörülen toplam maliyetin 2014 yılının Nisan-Aralık dönemi için yüzde 5 olarak belirlenmesine karar verdi.

Kurul kararına göre, Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ) tarafından dağıtım şirketlerine ve görevli tedarik şirketlerine bugünden itibaren geçerli olacak şekilde aktif elektrik enerjisi bedeli 17,32 Krş/kWh olarak uygulanacak. Makroekonomik göstergelerde meydana gelebilecek değişikliklerden veya sair nedenlerden dolayı TETAŞ tarafından Kuruma tarife değişikliği teklifinde bulunulması durumunda, Kurum tarafından yapılacak inceleme ve değerlendirme sonucu alınan Kurul kararı çerçevesinde tarife değişikliği yapılabilecek.


- Serbest tüketicilere münferit bağlantı yapılması
Kurulun serbest tüketicilere münferit bağlantı yapılmasını içeren kararına göre, bağlantı, tüketicinin seçimine bağlı olarak, tüketici tarafından sertifika sahibi kişilere veya dağıtım şirketlerine yaptırılacak. Söz konusu bağlantının serbest tüketici tarafından dağıtım şirketine yaptırılması halinde, bağlantı bedeli taraflar arasında serbestçe belirlenecek. Ancak, dağıtım şirketleri serbest tüketicilere yapacağı bağlantılarda eşit durumda bulunan serbest tüketiciler arasında ayrım yapamayacak. Talep edilmesi halinde, dağıtım şirketi bağlantı ile ilgili gerçek maliyetlerini onaylı belgelerle ispat etmekle yükümlü olacak. Münferit bağlantı yapılacak serbest tüketiciler dağıtım şirketleri tarafından bağlantıyı sertifikalı firmalara da yaptırabileceği konusunda bilgilendirilecek. Dağıtım şirketleri bu kapsamda Kurum tarafından istenen uygulamaları hayata geçirecek.

- Güvence bedeli üst sınırı
Şehir içi doğal gaz dağıtım şirketlerinin, ön ödemeli sayaç kullanan müşterileri hariç, diğer müşterilerinden her bir kullanım yerine göre ayrı ayrı tahsil edeceği güvence bedeli üst sınırı, abonenin kullanım yerlerine göre; kombi ve soba başına 287 lira, konut, merkezi sistem için bağımsız birim sayısı başına 287 lira, ocak ve şofben başına 70 lira olarak belirlendi. Serbest tüketiciler ile mal ve hizmet üretim amaçlı doğal gaz kullanan tüketicilerden alınacak güvence bedeli için üst sınırı, tüketicinin 2 aylık maksimum tüketimi karşılığı doğal gaz bedelini geçemeyecek. Mal ve hizmet üretim amaçlı doğal gaz kullanan aboneler ile serbest tüketiciler güvence bedeli olarak nakit yerine banka kesin teminat mektubu da verebilecek.

5 Mart 2003 tarihinden sonra güvence bedeli alınan müşterilerden, sözleşmesi sona eren veya mekanik sayacı ön ödemeli sayaç ile değiştirilenlerin, dağıtım şirketinde bulunan güvence bedeli tüm borçların ödenmiş olması kaydıyla, 1994=100 Temel Yıllı TÜFE'de bir önceki aya göre değişim oranına göre güncelleştirecek ve talep tarihinden itibaren 3 gün içerisinde iade edilecek.

- Elektrik tarifesindeki nihai tüketici fiyatları
EPDK, ayrıca, dağıtım şirketleri tarafından dağıtım sistemi kullanıcılarına ve görevli tedarik şirketleri tarafından serbest olmayan tüketiciler ile serbest tüketici olmasına rağmen tedarikçisini seçmeyen tüketicilere bugünden itibaren uygulanacak tarifeleri belirledi. Buna göre, elektrik tarifesinde nihai tüketici fiyatlarında herhangi bir değişiklik olmadı.
Tarifeyi oluşturan kalemlerde artış ve azalış yönünde küçük değişiklikler olurken, nihai tüketici fiyatları değişmedi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim