• BIST 94.541
  • Altın 194,542
  • Dolar 4,7355
  • Euro 5,5009
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C

Emekli askerler orduevlerine giremeyecek!

Emekli askerler orduevlerine giremeyecek!
Genelkurmay Başkanlığı, emekli askerlerle ilgili yapılan düzenlemeleri duyurdu.

Genelkurmay Başkanlığı, tesislerden yararlanma hakkının hangi durumlarda kısıtlanabileceğinin, TSK İç Hizmet Yönetmeliğinde düzenlendiğini belirterek, bu uygulamanın uzun yıllardır yapıldığını, tamamen yönetmelik hükümlerine göre icra edildiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamada, askeri sosyal tesislere giriş hakkının geçici sürelerle veya sürekli yasaklanması işlemlerinin hukuki dayanağını, TSK İç Hizmet Yönetmeliğinin oluşturduğu belirtildi.

Tesislerden yararlanma hakkının hangi durumlarda kısıtlanabileceğinin, Yönetmeliğin 664/4'üncü maddesinde düzenlendiği ifade edilen açıklamada, bu uygulamanın uzun yıllardan beri yapıldığı, tamamen TSK İç Hizmet Yönetmeliği hükümlerine göre icra edildiği bildirildi.

Açıklamada, Yönetmeliğin 664/4. maddesine de yer verildi. Maddede, subaylar, askeri memurlar ve astsubaylar ile bunların emeklilerinin orduevlerinin ve askeri gazinoların tabii üyeleri olduğu, bu kişilerin bu mahallerde, siyasi konuşma yapmaları, siyasi telkin ve öneride bulunmaları, yasal ve yasa dışı kurulmuş bulunan siyasi amaçlı parti, kuruluş, dernek ve örgütlerden herhangi biri hakkında propaganda yapmalarının yasak olduğu vurgulandı. Madde, "Bu yasağa uymayanlar hakkında gerektiğinde yasal işlem yaptırılmakla birlikte, emekli üyeler ile sosyal tesislerden yararlanma hakkına sahip diğer kişilerden bu tür faaliyette bulunduğu herhangi bir şekilde tespit edilenler, anılan sosyal tesislerden yararlanma haklarını kaybederler" hükmünü içeriyor.

Atatürk'ün vasiyeti

İnternet sitesinde yer alan bir diğer açıklamada ise Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi kayıtlarına göre, Atatürk'ün vasiyetini 5 Eylül 1938 Pazartesi günü Dolmabahçe Sarayındaki odasında kendi el yazısıyla kaleme aldığı, söz konusu vasiyetin, Atatürk'ün vefatını müteakip, Ankara Üçüncü Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından kız kardeşi Makbule Atadan'ın da hazır bulunduğu heyete 28 Kasım 1938 Pazartesi günü açılarak okunduğu bildirildi.

Bakanlar Kurulunun 2 Ocak 1964 gün ve 6/2538 sayılı Kararnamesi gereğince, 24 Ocak 1964'te Ziraat Bankasında Atatürk'e ait eşyaların bulunduğu iki kasanın, Milli Savunma, Maliye, Milli Eğitim ve Ticaret Bakanlıkları ile Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü ve Ziraat Bankası yetkililerinin katılımıyla açıldığı ifade edildi. Heyet tarafından, birinci kasada Atatürk'ün şahsi eşyalarının yer aldığı, ikinci kasada ise bazı belgelerin bulunduğunun tespit edildiği belirtildi.

Belgelerin bir tutanakla o günkü ismiyle Genelkurmay Harp Tarihi Dairesine teslim edildiği aktarılan açıklamada, Genelkurmay Harp Tarihi Dairesince teslim alınan belgelerin, yeminli bir heyet tarafından tasnife tabi tutulduğu, belgelerin 110 dosya içerisinde tertiplenerek muhafaza altına alındığı anımsatıldı.

Açıklamada, ilgili Kararnamenin birinci maddesi gereğince, 26 Aralık 1964'de belgelerin 417 sayfa halindeki özel fihristinin Başbakanlığa, ilgili Bakanlık ve Kurumlara gönderildiği, Genelkurmay ATASE Daire Başkanlığı uzmanları tarafından daha önce ön tasnifi yapılan belgelerin, tek tek okunmak suretiyle ayrıntılı tasnife tabi tutulduğu ifade edildi.

19 bin 682 sayfa tutan 4 bin 872 adet belgenin, katalog basımı tamamlanarak 2000 yılında "Atatürk Koleksiyonu" adıyla yerli ve yabancı tüm araştırmacıların hizmetine sunulduğu hatırlatılan haberde, "Genelkurmay ATASE Daire Başkanlığı Arşivinde, gerek Ziraat Bankasından intikal eden ve gerekse Atatürk'e ilişkin belgeler arasında Atatürk'ün bilinen açık veya gizli vasiyeti olarak nitelendirilebilecek mahiyette bir bilgi ve belge bulunmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

Eğitimler

İnternet sitesindeki bir diğer duyuruda da Uyuşturu ile Mücadele Eylem Planı kapsamında, erbaş ve erlerin, hizmetleri süresince, uyuşturucu bağımlılığı konusunda bilinçlendirilerek, uyuşturucu madde bağımlısı yükümlülerin tedavisini sağlayarak, uyuşturucu ile mücadele sürecine, bütüncül bir yaklaşımla katkı sağlanmasının hedeflendiği belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye-Avrupa Birliği Mali İş Birliği kapsamında da "Mehmetçik İçin Yurttaşlık Eğitimi Projesi" başlattı. Proje, erbaş ve erleri, insan hakları, kadın hakları, çocuk hakları, yasal haklar, çevrenin korunması, genel sağlık, birey ve toplumsal yaşam ile öğrenme ve yenilenme konularından oluşan toplam 8 modülde İnternet Protokollü TV Sistemi ile uzaktan eğitmeyi amaçlıyor.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim