• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 5 °C

Ehliyet Sınavı Sonuçları Açıklandı mı?

Ehliyet Sınavı Sonuçları Açıklandı mı?
Ülkemizde 18 yaşına ulaşan her vatandaşın girmeye hak kazandığı

 

Ülkemizde 18 yaşına ulaşan her vatandaşın girmeye hak kazandığı Ehliyet Sınavı, her yıl toplamda 6 kez yapılıyor ve her biri 50 adet sorudan meydana geliyor. Bir saat süren sınavda başarılı olanlar belgelerini almak için ilgili devlet kurumlarına müracaat ederken, başarısız olanlar için yeni bir sınav macerası daha başlıyor. Bilindiği üzere ehliyet sınav sonuçları sorgulama işlemleri MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) bünyesindeki resmi siteden yapılabiliyor. 2015 yılının son ehliyet sınavı 12 Aralık tarihinde yapılacak, sınav sonuçları ise (tahminen) 22 Aralık’ta açıklanacak. Ekim ayında girilen sınavın sonuçları (10.10.2015) şu anda MEB resmi internet sitesi üzerinde hizmete açıktır. Sonuçlarını öğrenmek isteyenler TC kimlik no ile sisteme giriş yapabilirler.

Ehliyet sınavlarının bir diğer önemli aşaması ise direksiyon sınavıdır. Yazılı imtihandan sonra gerçek sürüş testini başarıyla atlatanlar ehliyet belgesini almaya hak kazanıyor. Özel sürücü kursları tarafından düzenlenen direksiyon sınavları; park etme, araç içi kontrol, trafik kurallarına uyma, ehliyet kemeri gibi sürücü ve sürüşe dair gerekli detayların yapılmasını içeriyor. Direksiyon sınavı öncesinde yazılı sınavı geçmiş olmanız gerekiyor. Bu noktada ehliyet sınav sonuçları açıklandımı diyenler için basit bir formül verebiliriz: her sınavdan yaklaşık 10 gün sonra sonuçlar açıklanır. Eğer sürekli bir bekleyiş içerisinde olmak istemiyorsanız, bu basit çıkarımla hareket edebilirsiniz. Tarih geldiğinde ise kısa sürede sonuçları öğrenebilmeniz mümkün.

EHLİYET SINAV SONUCU İÇİN TIKLA

Bu yılın son çeyreğinde yapılan ehliyet sınavından sonra 2016 yılının Ocak ayının 10.günü bir sınav daha yapılacak. Aralık 12’de olacak sınavın milli eğitim bakanlığı ehliyet sınav sonuçları ise yeni yıla girmeden açıklanır. Saat 11:00’de gerçekleşecek sınavın süresi 60 dakika; direksiyon sınavı ile ilgili bilgiler ise özel sürücü kurslarınca belirlenmektedir.     

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim