• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C

Eğitim-bir-sen 10. Türkiye Buluşması

Eğitim-bir-sen 10. Türkiye Buluşması
Memur-Sen ve Eiğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Anayasanın kısır siyasi çekişmelerle bir başka bahara ertelenmemesi için "Bu Sefer Millet Yazacak,...

Memur-Sen ve Eiğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Anayasanın kısır siyasi çekişmelerle bir başka bahara ertelenmemesi için "Bu Sefer Millet Yazacak, Devlet Anayasaya Uyacak'" dedi.

Türkiye'nin 81 ilinden gelen Eğitim-Bir-Sen üyeleri ile çeşitli ülkelerden gelen davetliler, Eğitim-Bir-Sen'in 24. kuruluş yıl dönümünde "10. Türkiye Buluşması" programı kapsamında Antalya'da bir araya geldi.

"'BİZE ÜYE OLMAZ MISINIZ?" SORUSUYLA ÜYE KAYDETTİĞİMİZ GÜNLERDEN, "SENDİKANIZA ÜYE OLABİLİR MİYİM?" SORUSUNA; "EVET" CEVABI VERDİĞİMİZ GÜNLERE GELDİK"

Eğitim-Bir-SEN'in çalışmaları ve gelinen nokta hakkında bilgiler veren Yalçın, "Biz Türkiye'de emek mücadelesine dair değerli kazanımlar üreten güçlü bir sendikayız. Üyeye, ülkeye, insana ve insanlığa dair kazanımlar üretiyor; örgütlülüğü güce, gücü ise kazanıma dönüştürüyoruz; ülkemizin demokratikleşmesi, özgürlük alanlarının genişlemesi, vesayetin tasfiyesi, sosyal adaletin tesisi için ter akıtıyoruz. 400 bine yaklaşmamızın ve 500 bine yürümemizin altındaki temel gerçek bu. Türkiye'nin sadece en büyük sendikası değiliz. En hızlı büyüyen, En fazla üye kaydeden ve kendisiyle yarışan ve yeni rekorlar kıran sendikasıyız. "Bize üye olmazmısınız?" sorusuyla üye kaydettiğimiz günlerden, "Sendikanıza üye olabilir miyim?" sorusuna; "Evet" cevabı verdiğimiz günlere gelişimizin nedeni bu" şeklinde konuştu.

BUGÜN DÜNYADA MÜLTECİ SORUNU DEĞİL, SAHİLE VURAN AYLAN BEBEKLERE KAPILARINI KAPATANLARIN ADAMLIK SORUNU VAR"

Eleştirilerini dile getirmeyi sürdüreceklerini belirten Yalçın, terör ve mülteci konularına değindi. "600 STK'yla Diyarbakır'dan teröre silah bırak çağrısı yapıp, "edibese" deyişimiz bu yüzden. "Teröre hayır kardeşliğe evet" çağrısıyla yüzbinlerle Ankara meydanlarını dolduruşumuz bu yüzden" diyen Yalçın, 81 ilde sesimizi yükseltişimiz, Aldıkları oyları namlulara sürenlere isyan edişimiz bu yüzden. Çukurların ürettiği mağdurlara duyarsız kalmayışımız, ekmeğimizi bölüşümüz ve başta Diyarbakır, Mardin, Şırnak'a gidişimiz, "Merhamet Tırları Yola Çıkacak, Hendekleri Aşacak Bayırbucak'a Ulaşacak" deyişimiz ve 150 TIR'ı yola koyuşumuz bu yüzden, 2,5 milyon Suriye'li kardeşimize ensar olmaktan şikayetçi değiliz. Emperyalistlerin Suriye'yi pay etme, yamyamların pastadan pay kapma ahlaksızlığından şikayetçiyiz. Bugün dünyada; Mülteci sorunu değil, sığınmacı sorunu değil, masum insanların yerlerinden yurtlarından edilme, sahile vuran Aylan bebeklere kapılarını kapatanların adamlık sorunu var. Terör örgütü PKK, İŞİD, DHKP-C başta olmak üzere eli kanlı örgütler, ülkemizde kan dökmeye devam ediyorlar. Ülkemizin bir bölgesinde PKK terör örgütü, emekçilerin çalışma hakkını engelliyor; Sağlık hizmeti veren ambulansları ve hastaneleri hedef alıyor; okulları, camileri, kütüphaneleri yakıyor ve öğrencilerin karne gününü kana buluyor. Bunlar bütün milletin gözü önünde cereyan ederken ülkemizden bazı sözde sendikalar, PKK'nın yaptığı katliamları gizleyerek bunları sanki devlet yapmış gibi uluslararası sendikalara düzmece raporlar gönderiyorlar. PKK terör örgütünün emekçileri katletmesini lanetliyor, bunları yapan terör örgütünü temize çıkarmak için uluslararası sendikalara kirli propaganda yapan sendikaları da bir kez daha şiddetle kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

"DEVLETİ NESNE, MİLLETİ ÖZNE KABUL EDEN YENİ ANAYASANIN YAPILMA VE YAZILMA ŞAFAĞI ŞİMDİ"

Yeni Anayasa çalışmaları hakkında konuşan Yalçın, Memur-Sen'in Türkiye Anayasa Platformunun öncüsü, sözcüsü ve en önemli bileşeni olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Şimdi, eskiden bütünüyle kurtulma zamanı. Şimdi, vesayetin son artıklarını, son tortularını bütünüyle hayatımızdan çıkarma zamanı. Kenan Evren'i kutsayan, Cuntayı aklayan, Milleti kuşkucu devletin ceberutluğuna mahkum eden vesayeti demokrasiyle makyajlayan Cuntacıların anayasasından bütünüyle kurtulma zamanı. İnsanı, insan onurunu önceleyen, devleti nesne, milleti özne kabul eden yeni Anayasanın yapılma ve yazılma şafağı şimdi."

"BU SEFER MİLLET YAZACAK, DEVLET ANAYASAYA UYACAK"

Herkesin sözünü söylemesi, hassasiyetlerini, isteklerini seslendirmesi için Türkiye Anayasa Platformu'nu oluşturduklarını ifade eden Yalçın, "Bu platform, Cuntanın danışma meclisinin yazdığı Anayasadan kurtulmanın rehberi, mimarı olacak. Bu Platform, Türkiye'de egemenliğin yeniden milletle buluşmasının rotasını belirleyecek. Bu Platform, vesayete derman Anayasası 61 Anayasası'nın, Cuntacıların ferman anayasası 82 Anayasası'nın örselediği, yozlaştırdığı bütün zeminleri milletin iradesiyle onarma, siyasal sistemi millet iradesiyle donatma hedefiyle yol alacak. Tam da bu yüzden "Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte" diyerek yola çıktık. Anayasanın kısır siyasi çekişmelerle bir başka bahara ertelenmemesi için "Bu Sefer Millet Yazacak, Devlet Anayasaya Uyacak." İşte bu nedenle sizlerden, illerinizde, ilçelerinizde, işyerlerinizde yeni Anayasa konusunu gündemde tutmanızı ve bu konudaki heyecanı artırmanızı bekliyoruz. Teşkilatımızın bütün mensuplarının, bütün üyelerimizin yeni Anayasa konusunda üst düzey bir duyarlılıkla "ben de varım" demesini bekliyoruz. Türkiye Anayasa Platformunun çalışmalarını takip etmenizi, bu çalışmalar için kendi mecralarınızda zaman ve mekan oluşturmanızı önemsiyoruz. Bu kez Anayasayı gerçekten sivil akılla yapmalı, bir an önce yazmalı ve yürürlüğe koydurmalıyız. Darbecilerin Anayasasıyla yönetilmek ayıbından Bir an önce kurtulmalıyız. Yeni Anayasada sendikal hak ve özgürlüklerin en geniş biçimde yer almasını sağlamak ve örgütlenmenin önünde var olan engelleri ortadan kaldırmak için mücadele edeceğiz." şeklinde konuştu.

Yalçın'ın konuşmasının ardından çeşitli ülkelerden gelen davetliler konuşma yaptı.

Eğitim-bir-sen 10. Türkiye Buluşması

Eğitim-bir-sen 10. Türkiye Buluşması

Eğitim-bir-sen 10. Türkiye Buluşması

Eğitim-bir-sen 10. Türkiye Buluşması

Eğitim-bir-sen 10. Türkiye Buluşması

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim