• BIST 109.330
  • Altın 156,222
  • Dolar 3,8688
  • Euro 4,5564
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 0 °C

Düz Paket Sı̇gara Tüketı̇mı̇nı̇ Ve Cazı̇besı̇nı̇ Azaltıyor

Düz Paket Sı̇gara Tüketı̇mı̇nı̇ Ve Cazı̇besı̇nı̇ Azaltıyor
Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, "Tütün ürünlerinin parfüm, çikolata gibi cazip kutularda satılması halkın hastalık zararları...

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, "Tütün ürünlerinin parfüm, çikolata gibi cazip kutularda satılması halkın hastalık zararları konusunda yanıltılması demektir. Tütün ürünlerinin tek tip düz paket içinde olması ve üzerinde çarpıcı gerçek hasta resimleri taşıması elzemdir. Tüketiciler, ürünü kullananın başına gelenler konusunda tam bilgilendirilmelidir. Sigara paketlerinde etkinliği az olan ve artık alışılmış resimlerin ivedilikle değişmesini talep ediyoruz" dedi.

Akciğer kanserlerinin yüzde 87'si, toplam kanserlerin yüzde 30'u tütün kullanımına bağlı. Sigara s¸irketleri ise paketleri özel renk ve logolarıyla birer reklam ve tanıtım aracı olarak kullanmaktadır. Kanser yapıcı bu ürünlerin yanıltıcı ve aldatıcı görüntüler taşımaması gerekmekte. Sigara paketlerinin görsel tanıtım unsurları kaldırılarak tek tip paket haline dönüştürülmesi ürünün cazibesini ve tüketimini azaltmakta.

FRANSA SİGARADA DÜZ PAKETE GEÇEN DÖRDÜNCÜ ÜLKE OLDU

Avustralya, Aralık 2012 tarihinde sadece resimli sagˆlık uyarılarının bulundugˆu "düz paket" uygulamasına geçmiştir. Avustralya'yı takiben I·rlanda ve I·ngiltere düz paket uygulamasını kanunlaştırmıştır. Geçtiğimiz hafta içinde Fransa Anayasa Mahkemesi düz paket uygulamasını onaylamıştır. Fransa dünyada paketlerini reklam unsurlarından arındıran dördüncü ülke olarak tarihe geçmiştir. İsveç, Norveç, Finlandiya, Yeni Zelanda, Singapur hazırlık aşamasındadır.

Eylül 2012'de Ankara'da 42 ülkenin katılımı ile gerçekles¸tirilen, Sagˆlık Bakanlıgˆı ve Dünya Sağlık Örgütü'nün düz paket konulu toplantısında ve daha sonra 2014 yılında Sagˆlık Bakanlıgˆı'nın basın açıklamasında 2015 yılında Türkiye'de düz pakete geçilecegˆi belirtilmiş, bu niyet 2015 Mart ayında Dünya Tütün veya Sağlık Kongresi'nde tekrarlanmıştır.

Türkiye'nin de taraf oldugˆu DSÖ Tütün Kontrolü Çerçeve Sözles¸mesi'ne (TKÇS) göre, tütün ürünü paketlerinde sagˆlık uyarısı belli aralıklarla yenilenmesi gerekiyor. Türkiye artık kanıksanan resimli sagˆlık uyarılarının degˆis¸mesi ve düz paket uygulamasına bir an önce geçmesi gerekiyor.

Sigara paketlerinin tüm cazibesini ortadan kaldıran ve digˆer ticari ürünlerle farklılas¸tıran bu uygulama ile Avustralya'da, sigara içiminin norm dıs¸ı kabul edilmesinin sagˆlanmasının, tüketim hızının, özellikle gençlerdeki tüketim hızının as¸agˆı çekilmesinin hedeflendigˆi anlatılıyor.

"KANSERİ ÖNLEMEK DAHA KOLAY"

Sağlık Enstitüsü Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Füsun Yıldız, "Her geçen gün artan akciğer kanserlerine yenik düşmek bizi çok üzüyor. Tedavisi son derece zor, yaşam süresi kısıtlı bu hastalığın önlenmesi için tütün kontrolü konusunda ciddi yaklaşımlara gereksinimiz var. Önlemek tedaviden daha ucuz, daha az acılı ve daha kolaydır. Dünya ülkeleri yapabilirken ülkemizde neden sigara paketlerinin hala reklam unsuru taşıdığına anlam veremiyoruz" dedi.

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı ise, "Öldüren tütün ürünlerinin parfüm, çikolata gibi cazip kutularda satılması halkın hastalık zararları konusunda yanıltılması demektir. Tütün ürünlerinin tek tip düz paket içinde olması ve üzerinde çarpıcı gerçek hasta resimleri taşıması elzemdir. Tüketiciler, ürünü kullananın başına gelenler konusunda tam bilgilendirilmelidir. Sigara paketlerinde etkinliği az olan ve artık alışılmış resimlerin ivedilikle değişmesini talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Düz Paket Sı̇gara Tüketı̇mı̇nı̇ Ve Cazı̇besı̇nı̇ Azaltıyor

Düz Paket Sı̇gara Tüketı̇mı̇nı̇ Ve Cazı̇besı̇nı̇ Azaltıyor

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim