• BIST 115.450
  • Altın 166,825
  • Dolar 3,9399
  • Euro 4,8592
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 15 °C

Düğmeye basıldı! Ekonomide yeni dönem

Düğmeye basıldı! Ekonomide yeni dönem
Seçimden sonra ekonomide kartlar yeniden karılacak. Mega projelere takip sistemi gelecek ve bakanlıklar ile üst kurullar birleştirilecek.

Hükümet, seçimlerden sonra ekonomideki kartları yeniden kararken, "yeni ekonomi modeli" kapsamında önceliklerini de güncelledi. Güçlü ekonominin önünde engel olan bazı kurumlara neşter vurulacak, eski Ekonomik Sosyal Konsey'in yapısı değiştirilecek. Ekonominin nabzını tutarak, yasal çalışmalar yürüten güçlü bir yapıya dönüştürülecek. Seçim sonrası ekonomi yönetimi tamamen değişirken, bürokrasi de yeniden şekillenecek. Para politikası kurulunun yapısı değişecek.

EKONOMİDE UYUMLU YÖNETİM:

Hükümetin başlattığı reformları sürdürecek güçlü bir ekonomi yapısı oluşturulacak. Ekonomik istikrar ve mali piyasalarda kontrolün devamı için uyumlu yönetim anlayışı ön plana çıkacak. Merkez Bankası, Hazine, BDDK, SPK gibi kilit kurumlar da buna uygun hareket edecek.

CUMHURBAŞKANLIĞI SAHADA:

Cumhurbaşkanlığı çatısı altında oluşturulan ekonomi birimleri de her bir adımı izleyecek, saha çalışmaları yapacak. Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Yatırım İzleme Başkanlığı enerji alanlarında aktif rol üstlenecek. Ülke genelinde yapılan yatırımlar, projelerde gelinen noktaları da Yatırım İzleme Başkanlığı takip edecek. Saha çalışması ile elde edilen fikirler, öneriler de raporlaştırılacak.

MERKEZ'E MERKEZİ NEŞTER:

Merkez Bankası yapısında da değişikliğe gidilecek. Finans istikrarının yanı sıra büyümeye duyarlı bir yapı kurulacak. Merkez Bankası ile devletin zirvesi yeni dönemde daha sık bir araya gelecek. Sanayicilere daha fazla kredi kullandırılmasının önünü açacak adımlar atılacak. Hem kredi çeşitliliği sağlanacak hem de miktarı artırılacak.

FAİZ DEĞİL ÜRETİM:

Yeni ekonomi modeli faize değil üretime dayanan ve adaleti ön plana çıkaran bir model olacak. Faize, ranta dayanmayan yeni ekonomi modeli ile sanayi ve bilgi toplumuna geçiş konusunda destekler sürecek.

BÜROKRASİ DE DEĞİŞECEK:

Aday olan bürokratların yerine vekâleten atamalar yapılırken seçim sonrası bürokrasi de yeniden şekillenecek.

YENİ LİSANSLAR GELİYOR:

Bankacılık sektörü yeniden yapılandırılacak, bazı üst kurullar birleştirilecek, yeni lisanslarla katılım bankacılığına destek sürecek.

ÖNCELİK MEGA PROJELER:

Mega projeler aralıksız sürdürülecek. Projelerin ilerleyişi gözetim altında tutulacak. Türkiye'yi dünyanın en zengin ülkeleri arasına sokacak Kanal İstanbul, 3. Havalimanı, Köprü gibi projeler tamamlanacak, yenileri yaşama geçirilecek.

PARA POLİTİKASI KURULU:

Faiz politikası nedeniyle eleştirilerin odağındaki Para Politikası Kurulu'nda üretimden gelen yeni isimler de yer alacak. Para Politikası Kurulutoplantı tutanaklarının kamuoyu ile paylaşılması da gündemde.

VİTRİN YENİLENECEK:

Seçim sonrası ekonomi bakanlıklarında vitrin yenilenecek. Bakanlıklarda yapısal değişikliklere gidilecek. Örneğin, Ekonomi Bakanlığı güçlendirilecek. İç ve dış ticaretin tek çatı altında toplanması öngörülüyor.

Kaynak : Sabah

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim