• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 25 °C

Doğaltaş sektörü pazarlardaki daralmayı işlenmiş ürünle aşacak

Doğaltaş sektörü pazarlardaki daralmayı işlenmiş ürünle aşacak
Türkiye'nin ihracatta yıldız sektörlerinden biri olan ve yaptığı ihracatın katma değerinin tamamına yakını ülkede kalan doğaltaş, blok mermer ihracatında...

Türkiye'nin ihracatta yıldız sektörlerinden biri olan ve yaptığı ihracatın katma değerinin tamamına yakını ülkede kalan doğaltaş, blok mermer ihracatında en büyük pazarı konumundaki Çin ve ABD gibi diğer önemli pazarlarda yaşanan daralmayı, işlenmiş ürün ihracatıyla aşmayı hedefliyor. Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), işlenmiş ürün ihracatını yükseltmek ve ihraç edilen ürünlerde katma değeri arttırmak için Ekonomi Bakanlığı'nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) projesinden faydalanmak için harekete geçti. Projeye katılacak firmalar, yüzde 75 oranında devlet desteğinden yararlanacak.

Söz konusu proje kapsamında, katılımcı firmaların ortak hedef ve ortak pazarlama faaliyetleri etrafında bir küme oluşturulmasını planladıklarını belirten EMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, proje katılımcısı firmaların öncelikli olarak ihtiyaç analizine tâbi tutulacağını, sonuca göre eğitim ve danışmanlık programlarına katılan firmaların yurtdışı pazarlama, fuar ve sergi katılımı, sektörel ticaret heyetleri ve alım heyetleri gibi ortak pazarlama faaliyetlerine katılmalarının daha verimli hale geleceğini kaydetti. Birlik üyelerinin ihracat pazarlarını genişletmek amacıyla yürüttüğü faaliyetlere de değinen Kaya, "UR-GE projesiyle şimdiye kadar keşfedilmemiş yeni pazarlara yönelik pazarlama faaliyetleri gerçekleştireceğiz. Bu ülkelerde potansiyel barındıran ancak milli katılım organizasyonu düzenlenmeyen fuarlarda üyelerimizin boy göstermesini sağlayacağız. Milli katılım düzenlenen bir fuarda bu etkinliği gerçekleştirerek, sektör mensupları arasında haksız rekabet yaşanmasına izin vermeyeceğiz. Projede yer alacak firmalarımızın görüşleriyle çalışmalarımızı olgunlaştıracağız. Biz artık mevcut doğaltaş rezervimizin ve çeşitliliğimizin, dünya ticaretinden aldığımız paya yansımasını istiyoruz." dedi.

'İŞLENMİŞ ÜRÜN İHRACATINDA ARTIŞ VAR'

Tasarımlı ürünlere yönelik olarak firmaların ihracat potansiyelini, pazar paylarını ve çeşitliliklerini arttırmayı, katma değerli ürün ihracatlarına süreklilik kazandırmayı amaçladıklarını dile getiren Kaya, şöyle devam etti: "Dünya trendleri takip edilerek, tasarım gücüyle markalaşarak katma değeri yüksek ürün üretilmesini ve bu ürünlerle yeni pazarlara girilmesini sağlamak istiyoruz. Proje katılımcısı firmaları, ihracat pazarlama yeteneklerini geliştirmesi için etkin bir şekilde destekleyeceğiz. 2015 yılında ihracatımızın lokomotifi konumundaki blok satışında son yıllarda yaşanan gerilemenin de etkisiyle doğaltaş ihracatında işlenmiş ürün oranı yüzde 54'e, EMİB üyelerinin ihracatında ise yüzde 69'a ulaştı. Amacımız, bu oranı UR-GE projemizle daha yukarılara taşımak."

'PROJEYE YÜZDE 75 DEVLET DESTEĞİ'

İşlenmiş doğaltaş UR-GE projesine katılacak firmaların, yüzde 75 oranında devlet desteğinden faydalandırılacağını aktaran Mevlüt Kaya, "Yönetim kurulumuzca alınan karar çerçevesinde, yüzde 75'lik devlet desteği tutarı birliğimiz tarafından prefinanse edilecek ve katılımcı firmalar, katılacakları her faaliyet için sadece yüzde 25'lik tutarı ödeyecek. Örnek olarak, ihtiyaç analiziyle belirlenecek bir hedef ülkeye yönelik pazar araştırması ve alıcı firmalarla ikili görüşmeleri içeren sektörel ticaret heyetinin maliyeti yol, konaklama ve eşleştirme hizmetleri dahil 4 bin dolar olarak belirlenmişse katılımcı firmalarımız, net yüzde 25 tutar olan bin dolar ödeyecekler, devlet desteğinden peşin faydalanacaklar." dedi.

Tasarım ürünlerde kendini geliştirme hedefinde olan ve katma değeri yüksek ürünlerle yeni pazarlara girişini kolaylaştırmayı hedefledikleri projeye katılmak isteyen firmalardan yoğun talep beklediklerini anlatan Kaya, başvuruların 22 Ocak 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar Ege İhracatçı Birlikleri Sanayi ve Maden Sektörleri Şubesi'ne iletilmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Doğaltaş sektörü pazarlardaki daralmayı işlenmiş ürünle aşacak

Doğaltaş sektörü pazarlardaki daralmayı işlenmiş ürünle aşacak

Doğaltaş sektörü pazarlardaki daralmayı işlenmiş ürünle aşacak

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim