• BIST 110.932
  • Altın 174,431
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 24 °C

Diyanet işleri artık 'Davutoğlu'nda!

Diyanet işleri artık 'Davutoğlu'nda!
Diyanet İşleri Başkanlığı da kendi isteği üzerine Davutoğlu'na bağlandı. İşte yeni görev dağılımı:


Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki 62. Hükümet, ilk Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. 1 saat süren toplantıda görev dağılımları yapıldı. Buna göre, hükümetin önceliklerinden olan çözüm sürecinin koordinasyonu en üst noktada Başbakan Davutoğlu'nun uhdesine bırakıldı. Onun altında bakanlardan oluşan sekreterya çalışması kararlaştırıldı. Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, bu kararı Başbakan'ın kendisinin istediğini söyledi. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı da kendi isteği üzerine Davutoğlu'na bağlandı. İşte yeni görev dağılımı:

Ahmet Davutoğlu: Daha önce Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler'e bağlı olan Diyanet İşleri Başkanlığı doğrudan Başbakan Davutoğlu'na bağlandı. MGK Genel Sekreterliği, MİT, TOKİ, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı da Davutoğlu sorumluluğunda.

BÜLENT ARINÇ:  Hükümet sözcülüğü, Danıştay'la ilişkiler, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanlığı, MGK kararlarının Bakanlar Kurulu'na sunulması, insan haklarıyla ilgili kurumlar, Kıbrıs'la ilişkiler, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu, Arınç'ın koordinasyonunda olacak.

ALİ BABACAN:  Ekonominin koordinasyonu, Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı, kamu bankaları, SPK, 
BDDK ve TMSF ile beklendiği gibi Babacan ilgilenecek.

YALÇIN AKDOĞAN:  Daha önce Bülent Arınç'a bağlı olan TRT, Anadolu Ajansı, RTÜK'le ilişkiler ve Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, yeni Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'a bağlandı. TBMM ile ilişkiler ve Kamu Diplomasisi de Akdoğan'da.

NUMAN KURTULMUŞ:  Medeniyetler İttifakı Projesinin yürütülmesi, Atatürk Kültür Dil Tarih ve Yüksek Kurumu, TİKA, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD).
Haber Merkezi Ankara

BAŞBAKAN YAKIN GELECEĞİN ADINI KOYDU: İKİNCİ ATILIM DÖNEMİ
“İkinci atılım programı”nda beş ana hedef yer aldı, çözüm süreci kararlılığının altı çizildi. Paralel yapıyla mücadele ilk kez Hükümet Programı'na girdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 62'nci Hükümet'in Programı'nı Meclis Genel Kurulu'nda sundu. “İkinci atılım dönemi” olarak nitelendirilen metinde beş ana hedef yer alırken, paralel yapıyla mücadele ilk kez Hükümet Programı'na girdi. Çözüm sürecine dört elle sarılma kararlılığı da altı çizilen noktalardan biri oldu.  Davutoğlu'nun sunduğu Program'da, “İleri demokrasi”, “İnsani Kalkınma”, “Yaşanabilir Mekanlar ve Çevre”, “Güçlü Ekonomi”, “Öncü Ülke” ana başlıkları yer aldı. Davutoğlu'nun özetlediği Program'da satır başlarıyla şu vurgular öne çıktı: 

PARALELLE MÜCADELE KARARLILIĞI: Ne amaçla olursa olsun, hiç bir çeteleşmeye müsaade etmeyeceğiz. Kimden kaynaklanırsa kaynaklansın ve hangi niyetle olursa olsun devlet otoritesinin parçalanmasına yönelik hiçbir faaliyete asla izin vermeyeceğiz.

ÇÖZÜM SÜRECİNE DÖRT ELLE SARILACAĞIZ: Terörün bitmesi için silahsızlandırma, toplumsal hayata kazandırma ve demokratik siyasete katılımın önünü açacağız. Türkiye'nin kaderini değiştirecek bu Kardeşlik Projesine dört elle sarılmaya devam edeceğiz.

YARGIYA “TARAFSIZLIK” MESAJI: Yargının bağımsız ve tarafsız olması, yargı üzerinde kurulmak istenen vesayetlerin yok edilmesi, yargının milletin yargısı olması için yapılması gerekenleri tereddütsüz yapmak hükümetimizin ana öncelikleri arasında yer alacaktır.

“YENİ TÜRKİYE”NİN İNŞA SÜRECİ: 10 Ağustos ile birlikte 'Yeni Türkiye'yi inşa süreci başlamıştır. İkinci bir değişim dönüşüm dönemi ile ulaşmayı öngördüğümüz 2023 vizyonu artık uzak bir vizyon olmaktan çıkmıştır. 

YEREL YÖNETİMLERE DEVİR: Ulusal öncelikler ile yerel farklılıklar barıştırılarak kamu hizmetlerinin yerinden karşılanması temel ilke olmaya devam edecek, merkezi yönetim tarafından yürütülmesi zorunlu olmayan hizmetler yerel yönetimlere devredilecektir. 

YENİ TÜRKİYE'YE YENİ ANAYASA: Yeni Türkiye'de artık sivil, katılımcı, çoğulcu, özgürlükçü bir demokratik ve sivil anayasa vaat olmaktan çıkarılmalıdır. Yeni Türkiye, sivil ve demokratik yeni anayasası ile yönetilmelidir. 

YOLSUZLUKLA MÜCADELE: Hükümetimiz, Türkiye'nin 2023 yılında amaçladığı ekonomik ve siyasal açıdan öngörülebilir, şeffaf, demokratik manada tahkim edilmiş ve yolsuzluklara karşı sıfır toleranslı Türkiye hedefine yönelik mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.

AB STRATEJİK HEDEF: Türkiye belli bölge ve kıtalar arasına sıkıştırılamaz. Bununla birlikte, Türkiye'nin Avrupa Birliği hedefi stratejik bir hedeftir ve kararlılıkla sürdürülecektir. 
Şükran Kaban Ankara

Planımız 8 aylık değil
Başbakan Davutoğlu milletvekillerine “Sizden tek bir talebim var. Yanımda olun” çağrısında bulundu.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk grup konuşmasını dün yaptı. Çiçeği burnunda Başbakan milletvekillerine “Sürekliliğimizi hiçbir şekilde bozmayacağız. AK Parti dönemsel bir parti değildir. Bu yürüyüş hiçbir zaman durmayacak. Sizden tek bir talebim var. Bu sorumluluğu birlikte, omuz omuza taşıyalım. Ben sadece bu grupta tecelli ve tecessüm etmiş bu kollektif iradenin, vicdanın, aklın temsilcisi ve sözcüsü olacağım. Hepiniz yanımda durun” diye seslendi. Başbakan şunları söyledi: “Beklediler ki Cumhurbaşkanı seçimleri öncesinde AK Parti içinde birtakım hareketlenmeler, birtakım görüş ayrılıkları yaşansın. Olmadı. Şimdi hesaplar 2015 seçimleriyle ilgili. AK Parti içinde 3 dönemi bitiren arkadaşlarımız ile diğerleri arasında görüş ayrılıkları olur mu? Hükümet geçici bir hüviyet taşır mı? 8 aylık hükümet içinde acaba tartışmalar olur mu? Hiç heves etmesinler. Planımız 8 aylık değildir. 2023'e kadar nakış nakış işlenmiş, örgü örgü dizilmiş bir plan üzerinde yürüyoruz. Bunu da kimse geçici bir hesabın içine koymasın.”
İsmail Sonsuz Ankara

ÖNE ÇIKAN HEDEFLER

Hükümet Programı'nda sosyal ve kamusal alanla ilgili hedefler de sıralandı. O hedefler satır başlarıyla şöyle: 
- 2015'te tüm vatandaşlara elektronik kimlik kartı verilecek. 
- Kamuda “kağıtsız ofis” dönemi başlayacak. 
- 4-8 yaş arası çocukları yetenek taramasından geçirerek uygun spor dallarına yönlendirilecek. 
- Yıl sonuna kadar yurtlarda 385 bin yatak kapasitesine ulaşılacak.
- Şehirlerde tüm mekanlardaki yapılaşma politikaları dikey değil yatay yapılaşma olacak. 
- 2015 yılında orman varlığı 22 milyon hektara yükseltilecek. 
- Türkiye'nin her yerine en geç 1,5 saat içerisinde ulaşabilmek için havadan arama-kurtarma kapasitesi geliştirilecek. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim