• BIST 107.401
  • Altın 174,218
  • Dolar 4,0989
  • Euro 4,9911
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 25 °C

'Demokrasi parça parça gidiyor'

Demokrasi parça parça gidiyor
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hukukçularla bir araya geldi. CHP lideri, konuşmasında "Demokrasi parça parça ayaklarımızın altından gidiyor" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yargısı bağımsız  olmayan bir ülkenin demokrasisinin her zaman tartışılacağını belirterek, "Bu  kadar temel bir düzenlemenin, Bakanlar Kurulunda görüşülmeden, bir teklif olarak  Parlamento'da görüşülmesi bile başlı başına bir ayıptır" dedi.
 
Hukukçular ve bazı gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle  bir araya gelen Kılıçdaroğlu, toplantının başında gazetecilere açıklama yaptı.  Kılıçdaroğlu, hukukçularla TBMM'de görüşülen HSYK ile ilgili teklifi ele  alacaklarını belirterek, çok değerli hukukçularla konuyu değerlendireceklerini  söyledi.
 
Burada hukukçuların konuşacağını, işin uzmanlarına önemli konuları  sormanın her zaman yararlı olacağını düşündüklerini ifade eden Kılıçdaroğlu,  şunları kaydetti:
 
"Siyasetçi olarak kuşkusuz bizim bir sorumluluğumuz var. Ama bizim  sorumluluğumuz yanında eğer söz konusu olan demokrasi ise bu ülkede yaşayan her  yurttaşın sorumluluğu var. Demokrasi konusunda ortak mücadele etmek zorundayız.  Siyasal görüşlerimiz farklı olabilir, olayları farklı yorumlayabiliriz ama bir  konu var ki o konuda bu ülkenin bütün yurttaşlarının ortak çaba harcaması  gerekir. O da demokrasidir."
 
"Demokrasinin güvencesi"

Egemenliğin bir kişiye bırakılmayacak kadar önemli olduğunu vurgulayan  Kılıçdaroğlu, bu nedenle Anayasa'da egemenlik hakkının kullanımının yasama,  yürütme ve yargı olarak 3'e ayrıldığını hatırlattı. Kılıçdaroğlu, "Bunların  birinden diğerinin üstünlüğü söz konusu değil. Denge fren sistemi içinde  birbirini denetleyen kurumlardır bunlar, demokrasimizin güvencesidir" dedi.
 
HSYK'yı düzenleyen Anayasa'nın 159. maddesinin, mahkemelerin  bağımsızlığı ve hakimlik teminatını güvence altına aldığını vurgulayan  Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
 
"Yargısı bağımsız olmayan bir ülkenin demokrasisi her zaman  tartışılacaktır. Bu kadar temel bir düzenlemenin, Bakanlar Kurulunda  görüşülmeden, bir teklif olarak Parlamento'da görüşülmesi bile başlı başına bir  ayıptır. Bunun en azından Bakanlar Kurulunda görüşülmesi lazımdı, tasarıya  dönüşmesi lazımdı. Ama maalesef oldu-bittiyle bir yasa teklifi şeklinde şu an  Parlamento'da görüşülüyor. Öngörülen düzenlemede kurulun dairelerini yeniden  oluşturmak, yapacakları işleri belirlemek, mevcut üyeleri istediği dairede  yeniden görevlendirmek, teftiş kurulunu kontrol etmek gibi pek çok yetki doğrudan  adalet bakanına veriliyor. Yani yargı açıkça yürütmenin kontrolüne veriliyor.  Sadece bizim ülkemizde değil, üyesi olduğumuz pek çok kuruluş bu gelişmeleri  endişeyle izliyor, kaygılarını dile getiriyor. Demokrasi ayaklarımızın altından  parça parça gidiyor. 90 yıllık demokrasi mücadelemiz halktan yüzde 49 oy alan bir  siyasal iktidar tarafından yok edilmek isteniyor. Oysa demokrasi bir kültür,  birikim işidir. Her aşamada demokrasimizi geliştirmek gibi bir sorumluluğumuz  vardır. Ama iktidarı, bu sorumluluğu ters yönde yaptığını görüyoruz."
 
Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam  etti. Toplantıya, CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Bülent Tezcan ve  Gökhan Günaydın'ın yanı sıra hukukçular Onursal Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı  Sabih Kanadoğlu, Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla  Özer, Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, eski YÖK Başkanı Anayasa  Hukukçusu Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Yargı-Sen Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu,  YARSAV Başkanı Murat Arslan, Demokrat Yargı Derneği Başkanı Orhan Gazi Ertekin  ile gazete ve televizyonların temsilcileri katıldı.
 
www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim