• BIST 112.122
  • Altın 175,002
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 18 °C

Davutoğlu: Kılıçdaroğlu tıpış tıpış konuşacak

Davutoğlu: Kılıçdaroğlu tıpış tıpış konuşacak
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlık edeceği ilk AK Parti grup toplantısında Erdoğan sloganları atıldı. Davutoğlu ilk grup toplantısında partililere hitap ediyor. Davutoğlu, "Bu topluluk içine hiçbir şekilde kulis, lobi, fitne sokmayacağız" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlık edeceği ilk AK Parti grup toplantısında sloganlarda hala Erdoğan var... 

Toplantıya gelen partililer ''Bir bayrak, bir vatan bir de Erdoğan'' diye slogan attılar.

Davutoğlu'nu da unutmayan partililer, Başbakan'ı beklerken ''AK Gençlik yorulmaz, Hoca'sını unutmaz'' diye de slogan attı. 

Başbakan ve AKP Genel Başkanı Davutoğlu partililere seslendi....

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı ile görüşmeyeceğini açıklayan Kılıçdaroğlu'na seslenerek, "Sayın Kılıçdaroğlu'na bir mesaj iletmek isterim. Savaş hariç sayın Cumhurbaşkanımız ile görüşmeyecekmiş. Bu nasıl bir siyasi ahlaktır. Genel müdür anlayışı. Genel müdür bile kurallara riayet eder. Halk seçimini yapmış. Bütün dünya 95 ülkeden temsilciyle sayın Cumhurbaşkanımızı onore etmiş ve önünde saygıyla eğilmiş, sayın Kılıçdaroğlu konuşsa ne yazar, konuşmasa ne yazar. 

Kişilerin iradelerine saygı duyarım, tıpış tıpış konuşacaksın demem ama göreceksiniz öyle veya böyle konuşacak. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanıyla kimse küs olma haddine sahip değildir. Zamanla göreceksiniz." dedi. 

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Tarihi süreçler tarihi sınavları beraberinde getirirler. Bugün 1 Eylül... Bugün Uşak'ın kurtuluşunun yıldönümü. İzzettin Çalışlar paşaya Allah rahmet eylesin. Aynı zamanda dünya barış günü. Eşrefi mahlukat olan insanoğlunun onuru iki şeyle teminat altındadır. Özgürlük ve güvenlik. Bağımsızlığını kaybetmiş hiçbir insan topluluğu iradesini kullanamaz. Güvenliği zorlaşan insanlar da özgürlüğün tadını çıkaramaz. 

Türk istiklalinin en önemli garantisi AK Parti grubunda tecessüs etmiş milli iradedir. AK Parti istiklalimizin teminatıdır. İç barışın ve bölgesel barışın ve uluslar arası barışın teminatıdır.

Bir gün nasıl Türkiye'de iç barış sağlanmışsa çevre havzalarda da barış ve istikrarın sağlanması için tarihte olduğu gibi etnik mezhebi ve dini ayrım gözetmeden yan yana yaşamalarını sağlayacak barış ortamının sağlanması için ne gerekiyorsa yapacağız. 

Türkiye bölgesinde bir barış adası ise bunda 12 yıl boyunca AK Parti'nin temel payı var.

Son 15 gündeki AK Parti'nin tutumu bir örnek tutum olarak tarihe geçecektir. En ufak bir sarsıntı olmadan, en ufak bir tereddüt yaşanmadan bu süreçler aşıldı. Bunda başta sayın Cumhurbaşkanımızın ve AK Parti'nin tüm kadrolarının ahlaki duruşunun payı vardır. 

Millet bizden yanadır o bizden yana oldukça hiçbir engeli tanımayız. 

Biz 11. cumhurbaşkanımız sayın Abdullah Gül'e geçmiş dönemde verdiği hizmetten dolayı teşekkür ediyoruz, Sayın Erdoğan'a ise 12. Cumhurbaşkanımız olarak her türlü desteği vereceğimizi beyan ediyoruz. 

2007'de cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde neler yaşadığımızı hepimiz biliyoruz. O günlerde AK Parti kadroları kaya gibi sağlam durmasaydı bugün bu neticeleri alamazdık. Hatta bizim aramızda bazıları dahi bunlara uyarak safları terk etti. AK Parti kadronun mihveri ve omurgası olarak dimdik durdu bundan sonra da bu dik duruşumuz değişmeyecek. Ne içerdeki vesayetçiler ne de onların işbirlikçileri Türkiye'yi tahakküm altına alacak bir ortam bulamayacaklar.

İlk defa iktidar partisi içinde genel başkanlık hiçbir tartışma olmadan el değiştirdi. 

Hepinizin yanımda durmasını istiyorum. Eğer bundan bir sapma olursa, ola ki sizce herhangi bir şekilde yanlış görünen bir husus olursa gelip konuşmanız gereken bendenizim. Bu topluluk içine hiçbir şekilde kulis, lobi, fitne ve fraksiyon sokmayacağız. Şucular, bucular şeklinde bir ayrımı bu kadroların içine sirayet ettirmeyeceğiz. Bizim gücümüz birliğimizden gelir. 

 

CHP de birlik ve kardeşlik kurultayı demiş. Herhalde bizim milli birlik ve kardeşlik projesinden esinlenmişler. Orada bunu sağlamaları gerçekten zor görünüyor. 

Bana mazeretle gelmeyeceksiniz 24 saat yetmiyorsa 25. saati bulacaksınız, 6 gün yetmiyorsa 7. günü bulacaksınız. 

Eğer bir savcı hazırladığı iddianamede "dönemin başbakanı" diyorsa yargının kendi içinde özeleştiri yapma zamanı gelmiştir. 27 Mayıs benzeri yargının siyasi irade üzerinde demoklesin kılıcı gibi beklemesine kesinlikle izin vermeyeceğiz. 

AK Parti kadrolarının 13 yıl içinde elde ettiği birikimi durdurmak ve Türkiye'yi eski Türkiye'ye döndürmek istiyorlar. Millet buna izin vermedi, Ak Parti kadroları buna izin vermedi ve vermeyecek.

AK Parti içinde bir takım görüş ayrılıkları yaşansın istedilr. Karabasan gibi haberler yayınladılar. Cumhurbaşkanı seçimi destansı bir zaferle sonuçlandı. Şimdi hesapları 2015 ile ilgili. Acaba o zamana kadar AK Parti içinde üç dönemi bitirenlerle diğerleri arasında görüş ayrılığı olur mu? 8 aylık hükümet içinde tartışma olur mu? 

Hiç heveslenmesinler. Bu AK Parti kendi içinde hiçbir ego hesabı yapmaz. Herhalde son beş gün içinde yaşadıklarımız gösterdi ki, biz yaptığımız her çalışmayı planlı yaparız. Planlarımız 8 aylık değildir, 2023'e kadar nakış nakış işlenmiştir. Kimse bunu geçici bir hesabın içine koymasın. 

AK Parti Türk siyasi hayatının gördüğü en büyük kadrodur. Üç vasfımız var. AK Parti grubunun en büyük gücü ahlaki özüdür. Erdem hareketi olmasıdır. 

İkinci özelliğimiz kapsayıcılğımızdır. Bu salon içinde her köşeden milletvekili var. Her renginden kardeşlerimiz var. Başka hiçbir partinin böyle bir vasfı yoktur. 

Üçüncüsü de sürekliliğimizdir. İlk kurulduğumuz günden bu yana birliğimizi nasıl korumuşsak bundan sonra da öyle olacak. 

Benim en büyük görevim bu muhabbet, ortak akıl ve vicdan atmosferini korumaktır. Dışarda aç kurtlar gibi bekleyenler de çok beklerler diyorum. Bu topluluk küçük hesaplarla harekete geçmiş bir topluluk değil. Büyük hedeflerle yola çıkmış bir topluluktur.

Ahlak dikte ettirilmez, talimatla sağlanmaz. Eğer içselleştirilmemişse bir şekilde kendini dışa vurur. 

CHP milletvekilinin bir kitabı TBMM başkanlık kürsüsüne fırlatması beni çok üzdü. Eğer bir insanın derununda böyle bir tavır meyli yoksa yapmaz. İki ihtimal var ya talimatla yaptı ya da kendi başına yaptı, bu da içselleştirilememiş ahlakın göstergesidir. ben bunu gördüğüm anda bir kitap aşığı olarak kitap sevgisinden nasipsiz olmak nasıl bir şey ki, bizde kitap kalem kutsaldır.

Herşey kalem ve kelamla başlar. Kitap kutsaldır çünkü irfanı temsil eder. Kitap kağıttan yapılır. Kağıt ağaçtan, ağaç ise topraktandır aynı insan gibi. Kitap ile insanın mayası aynıdır. Biz kitaba saygı gösterirken Rabbimize saygı gösteririz. Binlerce kitabım var, odaya her girdiğimde onları okşarım. Nasıl Yunus Emre sarıçiçekle konuşur... Sarıçiçeke ilahi yazmak gönül diliyle konuşmaktır. Kitap bir nimettir. Kitapların kitabına iman edene.. 

Bu arkadaşımız ister fevri ister talimatla yapmış olsun, onu fırlatırken aslında bizim mayamızı fırlatmıştır. O kitaba ve insanlık irfanına hakaret etmiştir. Buradan bütün yazarlara çağrıda bulunuyorum. Bu olaya tavır koysunlar. Otoriterlik tartışması yapanlar, bunun nasıl saldırganca olduğunu söylesinler. Milletvekilinin kitap fırlattığını gören gençler gelecekten nasıl hisse çıkaracaklar?

Ben şunu tavsiye ediyorum. CHP içinde ikna odaları kuran profesörler var. İkna odaları yerine okuma odaları kurmuş olsalardı bu arkadaşlar biraz nasiplenirdi. Eğer bir özeleştiri yaparlarsa, beklemiyorum ama, cezalandırmak isterlerse, benim tavsiyem, CHP'de disiplin kurulu varsa, o arkadaşa 24 saat aralıksız bir sahafta kalma mecburiyeti getirsinler. Çünkü o sahaflardaki kitap kokusu var ya emin olun şifadır şifa. Bu psikiyatrik vakayı ancak o tedavi eder. İçinde kitap olmayan hiçbir odada uyumadım. O kitap kokusunun ne güzel şey olduğunu biliyorum. Hiçbir çantam yoktur ki içinde kitap olmamış olsun. 

CHP'de bir okuma odası açsınlar, kitap seminerleri başlatsınlar. 

Meclis başkanlğına atıyor o kitabı. Uşak'ın kurtuluşunu sağlayan hiyerarşiyi belirleyen makam Türkiye Büyük Millet Meclis başkanlığıydı. Kurtuluşumuzun teminatı olan makama yapılan bu hakaret telin edilmelidir. Şahsı manevi olarak bütün Meclis Başkanlarına ve Gazi Mustafa Kemal'e atılmıştır o kitap. 

Bu sadece bir ahlaki zaaf değil siyasi bilinç eksikliğidir. Biz kitabın da meclisin de onurunu onlar ne yaparsa yapsınlar koruyacağız. 

MHP'ye teşekkür ediyorum. Çatı aday kaybetmesine rağmen, şeffaf adil ve her şekliyle meşru seçim sonrasında seçilen cumhurbaşkanımızın yemin töreninde bulunmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Sayın Demirtaş da seçimi kaybetmesine rağmen ayağa kalktı ve alkışladı. 

Önümüzde çok ciddi bir anamuhalefet sorunu vardır. Sabırla bu ana muhalefet partisine edebi, hayayı, kitap sevgisini, devlet ahlakını öğreteceğiz.

Meclis tartışmaları esnasında edebe uygun olmayan bir davranışın bizden sadır olmasına izin vermeyeceğiz. Ama şunu bilsinler ki, eğer meclisi bu yolla tıkama niyetleri varsa ona da izin vermeyiz. Eğer niyetleri kitap fırlatarak önümüzdeki dönemde meclisi sabote etmek gibi bir yolsa, bilsinler ki AK Parti grubu kaya gibi durur. O meclise sahip çıkar ve milletin beklediği hizmeti yapmak konusunda bir an bile tereddüt etmez. 

Sayın Kılıçdaroğlu'na bir mesaj iletmek isterim. Savaş hariç sayın Cumhurbaşkanımız ile görüşmeyecekmiş. Bu nasıl bir siyasi ahlaktır. Genel müdür anlayışı. Genel müdür bile kurallara riayet eder. Halk seçimini yapmış. Bütün dünya 95 ülkeden temsilciyle sayın Cumhurbaşkanımızı onore etmiş ve önünde saygıyla eğilmiş, sayın Kılıçdaroğlu konuşsa ne yazar, konuşmasa ne yazar. 

Kişilerin iradelerine saygı duyarım, tıpış tıpış konuşacaksın demem ama göreceksiniz öyle veya böyle konuşacak. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanıyla kimse küs olma haddine sahip değildir. Zamanla göreceksiniz. 

Bugün grubumuzun ilk toplantısı bir anlamda besmeleyle başladı. Bu yürüyüşte dostlarımıza güveniyoruz. Allah yolumuzu açık etsin. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim