• BIST 111.806
  • Altın 174,877
  • Dolar 4,0292
  • Euro 4,9860
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 23 °C

Davutoğlu: Devlet Bahçeli polemik yapmasın

Davutoğlu: Devlet Bahçeli polemik yapmasın
Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Davutoğlu, muhalefet liderlerine sert sözlerle yüklendi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Davutoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Bahçeli'ye yüklendi. 

Bahçeli'nin Dersim açıklamaları konusundaki eleştirilerine cevap veren Davutoğlu, "Sayın Bahçeli polemik yapmasın. Tek partiyi savunacaksa çıksın mertçe savunsun." dedi. 

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Reel sektöre yönelik 9 farklı alanda yapacağımız reformları kamuoyuna açıkladık. Temel amaç üretim kapasitesini artırmak, arge programlarıyla Türkiye'deki emek yoğun sektörden teknoloji yoğun sektöre geçiş yapmaktır ve ekonomideki alt yapı gücünü daha da kuvvetlendirmektir. 

G20 zirvesinden döndükten sonra makro ekonomiden ibaret eden 8 maddelik dönüşüm programını tespit etmiş olacağız. Bu yapısal dönüşüm programı bütün dünyanın dikkatini çekti. 

Açıkladığımız programı işadamlarımızla da kapsamlı şekilde paylaştık. 

Türkiye'deki yeni üretim döneminin pazarları yakın havzalardır bu havzalarla ilişkilerin güçlenmesi lazım. 

IRAK'A BİR ZİYARET YAPACAĞIM

Küresel kriz sonrası Türkiye gibi vizyon sahibi ülkeler yeniden yapılanma içindeler. Irak'a bir ziyaret düşünüyorum bu ayın sonunda.

Önümüzdeki aylar içinde de Irakla yüksek stratejik işbirliğini güçlendirmek için Irak Başbakanı'nın da Türkiye'ye davet edeceğiz. 

PUTİN ARALIK BAŞINDA TÜRKİYE'YE GELECEK

Aynı şekilde Rusya devlet başkanı Putin'de Aralık başında Türkiye'ye gelecek. Çevremiz siyasi istikrarsızlıklar içinde ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmış olabilir. Ama bu çevre ülkelerin kardeş halklarının ihtiyaçlarına cevap verecek yegane devlet de Türkiye'dir. Önemli olan Türkiye'nin siyasi istikrarının muhafaza edilmesidir. 

Türkiye'deki siyasi istikrarı bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Demokratik istikrarın garantörü Ak Parti'dir. 

Ak Parti'nin denklemde olmadığı bir Türk siyasi hayatının istikrarlı olması mümkün değildir. Siyasi istikrar ile ekonomik kalkınma arasındaki ilişkiyi vurgulamak istiyorum. 2015'e giderken biz kısa dönemli popülist ekonomik uygulamalar içinde olmayacağız. Ak Parti hiçbir zaman kısa dönemli hesap yapmamıştır, hiçbir zaman seçim kazancı için ekonomi politikası yürütmemiştir. 

İstikrar eğer otokratik yöntemlerle sağlanırsa ekonomi gelişme şansı bulamaz, istikrar demokratik yöntemlerle sağlanmalı. 

TÜRKİYE'NİN HEDEFİ AFRİKA, LATİN AMERİKA VE DOĞU ASYA

AB ve komşu havzalar haricinde üçüncü havza olarak seçtiğimzi Afrika ve Latin ülkeleri açılımımız daralan Avrupa piyasasının, sıkıntılar içindeki ortadoğu piyasalarının getirdiği problemleri aşmak için son derece öngörülü bir şekilde yeni bir ekonomik havza açmaktır. Afrika ve Latin Amerika'daki ve Doğu Asya'daki ekonomik ilişkilerimiz de kalıcı olacaktır. 

İstanbul'da açtığımız metro hattı ile İstanbul'un 3 kanadını raylı sistemle birbirine bağladık. 

Yarın iş güvenliği paketini kamuoyuna açıklayacağız. 

TÜRKİYE DÜNYA EKONOMİSİNİN DİREKSİYONUNA GEÇİYOR

G20 liderler zirvesine katılacağız. Türkiye 1 Aralık'tan itibaren G20 dönem başkanlığını üstlenecek. Yani önümüzdeki bir yıl dünya ekonomisinin direksiyonu Türkiye'nin elinde olacak. Türkiye Avrupa'nın 6. büyük ekonomi gücü, dünyanın 16. büyük ekonomi gücü. G20 gündemini belirledik. Türkiye bir taraftan G20 dönem başkanlığını üstleniyor bir taraftan da en az gelişmiş ülkeler koordinatör ülkesidir. Türkiye hem dünyanın en büyük ekonomileri arasında ama en az gelişmiş 47 ülkenin bir anlamda yardımcısı ve koordinatörü. Biz sadece Türkiye'de değil dünyada adaletin vicdanın sesiyiz. 

Avustralya'dan dönerken Filipinlere uğrayacağız. Oradaki Müslümanların bir mücadelesi vardı. Son dönemde Filipinler hükümetinin yaklaşımıyla Türkiye arabulucu konumuna geldi. Oradaki Moro halkının güveniyle barış sürecini önemli bir aşamaya getirdik. Bağımsız silah bırakma organının başına bir Türk diplomatı getirildi. İki taraf arasında barış süreci son aşamasında. 

Dışişleri bakanlığım döneminde hem Filipinler yönetimi hem de Moro halkı ile görüştüm. Malezya ve diğer ülkelerle birlikte bu çalışmaları yaptık. Bu vesileyle Manila'ya gideceğim, orada taraflarla görüşerek istişarede bulunacağız. 

Türkiye hem kendi içindeki gerilimleri çözüyor hem de dünyada barış için çalışıyor. Eğer taraflar aramızı ancak Türkiye bulur diyorlarsa bu gurur duyulacak bir tablodur. 

Bu hafta içinde çok anlamlı iki ziyaret yaptım. Biri Bursa ziyaretiydi. Bursa'da geçen sene 12 buçuk milyar dolar ihracat yapıldı. 

Anlamlı bir ziyareti de Hacıbektaş'ta gerçekleştirdik. Bütün ulu erenleri ziyaret ettiğim gibi Hacı Bektaşı'da ziyaret ettim. İkrar vermeye destur almaya gittim. 

Aşure günü vesilesiyle ilk defa Hacı Bektaş Veli'yi ziyaret eden Türkiye Başbakanı olmak bana gurur vermiştir. 

Alevi Bektaşi geleneğinin iki ana damarı vardır. Biri 12 imam geleneği ve Hz. Peygamber'e kadar giden köklü mübarek silsile. Bu en önemli referans noktasıdır. İkinci kaynak ise Horasan Erenleridir. 

Aleviliğin özgün karakterinin korunması için ne gerekiyorsa destekte bulunmaya devam edeceğiz. 

HACI BEKTAŞ VE MEVLANA DERGAHINI ZİYARET EDENLERDEN ÜCRET ALINMAYACAK

Bakanlar kurulunda aldığımız kararla hem Hacı Bektaşı Veli hem de Mevlana türbelerinde artık ücret alınmayacak. Eğer oraya ziyaretle feyzinden istifade etmek isteyenlerden ücret alınması zaten yanlış bir uygulamaydı. Oraları ziyaret ederek feyzinden istifade etmek isteyenler dünyevi bir hesap ile oraya gitmeyecekler. 

Bizim verdiğimiz mesajlar bazı partileri rahatsız etti. CHP bir Alevi paketi açıkladı. O pakette hep AK Parti dönemindeki çalıştaylara atıf var. Bizim iktidarımıza gelene kadar Alevi meselesi hiçbir zaman açık yürekle tartışılmadı. 

CHP HEP İSTEMEZÜKÇÜ DAVRANIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi'nin açıkladığı pakette hep istemezükçülük görülüyor. Benim Hacı bektaşta gördüğüm temel hususiyet İslam kültür medeniyeti ve sembolleriyle olan irtibattır. Atıf yaptıkları şahıslar Peygamberin torunlarıdır. Bütün seyyid silsilesine bakınız Aleviliğin islam dışı bir gelenek olduğunu iddia edenlerin söylediklerinden başkadır. Bu nasıl bir anlayıştır ki hem 12 imam diyeceksiniz hem de bu geleneği İslamla irtibatı olmayan bir gelenek gibi takdim edeceksiniz. O geleneği bozmak isteyenlere karşı en iyi cevabı onlar verirler. Öyle bir Alevilik olsun ki bu toprakların ortak değerlerinden uzaklaştırılsın demek istiyorlar. 

CHP'NİN KAFASINDA DİNLE MÜCADELE VAR

CHP din dersleri kaldırılsın diyor. CHP'nin kafasında dinle bir şekilde mücadele etmek var. Hiç bundan kurtulamadılar. Eğer bu derslerde herhangi bir mezhepe veya dine tahkir varsa, nefret dili varsa ona önce ben karşı çıkarım. Önce AK Parti karşı çıkar. Ama böyle bir tahkir yoksa, her bir mezhep anlatılıyorsa, her bir din anlatılıyorsa, bunda ne zarar var? Nedir sizin bu mücadele anlayışınız? Alevilik ve Sünniliği birbirine karşı gösterenler tarih cahilidir, Alevilik cahilidir.

CHP'nin Alevlilik konusundaki en önemli ikilemlerinden biri de Dersim tutumudur. CHP Dersim ile ilgili bir açıklamada bulunamadı. Çünkü korkuyor. Alevi dedelerini haram yemekle itham ediyor. Sen kimseyi haram yemekle itham edemezsin. Onlar edep erkan bilirler. Bir ülkenin Cumhurbaşkanı davet ettiğinde onurla vakarla giderler. Bundan rahatsız olma. Bu Alevilerin devlete saygılarının göstergesidir. Bu yemeğe katılanlara teşekkür ediyorum. 

KILIÇDAROĞLU SESİNİ YÜKSELTEMEZ

Kılıçdaroğlu sesini yükseltemez çünkü yarası var. Dersim'i eleştirirsem parti bölünür diye korkuyor. Bir milletvekili istifa etti diğerleri de istifa etme hazırlığında. Bir milletvekili de genel başkan istifa etsin diyor. Her gün bir açıklamasıyla birini memnun etmeye çalışıyor. Ama öbürlerini kırıyor. Bir türlü iki yakası bir araya gelemedi bu CHP'nin. Çünkü millet ile buluşmayanların iki yakası bir araya gelemez. Küstahça çıkıp Türkiye'nin Cumhurbaşkanı ve Başbakan makamı boş diyor. Millet biliyor dolu olduğunu. Sen kendi küçük hesaplarının derdine düş. Bırak büyük makamları. Biz o makamları nasıl dolduracağımızı çok iyi biliriz. 

Seyin Rıza'nın oğlu Hüseyin'in yaşı yükseltildi idam edildi. Bu yaş büyütme geleneği nerden geliyor diye merak ederdim. Meğer 12 Eylülcüler yaş büyüterek idam etmeyi CHP'den öğrenmişler. Eğer devlet adına birisi yanlış yapmışsa o devletin yanlışı değildir. 

Bahçeli nedense biz Dersim konusunda konuşsun diye CHP rahatsız olsun diye bekliyordum, MHP'nin sesi yükseldi. Beni özür dilemeye davet etti. Bugünkü konuşmasında yine polemik yapıyor. Sayın Bahçeli açık yürekle söylüyorum Dersim'de yapılan zulümdür aynı 3 Mayıs 1944'te Alparslan Türkeş'e yapılanların zulüm olduğu gibi. 

Bahçeli ile aramızdaki devlet anlayışımızdaki farkı bu. Devlet adına yanlış yapanlara da sahip çıkıyor. Biz ise yanlışa yanlış doğruya doğru diyoruz. Bu yolla halkın bütününü kucaklıyoruz. 

BAHÇELİ TEK PARTİYİ SAVUNACAKSA ÇIKSIN MERTÇE SAVUNSUN

Çorum'da sayın Bahçeli, İskilipli Atıf Efendi'ye de yapılan zulüm doğrudur diyebilecek mi? Ülkücü gençlere dönüp, tekbir sebebiyle Ezanı aslına uygun okuduğu için çileler çeken Anadolu insanına çektiği çileler müstahaktır diyebilecek mi? Sayın Bahçeli polemik yapmasın. Tek partiyi savunacaksa çıksın mertçe savunsun. 

BENİ TÜRK MİLLETİNİ YEZİD'E BENZETMEKLE SUÇLUYOR

Bugünkü konuşmasında beni Türk milletini Yezid'e benzetmekle itham ediyor. Hangi Türkçe ile bu yorumu yapmış anlamadım. Ben böyle bir ithamı kendisine iade ederim, bir... Aziz Türk milletini Dersim ile özdeşleştirmekten de imtina ederim. Birileri zulüm yapmışsa bu zulmü dile getirmekten de çekinmeyiz. O diyor ki, devlet adına birisi cinayet işlemişse konumayın. Biz de diyoruz ki, devletin bekası devletin vatandaşlarıyla buluşması ile irtibatlıdır. 

Biz bu toprakların çocuğu olarak, bir vatandaşımızı gördüğümüzde önce insan diyoruz. Onun arkasındaki kimliği araştırmadan bağrımıza basarız. 

ORTAK ÖZELLİK ZULÜMDE SEÇİCİLİK

Buradaki ortak özellik zulümde seçicilik. Hep bize yakın olanların zulmü zulüm de olsa sahip çıkalım diyorlar. Kobani konusunda hepimiz hassasiyet gösterdik. Peki Esed'in uçakları Halep'i bombalıyor ve kıyım yaşanıyor, Kılıçdaroğlu'dan bir ses duydunuz mu? Halep'te yaşayanlar insan değil mi? Halep'i bombalayan Esed aynen Kobani'ye saldıran IŞİD kadar zalim değil mi? Ama sesi çıkmaz Kılıçdaroğlu'nun. Ona bir şey söylemez. Çünkü Esed Arap baasıdır, CHP Türk baasıdır. Bu yüzden birbirlerine laf edemiyorlar. Aynı şekilde Devlet Bahçeli'den bir ses duydunuz mu? Gür bir sesle Halep'e dönük bir şey dedi mi? Ya da Hadepe, Kobani için Türkiye'yi yakmaya çalışan bu vandallar, Halep'tekiler için sesini yükseltti mi? 

İsrail yöneticilerine sesleniyorum, sakın ola ki İslam dünyasında iç karışıklıklar sebebiyle problemler yaşanıyor diye bunu fırsat bilip Kudüs'e yönelttiğin saldırıları devam ettirmeyi düşünme. Herkes sussa Türkiye cumhuriyeti sessiz kalmayacaktır. 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim