• BIST 107.401
  • Altın 173,624
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 16 °C

Davutoğlu açıkladı: Türk okulları kapatılacak mı?

Davutoğlu açıkladı: Türk okulları kapatılacak mı?
Yurt dışındaki Türk okullarının kapatılmasına yönelik talimat verildiği iddiaları için Dışişleri Ahmet Davutoğlu, "Hayır kapatmak diye bir talimat yok. Nerden çıkmış?" açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yurtdışındaki Türk okullarına ilişkin, "Hayır kapatmak diye bir talimat yok. Nerden çıkmış? Dışişlerinin herhangi bir kararında böyle bir şey yok ama şu talimat açık ve net vardır: Türkiye Cumhuriyeti devletine bir şekilde hakaret eden ya da onun aleyhine faaliyet yapan, her türlü, kim yaparsa yapsın gereği yapılır. Bu devlet yaşayacaksa bu devlet hepimizin" dedi.

"MEKTUP VAR DİYORSAM VARDIR"

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kanal 24 televizyonunda gündeme ilişkin soruları cevapladı. Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin mektuplarla dış dünyaya şikayet edildiği tartışmalarıyla ilgili olarak, söz konusu mektupların varlığına ilişkin bir soruya, "Bir kere ben bir şeye 'var' diyorsam vardır. Olmamış bir şeye 'var' demem" diye yanıt verdi.

"Bu mektuplar meselesi yeni olmuyor" diyen Davutoğlu, "Türkiye'yi sanki Suriye'de El Kaide'yi destekliyormuş" gibi manşetler atmak, "İran'la şu hesaplar içindeymiş" gibi manşetler atmak suretiyle Türkiye'nin dış dünyaya şikayet edildiğini ifade etti. "Bazı şeylere sabrediyoruz. Sabrımız yanlış anlaşılmasın, sabrımız olgunluğumuzdan ve hala bu çevrelerde vicdan sahibi insanlara duyduğumuz saygıdandır" değerlendirmesinde bulunan Davutoğlu, "Davutoğlu Dışişleri Bakanlığı'ndaki seks skandalı için özür dilemelidir" şeklindeki haberlerle isminin "seks skandalı" ifadesiyle yan yana getirilmeye çalışıldığını söyledi.

İZMİR'DE YÜRÜTÜLEN CASUSLUK DAVASI

Davutoğlu, İzmir'de yürütülen Casusluk davası kapsamında bazı Dışişleri Bakanlığı mensuplarının mağdur sıfatıyla ifadeye çağrıldığını hatırlatarak, şöyle devam etti: "Mağdur yani hakkında bir şeyler yazılmış, haksız bir şekilde ve onun üzerinden beni İngilizce yayında seks skandalı gibi bir lafla irtibatlandırarak özür dilemeye çağıran bir yazı yayınlanabiliyor. Bakın, bunu şimdiye kadar hiç bahsetmedim. Hiç açmadım bunu. Çünkü o topluluk içinde olup da Allah rızası için ve gerçekten büyük bir mahviyetle çalışan insanlara duyduğum saygı sebebiyle. ve ne diyor biliyor musunuz aynı yazıda, 'nasıl Clinton Wikileaks dolayısıyla özür dilediyse Davutoğlu da bu sebeple özür dilemeli'. Benim bildiğim bir olay değil. Dışişleri mensuplarımızdan ola ki hata yapmış olan olursa, olabilir de her toplulukta olduğu gibi. Ayrıca hata yapılmamış. Bu mensuplar mağdur olarak mahkemeye çağırılmışlar. Sen bunu seks skandalı gibi son derece ahlaki bakımdan benim adımla yan yana konamayacak bir şeyi şekilde yazıyorsun ve ben buna sabrediyorum. Sonra, MİT Müsteşarımızı El Kaide şeyleriyle yan yana yazabiliyorsun veya 'şunlarla irtibatlı' diye."

YURT DIŞINDAKİ TÜRK OKULLARI

Yurt dışındaki Türk okulların kapatılması talimatı iddialarına da değinen Davutoğlu, şunları söyledi: "Bütün bu olayların üzerine biri çıkıp şu soruyu sorabiliyor: Türk okullarını kapatmak için talimat vermişsiniz? Hesap sorar gibi. Yani masum, kendilerinin hiçbir dahli yok. Onlar bu yayınları yapmamışlar. Onlar bizi ismen dünyaya şikayet etmemişler. Onlar mektuplar yazmamışlar ve bir anda siz masum Türk okullarını kapatma talimatı vermekle suçlanıyorsunuz. Olmayan bir talimat ayrıca."

"KAPATMAK DİYE BİR TALİMAT YOK"

Davutoğlu, kapatma talimatı olduğu yönündeki iddiaları yalanlayarak, "Hayır kapatmak diye bir talimat yok. Nerden çıkmış? Dışişlerinin herhangi bir kararında böyle bir şey yok ama şu talimat açık ve net vardır: Türkiye Cumhuriyeti devletine bir şekilde hakaret eden ya da onun aleyhine faaliyet yapan, her türlü, kim yaparsa yapsın gereği yapılır. Bu devlet yaşayacaksa bu devlet hepimizin" diye konuştu.

"O okulların her bir taşında bizim emeğimiz var" yorumunda bulunan Davutoğlu, şunları kaydetti: "Şu ana kadar o okullar bu hale gelmişse, ne diyorum her birinde Sayın Başbakanımızın ve Dışişleri Bakanı olarak eskiden beri Cumhurbaşkanımızın, Sayın Babacan'ın, benim emeğim var. Her birine gittim, ziyaret ettim. Her biri için izin istedim. Şimdi utanmadan, açık söylüyorum, utanmadan bizim o okulları kapatmak için çaba sarf ettiğimizi yazıyor... Peki o okullar kimin sayesinde açıldı. Peki o okulları kimler ziyaret etti. Birisi diyor ki 'Yemen'deki okullara gidip o çocuklarla gözyaşı dökmüştünüz'. Doğru. Yemen'deki okula gidip bütün Yemenli yetkililerle konuşan, Konya'daki büyük bir işadamı heyetini götüren benim. Çünkü doğru yapıldığına inanıyorduk."

Davutoğlu, söz konusu mektupla ilgili olarak da mektubun yabancı bir yetkili tarafından kendisine iletildiğini dile getirerek, mektubun içeriğine ilişkin olarak da "Onlar çıkar yani. Ben bunu basınla da paylaşırım" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, mektuba ilişkin, "Burada denilen şu, 'Türkiye Cumhuriyeti hükümeti yolsuzluklara bulaşmıştır. Bulanmıştır'. Hepsi hüküm veriyor. Bir kere daha mahkemenin neticelendirmediği bir konuda hüküm veriyor. 'Başbakan hakkında da zaten yolsuzluk var', vesaire vesaire anlatıyor. Sonra da 'bu sebeplerle bunları örtmek için Türkiye hükümeti şu harekete saldırıyor' ifadeleri yer alıyor" dedi.

MEKTUP KİMLERE GÖNDERİLDİ?

Söz konusu mektubun kimlere gönderildiğiyle ilgili soruyu da Davutoğlu, "Bu, yabancı misyon şeflerine gönderilen bir mektup. Bir yabancı diplomatik misyon şefi Türkiye dostluğuyla maruf bir misyon şefi bunu bize iletti" diye yanıtladı.

Davutoğlu, mektupların gizli saklı olmadığını vurgulayarak, "Basının eline de düşecek mektuplar, çünkü herkesin bildiği şeyler" değerlendirmesinde bulundu. Davutoğlu, söz konusu mektubu yayınlamak isteyen basın mensuplarına "yayınlayabilirsiniz" dediğini aktardı. Mektubun zamanlamasıyla ilgili değerlendirmede bulunmak istemediğini açıklayan Davutoğlu, "Seçimlerden önce veya sonra, o konuda bir şeye girmek istemem. O zaman çünkü iyi niyetle bunları bizlere ileten insanları da zor durumda bırakmak istemem" diye konuştu.

"BEN KAVGAMI TÜRKİYE'DE VERİRİM"

28 Şubat döneminde maruz kaldığı haksızlıklara değinen Davutoğlu, "Bu şartlarda ben onlarca uluslararası toplantıya gittim. Hiçbir yerde ülkemi şikayet etmedim. Ben kavgamı Türkiye'de veririm. Ben Türkiye'de hapse de girerim. Ben Türkiye'de en ağır işkenceye de maruz kalırım. Bu kavgayı burada veririm" dedi. Davutoğlu, o şartlarda kendisinin, dönemin hükümetini herhangi bir forumda şikayet ettiğine dair bir tek şahit bulunamayacağını söyledi. Ne kapalı ne açık kapılar ardında bir tek şahit bulamayacaklarını dile getiren Davutoğlu, "Ben bu ülkeye aitim. Bu ülkede hapsedilirim, işkenceye uğrarım, bu ülkede ölürüm ama gidip başka bir ülkede kendi ülkemi şikayet etmem" diye konuştu.

ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI OLURSA...

Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması durumunda Başbakanlık koltuğuna kimin oturacağıyla ilgili olarak kendisinin de isminin geçmesinin hatırlatılması üzerine "Biz bütün hayatı, sadece siyaseti değil, ben ilmi hayat içindeyken de belli ilkeler etrafında yaşadım. Bir erdem felsefesi, bir hikmet düşüncesi üzerinde hayatımızı idame ettirmeye çalışan insanlarız. Dolayısıyla bunların hiçbirisi bizim için nihai hedef niteliği taşıyamaz" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, şöyle devam etti: "Büyük mevkiler ve makamlar göreceğimizi hiçbir zaman düşünmedik. O mesleği yaşayanlar, psikolojilerini bilenler bilirler. Yani 70'li nesli söylüyorum. Fedakarlık yapmaya hazırdık ama herhangi bir şeyin peşinde değildik. Şu anda da aynı psikoloji içindeyiz. Fedakarlık gerekiyorsa o fedakarlığı üslenmeye hazırız. Neyse bu fedakarlık. Bugün itibarıyla söylüyorum. Birileri sürekli hedef tahtasına koydukları için söylüyorum. Hiç önemli değil. Ama birileri de gelip şu veya bu mevki için adınızı geçirirse, o denklemin içinde olan bir husus değil. Biz bu mevkiler için bu yola çıkmamışsak, böyle bir soruya, tekrar tekrar gündeme gelmesini doğrusu ben zül addederim. Birçok kere söyledim. Böyle bir saikle düşünmeyi, böyle bir saikle plan yapmayı, böyle bir saikle söylem geliştirmeyi zül addederim. Ama bu süreç içinde en doğru kararlar istişarelerle, konuşmalarla ve oluşan ortak akılla verilir. Hepimiz elimizden gelen katkıyı yaparız. Hangi vasıfta ve hangi kimlikte olursak olalım. Zaten sınav da orada. Düşmanla sınav çok kolaydır. Bir sürü dış politika müzakeresinden geçiyoruz. Karşınızdaki rakip belliyse, bazen de temsil ettiğiniz millet adına onur duyarak sert bir şekilde mücadele ediyorsunuz, tartışıyorsunuz, sesinizi yükseltiyorsunuz, bunlar hep oluyor, zor olan ki Hz. Peygamber'in hadisi mucibinde zor olan kendi içinize döndüğünüzde verdiğiniz mücadeledir. Bu kadroların, başta Başbakanımız olmak üzere bu sınavı da en iyi şekilde erdem ve iradeyi birleştirerek aşacağına ben inanıyorum. Onun formülü bir şekilde bulunur. Bu benim şahsımla ilgili bir husus da değil."

 

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim