• BIST 110.932
  • Altın 175,280
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 14 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir an önce hükümet kurulmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir an önce hükümet kurulmalı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Haziran'da yapılan genel seçimlerinden ardından ilk kez konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da düzenlenen 4. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'ne katıldı. En son oy kullandıktan sonra kameralara açıklama yapan Erdoğan yaklaşık 4 gündür herhangi bir programa katılmamıştı. 

Hükümet kurma çalışmalarına değinen ve "Kimse ben deme hakkına sahip değil" diyen Erdoğan, "Herkes egolarını bir kenara koyup, bir an önce ülkemizde hükümet kurulmalı" ifadelerini kullandı. 

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları: 

Zekat sadaka verdikçe artar. Ben bu tür hizmetleri de aynı noktada görüyorum. Eğittikçe verdikçe inşallah bunun bereketi çok daha fazlasıyla artar. 12 yıl önce 45 milyon dolar dünyadaki en az gelişmiş ülkeler yardım eden Türkiye bugün 4,5 milyar dolar yardım ediyorsa verdikçe arttı verdikçe arttı verdikçe arttı. Azalmadı. Daha iyi bir yere geldi.   

Türkiye'de öğrenim gördükten sonra ülkesine dönen her bir kardeşimi bu milletin ve bu ülkenin oradaki fahri elçisi olarak görüyorum. Aynı şekilde burada eğitim sürdüren öğrenci kardeşimi de ülkelerinin ve toplumlarının Türkiye'deki fahri temsilcileri kabul ediyorum. 

Küreselleşme tüm toplumların değerler etrafında birlikte hareket etmesini zorunlu kılıyor. Orta Afrika ile Güney Asya ile Türkiye'nin fiziki olarak uzak olsa da kaderleri ayrı değildir. Ortadoğu Balkanlar Kafkaslar zaten daha düne kadar aynı tarihi medeniyet değerlerini paylaştığımız coğrafyalardır. Bizim milletimizin güçlü devletlere sahip olmasına rağmen geçmişinde sömürgecilik ayıbı olmayan belki de tek toplumdur. Bugün de nerede bir mazlum varsa ona el uzatma anlayışı dış politikamızın ana eksenidir. Bugün Irak'ta Suriye'de Filistin'de aynı anlayışla hareket ediyoruz. Biz hiçbir zaman insanları derisinin rengine göre ayırt etmedik etmeyiz. Biz yaratılanı yaradandan ötürü seven bir milletiz. 160 ülkeye yayılmış 60 bin mezun kardeşimiz bunun göstergesidir. 

Dünyanın en eski eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan bu topraklar yeniden aynı misyonu üstlenme çabasındadır. 76'dan 193'e ulaşan üniversite sayımız, 800 bin öğrenci kapasitemizle bu alanda önemli bir hamle gerçekleştirdik. Bu çerçevede attığımız önemli adımlardan biri de Türkiye Bursları projesidir. Geçmişte farklı kurumların farklı statülerde verdiği burslar 2012'den itibaren Başbakanlığım döneminde Türkiye Bursları adı altında toplandı. Eskiden 5-6 ülkeyle 8 bin başvuruyla sınırlı kalan çalışmalar şimdi 182 ülke ve 100 bin başvuruya ulaştı. Türkiye bursları kapsamında yapılan tanıtım çalışmaları öğrenci sayısının katlanarak artmasını sağladı. 

Sömürgecilik ve kölelik şekil değiştirerek ama aynı mantıkla varlığını ve etkinliğini bugün de sürdürüyor. Batıda israf edilen gıdanın Afrika'daki tüm açları doyuracak bir düzenin sürdürülebilmesi mümkün değildir. Bu sistem eninde sonunda yıkılmaya mahkumdur. Biz bunun için dünya beşten büyüktür diyoruz. BMGK başta olmak üzere dünyadaki haksızlıkları önlemek konusunda öncülük yapması gereken kurumların öncelikle kendini ıslah etmesi gerekiyor. 

Türkmenleri uçaklarla vuran batı onların yerine terör örgütü PYD ve PKK'yı yerleştiriyor. Bunu biz nasıl kabul edebiliriz. Numan bey dün bölgedeydi. Bize sığınan 15 bine yakın insanı biz orada bırakmadık. Açtık kucağımızı onları ülkemize kabul ettik. Biz buyuz. Ama batıyı da görüyoruz. Onlar Akdeniz'de boğulmaya mahkum ediyor. Ama biz buna müsaade edemeyiz. Biz coğrafya ve tarihin üzerimize yüklediği sorumluluğu yerine getiriyoruz. Biz dünyanın her yerinde insanlığım mazlumların hizmetindeyiz. Mahsun kalmış her gönüle ulaşmanın çabası içinde olacağız. 

2023 HEDEFLERİ TEK BİR PARTİNİN HEDEFİ DEĞİL 

Türkiye altyapıdan demorkasiye uluslarası ilişkilere kadar her alanda büyük mesafe kaydetti. Ülkemizin bu kazanımlarını korumak durumundayız. Dün büyüme rakamları açıklandı. Hamdolsun Türkiye 2015'in ilk çeyreğinde yüzde 2,3 lük büyüme ile dünyanın 14. sırasında yer alıyor. Kesintisiz 22 çeyrektir büyüyen Türkiye'nin bu performansının devamı ve güven ortamının muhafazası şarttır. Dönem başkanlığını yürüttüğümüz G20'nin Kasım'da yapılacak zirve toplantısına belirsizliği geride bırakmış şkeilde katılmalıyız. 2023 hedefleri herhangi bir partinin değil Türkiye'nin hedefleridir. En küçük bir aksamaya kesintiye izin vermeden bu doğrultuda yürüyeceğiz. Türkiye'yi hükümetsiz başsız bırakan egolarına mahkum olanlar ne tarihe ne de milletimize bunun hesabını veremezler. 

HERKES EGOLARINI BİR YANA BIRAKMALI, HÜKÜMET KURULMALI 

Onun için de anayasal yasal süreç içinde herkes egolarını bir kenara koyup bir an önce ülkemizde hükümet kurulmalı ve kaldığımız yerden devlette devamlılık esastır anlayışıyla bu süreç devam etmelidir. Milli gelirini 800 milyar dolara ulaştırmış işsizlik ve faiz oranlarını tek haneli rakamlara indirmiş bir ülke olarak bir adım dahi geriye gidişe tahammülümüz yok. Siyasi alanda yaşanan hiçbir gelişmenin bu kazanımları tehdit edecek boyuta ulaşmasına izin veremeyiz. Bu 78 milyon insanımıza karşı sorumluluk gereğidir. Hangi siyasi olursa olsun "ben" deme hakkına sahip değildir. "Biz" demek zorundayız.  

BUNUN BİLİNCİNDE VE FARKINDAYIM 

Türkiye'nin doğrudan seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olarak şahsımın sorumluuğu büyüktür. Bunun bilincinde ve farkındayım. Geçtiğimiz pazar günü yaşanan seçimler yeni bir dönem açtı. Bu vesileyle dün parlamentonun en yaşlı üyesi olması hasebiyle sayın Baykalı davet ettim. Görüştüm. BHem süreci dğeerlendirdim bu notkada bu işin süratle davamı için ben üzerime düşen ne ise bunu yapacağımı kendisiyle de paylaştım. Çünkü devam eden yatırımlarımız var. Bu yatırımların aksamaması lazım. Bu yatırıımlar ülkemindir. Aksamalar ülkeme kaybettirir. Devlette devamlılığın esas olduğu bilinciyle şahsımın ve kendi şahıslarının buna yardımcı olması gerekir dedik ve bunu paylaştım. 7 Haziran'ın ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. İradesini ortaya koyan her vatandaşıma teşekkür ediyorum. Yüzde 86 katılımın olması Türkiye'de demokrasinin nereden nereye geldiğini göstermesi bakımından çok önemlidir. Acaba demokrasiyle övündüğünü söyleyen ülkelerin hangisinde bu oranda katılım var. Dikta rejimlerini söylemiyorum orada yüzde 100 de olur. Ama normal ülkelerde bu kadar yüksek katılım yoktur. Yüzlerce kilometre kat ederek gümrüklerde oy kullanan her gurbetçimize de teşekkür ediyorum. Ortaya çıkan sonuç milletin iradeisidr. Herkes milletin takdirine saygı göstermelidir. Seçim sonuçları tek bir partiye iktidar vermeyen bir tablodur. Bu tabloyu bütün partilerin doğru okumasını temenni ediyorum. Bu tablo kesinlikle Türkiye'nin hükümetsiz kalması anlamına gelmez. Demokrasinin en önemli özelliği bu tür durumlarda çözüm yoıllarını açık tutuyor olmasıdır. Türkiye seçim gününe kadar başka bir tabloyla karşı karşıya idi Pazartesi'den itibaren başka bir tablo var. Bunu en sağlıklı geçirmemiz için tüm siyasi partileri serin kanlı düşünmeye ve sorumluluk almaya davet ediyorum. Cumhurbaşkanı olarak şahsıma yüklenen görevleri bi hakkın yerine getireceğimden kimsenin şüphesi olmasın.  

BATI ÖVGÜ YAĞDIRSAYDI KENDİMDEN ŞÜPHE EDERDİM 

Bu ülkenin istikrarsızlıkta yaşadığı sıkıntıları bilen birisiyim. İçinde bulunduğumuz sürecin kazanımlara halel getirmeden geride bırakılması hususunda her türlü çabayı gösteriyorum. Partileirn anayasada beliritlen sınırlar içerisinde tercihlerini krizden değil çözümden yana kullanacağına inanıyorum. Umtularını Türkiye'nin krize girmeisne bğalayan tüm odaklar inşallah bir kez daha hayal kırıklığına uğrayacaktır. Özellikle batının şahsıma yönelik tüm çirkin agresif hakikaten seviye kaybına uğramış o batı medyasının açıklamalarını tabii ki çirkin bulduğumu buradan açıklamak durumundayım. Bu tahammülsüzülüklerini anlamak mümkün değil. Bunun bir şeyi gösterdiğini ifade etmek istiyorum. Allah'ıma hamdolsun demek ki doğru yoldayız. Onlar övgü yağdırsaydılar o zaman kendimden şüphe etmem gerekirdi.  

Kaynak: ROTAHABER 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim