• BIST 111.575
  • Altın 174,364
  • Dolar 4,0393
  • Euro 4,9681
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 11 °C

Çorum TSO’dan İşbaşı Eğitim Programı

Çorum TSO’dan İşbaşı Eğitim Programı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye'de bir süredir uygulanmakta olan İşbaşı Eğitim Programı'nı (İEP) revize ederek, uygulama süresini...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye'de bir süredir uygulanmakta olan İşbaşı Eğitim Programı'nı (İEP) revize ederek, uygulama süresini 6 aydan, 1 yıla uzattı. Yapılan değişiklikle ayrıca, yüzde 50'sini istihdam edeceğini taahhüt eden işletmeler, İEP kapsamında bir yıl süreyle 30 kontenjandan istifade edebilecek.

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Kurumsal Danışmanı Zafer Eyvaz, İşbaşı Eğitim Programı'nın amacının; belli bir vasfa sahip olmasına karşın iş tecrübesi bulunmayan bireylerin tecrübe edinmesine, mesleği olmayan bireylerin meslek edinmesine, öte yandan işletmelerin de hem personel maliyetinin azalmasına, hem de yeni işe alınan personelin eğitim ve alışma sürecine altyapı hazırlamak olduğunu söyledi. İşletmelere ayrıca 12 aylık süre zarfında işçiye günlük asgari ücretin net tutarı, iş kazaları ve meslek hastalıkları sigorta pirimi ödemeleri şeklinde destek sağlandığını ifade eden Eyvaz, İşbaşı Eğitimi Programı'ndan yararlanmak isteyen işletmelerin, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası ile ya da Çorum İŞKUR İl Müdürlüğü ile irtibata geçebileceğini kaydetti.

Programdan en az 2 işçi çalıştıran, İŞKUR'a kayıtlı işverenler, dernekler, vakıflar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, meslek birlikleri, sendikalar, TSO'lar, noterler, kamu payının yüzde 50'nin altında olduğu iktisadi teşekküller ve buna benzer işletmelerin faydalanabileceğini ifade eden Eyvaz, "10 işçinin üzerinde işçi çalıştıran işverenler ise yüzde 10 oranında faydalanabilmektedir. Örneğin; 2-10 işçi çalıştıran bir işverenimiz 1 kişi alabilmekteyken, 11 işçi çalıştıran işverenimiz 2 kişi İEP'den yararlandırabilmektedir. Ayrıca; yeni yapılan düzenleme ile işverenlerimiz yüzde 50 istihdam taahhüdü verdiği takdirde toplam çalışan sayısının yüzde 30'u kadar İEP'den eleman temin edebilmektedir. Örneğin; 100 işçi çalıştıran bir işyeri İEP kapsamında eğer yüzde 50 istihdam taahhüdü verirse 30 kişiyi bu program kapsamında işyerinde 12 ay süreyle mesleki eğitime tabi tutabilecektir. Program süresi de yeni yapılan düzenleme ile 12 aya çıkarılmıştır. Programa 15 yaşını doldurmuş, işsiz olan herkes katılabilir. Lise, ön lisans, lisans öğrencileri de bu programdan faydalanabilirler. Ancak; işverenlerimizin 1 ve 2. derece akrabaları, eşleri, program başlamadan önceki 3 aylık dönemdeki işçileri bu programa katılamazlar" dedi.

İşsizlik oranında Türkiye ortalamasının neredeyse yarısına eşit olan Çorum'da işsizlikten ziyade mesleksizlik sorununun bulunduğunu belirten Eyvaz, işsizliği azaltmaya, mesleksiz iş arayanları işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu mesleklerde yetiştirmek üzere TSO-İŞKUR işbirliği ile birçok alanda çalışmalar yapıldığını söyledi.

İŞKUR'un işverenlere ve iş arayanlara yönelik, işgücü yetiştirme kursları, işbaşı eğitim programları (İEP), girişimcilik eğitim programı, TSO-İŞKUR ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen UMEM Beceri'10 Kurs ve Staj Programları gibi faaliyetlerin, Çorum'un istihdam yapısına müspet katkı sağladığını ifade eden Eyvaz, "Bu programların hepsi, işverenlerimize ve iş arayanlarımıza destek olan, İşverenlerimizin yetiştirme maliyetlerini hafifleten, iş arayanlarımıza da gelir sağlayıcı destek programlarıdır. Son zamanlarda; işverenlerimizin ve iş arayanlarımızın en çok ilgi gösterdiği ve yararlandığı programların başında İşbaşı Eğitim Programları (İEP) gelmektedir" şeklinde konuştu.

Eyvaz, özellikle işletmelerin personel maliyetlerini azaltacak olan İşbaşı Eğitim Programı fırsatının Çorum Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri tarafından en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim