• BIST 106.839
  • Altın 173,099
  • Dolar 4,0730
  • Euro 4,9572
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 25 °C

Çocuk istismarcısına torba kanun piyangosu

Çocuk istismarcısına torba kanun piyangosu
Çocuk istismarcılarına ceza ağırlaştırılması yolunda kamuoyu baskısı artarken, hükümet çıkardığı torba kanunla istismarcıların tahliyesine giden yolu açtı. Çocuk istismarcıları tahliye edilmeye başladı.

Çocuk istismarcılarına ceza ağırlaştırılması yolunda kamuoyu baskısı artarken, hükümet çıkardığı torba kanunla istismarcıların tahliyesine giden yolu açtı. Çocuk istismarcıları tahliye edilmeye başladı.
 
Kamuoyunda uzun zamandır tartışılan ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçların yaptırımının ağırlaştırılacağı söylenen, 28 Haziran 2014 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmış olan “TÜRK CEZA KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN” adıyla çıkarılan 6545 Sayılı Torba Yasa, beklentileri karşılayamadığı gibi, aksine hayal kırıklığı yarattı. Torba Yasayla 5237 Sayılı TCK’da yapılan ve hukukçuların gözden kaçırdığı çok dikkat çekici bir değişiklik son zamanlarda lehe kanunun geriye yürümesi için yapılan başvuruların çoğalmasıyla gün yüzüne çıktı.

 


Bahse konu 6545 sayılı kanunla cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçların yaptırımının ağırlaştırılacağı iddia edilen torba yasa hükümleriyle ilgili, birçok makale yazıldı, çok katılımlı platformlar tarafından basın açıklamaları yapıldı, konferanslar düzenlendi. Bu çalışmalarda, torba yasayla cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarda yapılan değişikliklerle bu suçu işleyenlerin lehine olabilecek hususlara değinilerek ciddi eleştiriler yöneltilmişti.
 
Ancak hukukçuların onca eleştirilerine rağmen günlerde ceza hükümlerinin lehe uygulanması sebebiyle yapılan başvuruların artmasıyla ciddi bir ayrıntının gözden kaçtığı fark edildi.
 
15 YILDAN AZ OLMAMAK ZORUNDA OLAN CEZA 8 YILA DÜŞTÜ
            
Hukukihaber’in yaptığı araştırmaya göre; 5237 Sayılı Kanunun “Çocukların Cinsel İstismarı“ başlıklı 103. Maddesinin altıncı fıkrası 6545 sayılı torba yasayla kaldırıldı. Kaldırılan fu fıkrada “Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde, onbeş yıldan az olmamak üzere cezasına hükmolunur.” denilerek çocukların cinsel istismarı suçunun ağırlaştırılmış hali düzenlenmişti.
            
Ne var ki; 28 Haziran 2014 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 6545 Sayılı Torba Yasanın 59. Maddesinde yapılan düzenlemeyle bahsi geçen TCK 103/6. fıkrası kaldırılmıştır.
            
Türk Ceza Yasasının 103/6 hükmüne göre cinsel istismar suçunu işleyen ve mağdurun beden ve ruh sağlığının bozulmasına sebebiyet veren şüpheli veya hükümlüler suçun ağırlaştırılmış hali oluştuğu için 15 yıldan az olmayan bir ceza yaptırımıyla karşı karşıya kalmaktaydılar.
           
İlgili fıkranın torba yasa ile kaldırılmasıyla, “mağdur çocuğun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde” uygulanacak ceza hükmü kalmadığı için Ceza Yasasında bir boşluk oluştu.
          
Çocukların cinsel istismarı suçundan yargılanan kişilere “mağdur çocuğun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde” artık “15 yıldan az olmamak üzere” ceza verilemeyecek, maddenin 1. Fıkrası uygulanarak 8-15 yıl arasında ceza verilebilecektir. Diğer takdiri indirim sebepleri ve genelde alt sınırdan hüküm kurulması nedeniyle cezaların çoğu alt sınırdan yani 8 yıldan verilecektir.
 
HUKUKİ BOŞLUK OLUŞTU

İstismara uğrayan çocuğun beden veya ruh sağlığı bozulmuş olsa dahi “suçta ve cezada kanunilik” ilkesi gereğince bu 2. Fıkrasının uygulanması ile doldurulmak istense de 2. fıkradan hüküm tesis edilemeyecektir. Bu durum için açıkça bir kanuni boşluk oluşmuştur.
 
TAHLİYELER BAŞLADI, COCUK İSTİSMARCILARI TEKRAR ARAMIZDA!
           
Hukukihaber’in görüştüğü adliye yetlilleri; Eski Ceza yasası uyarınca 15 yıldan az olmayacak şekilde ceza alan ve hapiste cezası infaz edilmekte olan hükümlüler yeni yasada bu yönde bir düzenleme bulunmadığı ve yeni Torba yasadaki düzenleme çerçevesinde CEZALARINDA UYARLAMA YAPILMASI TALEPLERİ İLE Mahkemelere müracaat etmeye başladıklarını belirttiler.  
           
Yasayı uygulamakla mükellef olan mahkemeler de istemeden de olsa yasa hükmünün 1. Fıkrasına göre hükümdeki ceza miktarının uyarlanmasına karar vermeye başladılar. Bazı hakimler talepleri önce reddetmelerine rağmen ret kararına yapılan itiraz sonucu lehe olan hüküm yönünde karar tesis etmek zorunda kaldılar.
           
Bu durumda 15 yıl veya daha yukarı süreli bir ceza alan hükümlü, mahkemeye müracaatla cezasının 8 yıla indirilmesini sağlayabilmekte ve infaz kanunu uyarınca gerekli süre hapishanede kalmışsa tahliye olma hakkını dahi kazanabilmektedirler. 
          
Bu şekilde, Türk Ceza Hukukunda lehe kanunun geriye yürümesi ilkesinden yararlanarak suçun alt sınırı olan 8 yılın infaz edilmesiyle salıverilecektir.  
            
Kamuoyu cinsel dokunulmazlığa karşı suçların yaptırımının daha da artacağı ve yaptırımların caydırıcılık etkisinin daha etkili olacağı beklentisi içindeyken Torba Yasa ile, bu suçu işleyen ve şu anda yargılanmakta olan veya hükümlü olan suçlular adeta mükafatlandırılmıştır.
            
Türk Ceza Yasasının 103/6 hükmünün Mülgasıyla oluşan hukuki boşluk, sakıncalı sonuçlar doğuracaktır. Mülga ve oluşan kanun boşluğu Hukukçular tarafından anlamlandırılamamaktadır.
 
Kaynak: Hukukihaber

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim