• BIST 95.852
  • Altın 189,374
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 22 °C

CHP'den Sayıştay Raporu'na tepki

CHP'den Sayıştay Raporu'na tepki
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, sayıştay raporları ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Yasalara aykırı davranarak, Sayıştay Kanunu hükümlerini bir kenara atarak usulüne uygun olmayan raporları Meclis'e gönderen ve bu durum ortaya çıkınca da gerçeğe aykırı belge düzenleme teşebbüsünde bulunan Sayıştay Başkanı görevinden istifa etmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

Hamzaçebi, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin Sayıştay raporlarını TBMM'ye göndermemesinin sebebinin, harcamalarının denetlenmesini, denetlenmiş olsa bile tespit edilen usulsüzlük ve yolsuzlukların millet tarafından bilinmesini engellemek olduğunu savundu.

Sayıştay'ın 2011 yılı Raporlarını Meclis'e göndermesi aşamasında, AK Parti iktidarının 6353 sayılı Kanunu çıkardığını, CHP'nin açtığı iptal davası sonucu Anayasa Mahkemesi'nin bu yasayı iptal ederek denetim raporlarının Meclise gönderilmesinin önünü açtığını ifade eden Hamzaçebi, "Sayıştay Başkanı'nın Anayasa Mahkemesi kararına rağmen, 2011 yılına ilişkin 132 adet Sayıştay Raporunu Meclis'e göndermeme hukuksuzluğunda ısrar etmesi üzerine, açtığımız dava sonucunda Ankara 14. İdare Mahkemesi Aralık 2013'te Sayıştay Raporlarının Meclis'e gönderilmemesi kararını iptal etmiştir. Yargı kararına rağmen, Sayıştay Başkanlığı 2011 yılına ilişkin 132 adet Sayıştay Raporunu Meclis'e göndermemiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Hamzaçebi, şöyle devam etti:

"Sayıştay'ın 2012 Sayıştay Raporlarını Meclis'e göndermesi aşamasında ise AKP İktidarı, Raporlarının Meclis'e gönderilmesini engellemek için Nisan 2013'te 135 Milletvekilinin imzasını taşıyan yeni bir kanun teklifi vermiştir. Teklif, 2012 yılı Sayıştay raporlarının Meclis'e gönderilmesini engellemenin ötesinde, Sayıştay'ın bağımsız ve tarafsız denetim yapmasını engellemeyi ve Sayıştay'ı adeta AKP İktidarına bağlamayı öngörmektedir. Başta CHP olmak üzere muhalefet partilerinin ve Sayıştay Denetçilerinin direnci karşısında, AKP Teklifi yasalaştıramamıştır.

Bunun üzerine AKP İktidarı Meclis'te hiçbir uzlaşma arayışına girmeden tek başına seçtiği Sayıştay Başkanı üzerinden kestirme bir çözüm bulmuş; Sayıştay Başkanı'na Sayıştay Raporlarında yer alan yolsuzluk ve usulsüzlükleri Meclis'e sunulacak Raporlardan çıkarma görevi vermiştir. Nihayetinde, 2012 yılına ilişkin 146 adet Sayıştay Raporunun ekinde yer alan, AKP İktidarının yolsuzluk ve usulsüzlüklerine ilişkin denetim bulguları, Rapor eklerinden çıkarılmış ve yolsuzluk ve usulsüzlüklerden arındırılmış Raporlar TBMM'ye sunulmuştur."

"Sayıştay Başkanı'nın, gerçeğe aykırı karar aldırma girişimi fiyaskoyla sonuçlanmıştır"

Raporların Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında, muhalefet milletvekillerinin yolsuzluk ve usulsüzlüklere ilişkin denetim bulgularının Sayıştay Raporlarından neden çıkarıldığı sorusunu Sayıştay Başkanı Recai Akyel'in, "Rapor Değerlendirme Kurulu denetim bulgularının rapor eklerinden çıkarılmasına karar vermiş ve Başkanlığımız Rapor Değerlendirme Kurulu'nun kararını yerine getirmiştir' şeklinde yanıtladığını ifade eden Hamzaçebi, ancak, gerçeğin bunun tam aksi olduğunun ortaya çıktığını ileri sürdü.

Hamzaçebi, açıklamasında Sayıştay kaynaklarından edinildiğini aktardığı şu bilgilere de yer verdi:

"Sayıştay Rapor Değerlendirme Kurulu TBMM'ye sunulacak 2012 yılına ilişkin 146 denetim raporu hakkındaki görüşlerini 23 Temmuz 2013 tarihli ve 49/1 sayılı Kararıyla Sayıştay Başkanlığı'na sunmuştur. Ancak, bu kararlar içinde yolsuzluk ve usulsüzlüklere ilişkin denetim bulgularının rapor eklerinden çıkarılmasına ilişkin herhangi bir ifade yer almadığı gibi verilmiş böyle bir karar da bulunmamaktadır. Sayıştay üyelerinin Sayıştay Başkanına, Plan ve Bütçe Komisyonundaki beyanlarının gerçeği yansıtmadığını hatırlatmaları üzerine, TBMM'ye gerçeğe aykırı beyanda bulunma suçlamasıyla karşılaşacağı kaygısına kapılan Sayıştay Başkanı, Rapor Değerlendirme Kurulu'nun 23 Temmuz 2013 tarihli ve 49/1 sayılı Kararının 3. maddesine, Denetim Raporu eklerinin TBMM'ye sunulacak Sayıştay Raporlarından çıkarılmasına ilişkin bir cümle ekletmiş ve Rapor Değerlendirme Kurulu üyelerine imzaya göndermiştir.

11 üyeli Rapor Değerlendirme Kurulu'nun 9 üyesi ilave yapılmış bu karar metnini imzalamıştır. Ancak, Kurul üyesi Nükrettin Parlak, Rapor Değerlendirme Kurulu'nun böyle bir kararının olmadığını, nitekim bunun 23 Temmuz 2013 tarihli ve 49/1 sayılı Kararla sabit olduğunu; 23 Temmuz 2013 tarihli ve 49/1 sayılı Kararın 3. maddesine bu yönde bir cümle ilavesinin gerçeğe aykırı belge düzenlemek olacağını belirterek metni imzalamadan iade etmiştir.

Sayıştay Başkanı'nın imzalaması için tekrar göndermesi üzerine, Kurul üyeleri Nükrettin Parlak ile Bekir Aydınlı, Rapor Değerlendirme Kurulu'nun denetim raporu eklerinin TBMM'ye sunulacak Sayıştay Raporlarından çıkarılmasına yönelik aldığı bir kararın olmadığı; bu durumun Kurul'un 23 Temmuz 2013 tarihli ve 49/1 sayılı Kararıyla sabit olduğu; 23 Temmuz 2013 tarihli ve 49/1 sayılı Kararın 3. maddesine bu yönde bir ilave yapılarak geçmişe yönelik karar alınmasının hukuka aykırı olduğuna ilişkin olan ve Rapor Değerlendirme Kurulu'nda yapılan görüşmelerin içeriğini de anlatan bir buçuk sayfalık şerh düşerek geçmişe yönelik alınan kararı imzalamışlardır.

Kurul'un iki üyesinin gerçekleri ortaya koyan şerhi üzerine Sayıştay Başkanı'nın, Rapor Değerlendirme Kurulu'na geçmişe yönelik olarak gerçeğe aykırı karar aldırma girişimi fiyaskoyla sonuçlanmıştır. Yasalara aykırı davranarak, Sayıştay Kanunu hükümlerini bir kenara atarak usulüne uygun olmayan raporları Meclise gönderen ve bu durum ortaya çıkınca da gerçeğe aykırı belge düzenleme teşebbüsünde bulunan Sayıştay Başkanı görevinden istifa etmelidir."

Bu durum üzerine 13 Şubat'ta TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in yazılı olarak yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdiğini aktaran Hamzaçebi, bir başka yazı ile de TBMM Başkanından 142 adet Sayıştay Raporu'nun TBMM Başkanlığına intikalini sağlamasını istediğini ve halen bu raporların gönderilmesini beklediğini bildirdi.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim