• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C

CHP'den İlker Başbuğ hamlesi!

CHPden İlker Başbuğ hamlesi!
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, partisinin vereceği önerge ile ilgili bilgi verdi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Milli Savurma Komisyonu'na vereceğimiz önerge ile İlker Başbuğ'un, bütün Genelkurmay Başkanları ile bütün kuvvet komutanlarının sadece görevleri ile ilgili olarak değil, görevleri sırasında da işledikleri suçlar nedeniyle Anayasa Mahkemesi'nde yargılanacaklarını hükme bağlıyoruz" dedi.

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında hükümetin HSYK düzenlemesinden sonra TSK'ya el attığını, komuta kademesini kendi siyasi tercihleri doğrultusunda çok uzun sürelerle şekillendirmek üzere bir tasarıyı TBMM'ye getirdiğini söyleyen Akif Hamzaçebi, "Milli Savunma Komisyonu'nda görüşülmekte olan tasarıya göre kuvvet komutanlarının görev süreleri yaş haddine kadar hükümet tarafından uzatılacak.

Yürürlükteki TSK Personel Yasası'na göre kuvvet komutanları 2 yıllık süre için bu göreve atanırlar, kararname ile bu 2 yıllık süre en fazla 1 yıl daha uzatılabilir. Tasarı bu 1 yıllık süreyi ‘yaş haddine kadar' diye düzeltmek suretiyle kuvvet komutanlarının çok uzun sürelerle o görevde kalmasına imkan veren bir düzenleme yapılmaktadır" diye konuştu.

"BU DÜZENLEME HSYK DÜZENLEMESİNDE OLDUĞU GİBİ TSK SİSTEMİNİ BOZACAKTIR"

Düzenlemenin TSK'nın terfi sistemini tamamen çökerteceğini, hükümetin ve siyasetin emrine verecek olan bir sistem olduğunu belirten Hamzaçebi, "Kimin komutan olacağına karar vermek konusunda tabi ki siyasi iktidarın kendi taktiri olacaktır, bu doğaldır, ancak en fazla 1 yıl süreyle yapılabilecek olan uzatmanın ‘yaş haddine kadar' diyerek neredeyse 7-8 yıla varan bir uzatılma yapılması TSK'yı, onun terfi sistemini bozacaktır. Bu düzenleme HSYK düzenlemesinde olduğu gibi TSK sistemini bozacaktır. Hükümeti, kısa vadeli hesapları bir kenara bırakarak çok daha uzun vadeli olarak olayı değerlendirmesini ve bu yanlış düzenlemeden vazgeçmesini, o komisyonda bir önerge ile bunu düzeltmesini biz istiyoruz" şeklinde konuştu.

"MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU'NA ÖNERİ VERECEĞİZ"

Tasarıda yer alan Genelkurmay Başkanları ile kuvvet komutanlarının ve Jandarma Genel Komutanı'nın görevleri ile ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan'da yargılanmasına imkan tanıyan Anayasa hükmü doğrultusundaki tasarı maddesine ilişkin olarak öneride bulunmak istediğini söyleyen Hamzaçebi, "Eski Genelkurmay Başkanımız İlker Başbuğ, Anayasa'nın 148. Maddesi hükmüne aykırı olarak Yüce Divan yerine özel yetkili mahkemeler tarafından yargılanmaktadır. İlker Başbuğ'un görevi ile ilgili bir suçtan dolayı Yüce Divan yerine, Anayasa Mahkemesi yerine özel yetkili mahkemelerde yargılanması Anayasa'ya aykırıdır. Anayasa'nın 145. Maddesi askeri yargının görev alanını belirler ve askeri yargının görev alanında kalan suçları da devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı işlenen suçlar olarak tanımlar. Anayasa'nın 148. Maddesi'ne 12 Eylül 2010 referandumu ile eklenen hüküm ile Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı'nın görevi ile ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi'nde yargılanacağı açıklığa kavuşturulmuştur. Böyle bir hükmü millet kabul etmiştir. İlker Başbuğ'un işlediği iddia edilen suç görevi ile ilgilidir. Kendisine verilen yetki sınırlarını aşarak bu suçu işlediği iddia edilmektedir. Bu suçun yargılama yeri Anayasa Mahkemesi'dir. Milli Savurma Komisyonu'na vereceğimiz önerge ile İlker Başbuğ'un, bütün Genelkurmay Başkanları ile bütün kuvvet komutanlarının sadece görevleri ile ilgili olarak değil, görevleri sırasında da işledikleri suçlar nedeniyle Anayasa Mahkemesi'nde yargılanacaklarını hükme bağlıyoruz. Böyle bir öneriyi Milli Savunma Komisyonu'nda yapacağız. Sayın Başbakan daha önce İlker Başbuğ'a terörist diyenleri tarih affetmez diyerek, İlker Başbuğ'a atfedilen suçun doğru olmadığı konusundaki kanaatini ifade etmişti. Biz şimdi Sayın Başbakan'ı bu kanaatine sahip çıkmaya ve İlker Başbuğ'un yargılama yerinin Anayasa Mahkemesi olduğu konusundaki yasal düzenlemeye destek vermeye davet ediyoruz. Bu ayıptan artık Türkiye Cumhuriyeti kurtulmalıdır" ifadelerini kullandı.

Hükümete yeniden yargılama konusu ile ilgili bir çağrıda bulunan Hamzaçebi, "Kendi görüşleri ne ise buna ilişkin tasarıyı biran önce Meclis gündemine getirsinler ve yeniden yargılama tartışmasını Türkiye'nin gündeminden çıkartalım ve Türkiye'yi rahatlatalım" diye konuştu.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim