• BIST 114.418
  • Altın 163,403
  • Dolar 3,8105
  • Euro 4,6568
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 2 °C

CHP'den bomba makam aracı teklifi

CHP'den bomba makam aracı teklifi
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e çok lüks makam aracı tahsis edilmesi üzerine CHP çok ilginç bir yasa teklifi verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e tahsis edilen lüks makam aracıyla başlayan tartışmalarla ilgili CHP çok ilginç bir yasa teklifi verdi. CHP, makam aracı tartışmalarını eleştirmek için 'tüm makam araçları, her yeni model çıktığında, yenilensin' önesini getirdi.

AMAÇ İTİBARIN KORUNMASI

Hürriyet gazetesinden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu TBMM'ye bir yasa teklifi sunarak, "tüm makam araçları, her yeni model çıktığında, yenilensin" önesini getirdi! Tanrıkulu, yasa teklifi gerekçesinde de "Türkiye'de yüksek mevkide bulunanların itibarlarının korunması" olarak açıkladı.

YÖNETİLERİMİZ TEVAZUSU...

"Yöneticilerimizin tevazusu, ülkemizin zenginliğiyle tezat oluşturmaktadır" ifadesinin kullanıldığı gerekçede, Diyanet İşleri Başkanı'na tahsis edilen aracın "münferit" kalmaması, tüm kurum başkanlarına da aynı tahsisatların yapılması gerektiği ifade edildi. Tanrıkulu'nun yasa teklifi önerisinin metni şöyle;

"BAKANLAR, BAKAN YARDIMCILARI, MÜSTEŞARLAR, DİYANET İŞLERİ BAŞKANI VE DİĞER ÜST KURUM BAŞKANLARININ MAKAM ARAÇLARININ YENİLENMESİ HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- Bakanlar, Bakan Yardımcıları, Müsteşarlar, Diyanet İşleri Başkanı ve Diğer Üst Kurul Başkanlara tahsisli makam araçları, aracın her yeni üst modelinin çıkmasıyla birlikte değiştirilir. Makam araçlarının Bakanlık teşkilatına ve kurumların kişilerin itibarına yakışır olması konusunda özen gösterilir.

GEÇİCİ MADDE- Eskiyen makam araçları Bakanlık envanterinden çıkartılır. Başka bir alt makam tarafından kullanılamaz. Tahsisli makam araçlarının yenilenmesi için Bakanlık bütçesinden pay ayrılır.

MADDE 3- Bu kanun yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür."

GEREKÇE: İTİBAR

Tanrıkulu'nun verdiği yasa teklifinde de gerekçe olarak, "Türkiye’de yüksek mevkilerde bulunan kişilerin itibarının korunması için kamunun her türlü yükü sırtlanması gerekmektedir" denildi. Yasa teklifinin gerekçesi şöyle;

"YÖNETİCİLERİMİZİN TEVAVUZUSU, ÜLKEMİZİN ZENGİLİĞİYLE TEZAT OLUŞTURMAKTADIR...."

"Bilindiği gibi pek çok defa basında ülkemizdeki bürokratların mütevazı hayatları alay konusu yapılmakta, yüksek mevkilerdeki şahsiyetlerin bisiklet, motosiklet ve toplu taşıma araçlarıyla makamlarına gidip gelmeleri eleştiri konusu olmaktadır. Ayrıca kendilerine makam aracı tahsis edilen bakan, bakan yardımcıları, müsteşarlar, müstakil kurum başkanları bürokratlar da en ucuz araçlarla hizmet görmekte ve israfın önüne geçmek, halka örnek olmak açısından bu tutumlarından taviz vermemektedirler. Ancak Türkiye gibi sınırsız kaynakları bulunan ve her yıl daha fazla zenginleşerek büyüyen bir ülkede yöneticilerin böylesi bir tevazu içerisinde olmaları ülkemizin zenginliğiyle tezat oluşturmaktadır. Bu bağlamda, en azından makam araçları konusunda yeni bir düzenlemeye gidilerek, bakan, bakan yardımcıları, müsteşarlar, müstakil kurum başkanlıkları ve diğer bürokrasi yöneticileri için en ünlü markaların son model araçlarının tahsis edilmesi, halihazırda kullanılmakta olan makam araçlarının tümümün envanterden çıkarılarak son modelleriyle değiştirilmesi uygun olacaktır."

"ESKİYEN ARAÇLAR, ALT KADROLARA VERİLMESİN..."

Gerekçede şu ifadeler de yer aldı;

" Her yeni model çıktıkça eskisi kullanımdan kaldırılmalı ve eski kullanılan makam araçlarının ise alt makamda olan kişiler tarafında kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü o kurum ve başkanının itibarı korunmak zorundadır. Bu şekilde en azından ülke ve dünya basınında bürokratlarımızın içinde bulunduğu mütevazı hayatlar daha fazla alay konusu edilmez ve bürokratlarımız da hak ettikleri makam araçlarına kavuşmuş olurlar! Bu bağlamda Diyanet İşleri Başkanı için tahsis edilen son model araç münferit olarak kalmamalı ve bahsi geçen tüm birimlerde de bir an önce uygulamaya sokulmalıdır. Bakan, Bakan Yardımcıları, Müsteşarlar, Diyanet İşleri Başkanı ve Diğer Üst Kurul Başkanlarının çıkan her yeni aracı makam aracı olarak tahsis etmesinin son derece elzem olduğunu düşünüyoruz."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim