• BIST 110.239
  • Altın 174,640
  • Dolar 4,1015
  • Euro 5,0056
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

CHP heyeti, Mısır'dan döndü

CHP heyeti, Mısırdan döndü
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, CHP heyetinin Mısır ziyaretiyle ilgili, "Biz, Mısır'ın yalnız olmadığını gördük. Herkesle konuşuyorlar, Avrupa'yla konuşuyorlar, Amerika ile konuşuyorlar, Arap ülkeleriyle konuşuyorlar" dedi.

Loğoğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, Mısır'daki temaslarının ardından Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağıyla Türkiye'ye döndü.
 
Mısır ziyaretiyle ilgili Atatürk Havalimanı'nda VIP Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Loğoğlu, Mısır'daki görüşmeleri hakkında bilgi verdi.
 
Loğoğlu, şunları söyledi:
 
"Mısır halkının Türk hükümetinin bugün izlediği politikadan duydukları ciddi rahatsızlıklara karşın, hem Mısır Hükümeti'nin ve görüştüğümüz yetkilileri, hem de siyasi partileri, Türkiye'ye ve Türk halkına karşı gayet samimi ve içten dostluk ile kardeşlik hisleri beslediklerini ve Türkiye ile iyi ilişkiler istediklerini hep söylediler. Biz, Mısır'ın yalnız olmadığını gördük. Herkesle konuşuyorlar, Avrupa'yla konuşuyorlar, Amerika ile konuşuyorlar, Arap ülkeleriyle konuşuyorlar. Hatta Mısır Dışişleri Bakanı'nın önümüzdeki günlerde Rusya'ya gideceği söylendi."
 
Loğoğlu, Türkiye'de CHP'nin Mısır ziyaretiyle ilgili bazı eleştirilerin yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:
 
"Bizim bu girişimimizi Türkiye'de 'utanç verici' olarak nitelendirdiler. Burada asıl utanç verici olan, Türk Hükümeti'nin ve Türkiye'nin Mısır'a gidememesidir. Biz gidiyoruz, Türk hükümeti gidemiyor. Herhalde utanç verici olan nokta budur. Mısır'da en önde gelen serzeniş konusu ise Türkiye'nin Mısır'ın içişlerine bu kadar karışmasının ötesinde El-Ezher Şeyhi konusunda özellikle sayın Başbakan'ın ifadeleridir. Bunu hakaret olarak nitelendiriyorlar. Her yerde, her noktada, herkes tarafından bu dile getirildi. Bunun bir özür gerektirdiği şeklinde bir değerlendirmeleri oldu. Bunu sadece Müslüman kesimleriyle değil Kıpti kilisesinin bir yetkilisiyle de görüştük. O bile bunun kendilerini derinden yaraladığını ve çok üzüldüklerini belirtti."
 
Faruk Loğoğlu, Mısır'daki yetkililerle yaptıkları görüşmelerde, Türkiye'ye yönelik bazı eleştiriler yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:
 
"Birincisi, Adalet ve Kalkınma Partisi'ni şikayet etmedik. Mısırlılar şikayet ettiler. Hem de o kadar ağır ifadelerle şikayet ettiler ki bir-iki defa müdahalede bulunduk. 'Bunu yapamazsınız. Biz nasıl Türkiye'de, Türkiye olarak, CHP olarak sizin şahsiyetlerinize, kurumlarınıza saygı gösteriyorsak sizden, görüşlerini ne kadar eleştirirseniz eleştirin, Türkiye'deki siyasi şahsiyetlere, Başbakan ve kurumlarımıza aynı saygıyı bekliyoruz' şeklinde bir karşılık vererek buna da razı olmadığımızı gösterdik."
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu, Türkiye ile Mısır ilişkilerinin düzeltilmesinin çok zor olmadığını savunarak, "En önemli eşik noktası, El Ezher Şeyhi'ne yönelik ifadelerin Türkiye tarafından bir şekilde onarılmasıdır" görüşünü dile getirdi.
 
-TRT Muhabiri Turan'ın durumu
 
CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk ise Mısır'da gözaltına alınan TRT muhabiri Metin Turan'ın durumuna ilişkin bazı temaslarda bulunduklarını bildirdi.
 
Mısır'da bakanlık nezdinde yaptıkları görüşmelere ilişkin Korutürk, şunları söyledi:
 
"Oradaki yetkililer dediler ki 'Kendisinin tutukluluğu 15-15 uzatılarak yürüyor. Bugün itibarıyla yeniden gözden geçirilecek. Eğer kendisine isnat edilen eyleme tahrik etme suçu dışında başka bir suç yönetiliyorsa o zaman ayrı bir konudur. Onun üzerinde çok fazla bir şey yapamayacağız. Ama ilgili savcılıktan tetkik ediyoruz. Eğer başka bir suçlama yöneltilmiyorsa bu suçtan dolayı sizin de girişimlerinizi nazara alarak bunu serbest bırakabiliriz. Ona çalışıyoruz' dediler."
 
Turan'ın gözaltı süresiyle bugün karar verileceğini belirten Korutürk, "Bugün, '15 gün daha uzatılacak mı uzatılmayacak mı? diye karar verilecek. Biz bunun insani bir konu olduğunu karısının da doğum yapmak üzere olduğunu, eğer serbest bırakılırsa Mısır halkından, Türk halkına çok olumlu bir mesaj götüreceğini söyledik. Gidene kadar havalimanında takip ettik. Ya bugün ya da bir hafta içerisinde onun durumu belli olacak. İki vatandaşımız daha var orada tutuklu. Onunla ilgili belgeleri kendilerine verdik. Onu da araştırıyorlar" diye konuştu.
 
- Soru-cevap
 
Loğoğlu, bir gazetecinin Mısır'daki darbe sonrasında yapılması planlanan seçim takvim konusunda elde ettiği izlenime ilişkin sorusuna, "Burada 9 aylık süreç var. Bu süreç içinde anayasanın tadili, seçimlerin yapılması var. Biz, ifade edileni naklediyoruz. Buna uyup uyamayacaklarını tabi ki bilemeyiz" yanıtını verdi.
 
Loğoğlu, gelecek seçimlerde Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin cumhurbaşkanı olacağı şeklindeki bir iddianın hatırlatılması üzerine, "Bize bu konuda söylenen şey, milyonlara varan kişinin imzasının Sisi'nin devlet başkanı olması için toplanmakta olduğuydu. Ancak yine Mısırlı muhataplarımızın ifadesine göre General Sisi'nin bunu istemediğine yönelik bir noktada bırakıldı" değerlendirmesinde bulundu.
 
-Türkiye-Mısır ekonomik ilişkilerinde son durum
 
Bir gazetecinin "Mısırdaki yetkililer, oradaki Türk sermayesi için yaptırımda bulunacağına dair size bir ima ya da serzenişte bulundu mu?" sorusuna karşılık Loğoğlu, şöyle konuştu:
 
"Biz Mısır-Türk işadamları Konseyi veya Ortak Ticaret Odası gibi kuruluşların temsilcileriyle de bir toplantı yaptık. Bu endişe, bu kaygı, hem iş çevrelerinde de var, hem resmi ve siyasi partilerde de var. Yani Türkiye-Mısır ilişkilerini biraz rahatlacak, onaracak bir adım atılmadığı takdirde, özellikle Türkiye tarafından, Mısır'da iş yapan Türk iş çevrelerinin zarar görebileceği şeklinde kanaat vurgulanarak bize belirtildi."
 
Loğoğlu, CHP'nin dış gezilerin devam edeceğini de belirterek, "Çünkü Türkiye'nin bugünkü koşullarında, bu yalnızlığın içinden kurtarılması lazım. İçinde bulunduğumuz yalnız, değerli bir yalnızlık değil, kötü bir yalnızlıktır. Türkiye'nin aleyhine işleyen bir yalnızlıktır" ifadelerini kullandı.
 
Basın toplantısının ardından CHP heyeti THY'e ait uçakla Ankara'ya gitti.

 

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim