• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 8 °C

Cemaat’in yerine Bilal Erdoğan mı geliyor?

Cemaat’in yerine Bilal Erdoğan mı geliyor?
Fethullah Gülen Cemaati’ne yakınlığı ile bilinen yurtlar çeşitli bahaneler öne sürülerek birer ikişer kapanırken Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜRGEV’in yurtları peş peşe açılmaya devam ediyor.

Bilal Erdoğan'ın TÜRGEV’i, 21 yurt ve 160 milyon liralık servete ulaşıp üniversite ve anaokullarına el attı. TÜRGEV’in en büyük rakibi Cemaat’e ait yurtlar ise ‘Eksikleri var’ bahanesiyle kapatıldı… 

Eğitimde Cemaati uzaklaştırmaya çalışan iktidar, 'Bilal devri' başlattı. Bir zamanlar “Ne istediler de vermedik” diye sitem edilen Fethullah Gülen'in açtığı yurt, okul ve dershaneler birer ikişer kapatılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönettiği Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ise ‘eğitime hizmet’ faaliyetlerini kesintisiz sürdürüyor. Cemaat’e yakın vakıf ve derneklerce açılan 200 civarındaki yurt, peş peşe kapatılıyor. Son olarak da Kelkit, Denizli ve Düzce’deki üç yurdun kapısına “Eksikleri var” denilerek kilit vuruldu. 

YURT SAYISI 21’E ULAŞTI 

Belediyeler ve TOKİ’den ücretsiz devredilen binaları yurt yapan TÜRGEV’in, halen 21 yurt ve 3 misafirhanesi var. Emine Erdoğan’ın anne ve babası “Hayriye Cemal Gülbaran” adıyla ilk yurdunu 2012’de açan ve hızla büyüyen TÜRGEV kısa sürede, 142 taşınmazıyla yaklaşık 160 milyon liralık servete kavuştu. TÜRGEV ayrıca, Bilal Erdoğan’ın kayınvalidesi Reyyan Uzuner’in Genel Müdürü olduğu Palet Eğitim Kurumları adıyla okul ve kreşler de açmaya başladı. TÜRGEV’in bu okullarda 3 bin 691 öğrencisi bulunuyor. 

HER YER TÜRGEV YURDU 

TÜR­GEV, 2012 yı­lın­da Kar­ta­l’­da Hay­ri­ye-Ce­mal Gül­ba­ran Or­ta Öğ­re­tim Kız Yur­du’n­dan son­ra AK­P’­li Be­le­di­ye­ler ve TO­Kİ­’den dev­re­di­len bi­na­la­rı peş pe­şe yurt yap­ma­ya baş­la­dı. 2012’de Du­dul­lu­’da Şu­le Yük­sel Şen­ler Yük­sek Öğ­re­nim Kız Yur­du, 2013’de ise, Fa­ti­h’­te Bezm-i Alem Va­li­de Sul­tan Yük­sek Öğ­re­nim Kız Yur­du ve Mev­la­na­ka­pı Yük­sek Öğ­re­nim Kız Yur­du, Bur­sa­’da İs­mi­naz Şa­hin Yük­sek Öğ­re­nim Kız Yur­du, Art­vi­n’­de Ne­di­me Lüt­fi­ye Gü­nal Yük­sek Öğ­re­nim Kız Yur­du, Kon­ya­’da Sel­çuk­lu Yük­sek Öğ­re­nim Kız Yur­du­’nu aç­tı. 2014’te İs­tan­bul Şiş­li­’de Mih­ri Ha­tun Yük­sek Öğ­re­nim Kız Yur­du, Mal­te­pe­’de Yıl­dız Ha­soğ­lu Yük­sek Öğ­re­nim Kız Yur­du, Fa­ti­h’­te Ha­se­ki Sul­tan Mi­sa­fir­ha­ne­si ve Ko­nak Mi­sa­fir­ha­ne­si, Edir­ne­’de Mo­ra­lı­za­de Ley­la Ha­nım Yük­sek Öğ­re­nim Kız Yur­du, İz­mi­r’­de Adi­le Sul­tan Yük­sek Öğ­re­nim Kız Yur­du, An­tal­ya­’da Fat­ma Ali­ye Ha­nım Mi­sa­fir­ha­ne­si ve Dil­şad Ha­tun Mi­sa­fir­ha­ne­si, Bur­sa­’da Zey­nep Ha­tun Yük­sek Öğ­re­nim Kız Yur­du, Si­ir­t’­te­ki Or­ta Öğ­re­tim Yur­du, Kon­ya­’da Mü­mi­ne Ha­tun Yük­sek Öğ­re­nim Kız Yur­du açıl­dı. 2015 yı­lın­da ise An­ka­ra­’daki Hü­mey­ra Ök­ten Yük­sek Öğ­re­nim Kız Yur­du törenle açıl­dı.

ÜNİ­VER­Sİ­TE VE ANA OKU­LU 

TÜR­GEV ana oku­lu ve üni­ver­si­te­ye de el at­tı. TBMM’­den çı­kan bir ya­sa ile İb­ni Hal­dun ve İs­tin­ye Üni­ver­si­te­le­ri­ni kur­du. Özel Çen­gel­köy Pa­let Gün­düz Ba­kım evi, Özel Te­pe­üs­tü Pa­let Gün­düz Ba­kım evi, Özel Ye­şil­va­di Pa­let Kreş ve Ba­kım evi ile Pa­let Eği­tim Ku­rum­la­rı­nı de bün­ye­si­ne kat­tı.

Bilal, devlet desteğiyle yurt zengini oldu 

yurtlar.jpg
Kaynak: Ali Ekber Ertürk / Sözcü

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim